| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Wybór sądu

Wybór sądu

Strony mogą w drodze umowy wybrać sąd, który będzie rozpatrywał ich sprawy. Nie mają jednak w tym względzie zupełnej dowolności. Pewne ograniczenia wprowadza bowiem kodeks postępowania cywilnego.

O tym, który sąd rozpatruje dany rodzaj spraw decydują przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Mówimy w takiej sytuacji o właściwości sądu. Kodeks rozróżnia właściwość miejscową i rzeczową oraz właściwość ogólną, przemienną i wyłączną.

Więcej na temat właściwości sądu można przeczytać na stronie www.www.infor.pl/prawo/pozwy

Właściwość miejscowa i rzeczowa

Ustalenie właściwości rzeczowej sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy sprawę w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy czy okręgowy. Zgodnie z przewidzianą w k.p.c. zasadą większość spraw w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy.

Ustalenie właściwości miejscowej natomiast polega na zbadaniu gdzie położony sąd będzie rozpatrywał sprawę. Czy będzie to sąd położony w Warszawie, Krakowie a może w Siedlcach.

Zobacz: Co powinno być zawarte w umowie o podwykonawstwo robót budowlanych?

Właściwość ogólna, przemienna i wyłączna

Ten podział odnosi się jedynie do właściwości miejscowej. Przepisy kodeksu tworzą pewne reguły, które pozwalają określić gdzie położony sąd będzie rozpatrywał daną sprawę.

W większości spraw zastosowanie będzie miała właściwość ogólna. Zgodnie z nią sądem właściwym do rozpatrzenia danego sporu jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego.

Z właściwością przemienną mamy do czynienia w sytuacji gdy kodeks wymienia dwa lub więcej sądów, do których można wnieść dany pozew. To znaczy, że powód może wystąpić do sądy określonego wedle właściwości ogólnej lub do tego wskazanego w przepisach szczególnych Kodeksu postępowania cywilnego

Przykładem właściwości wyłącznej mogą być sprawy o alimenty albo czyny niedozwolone.

Właściwość wyłączna to przypadek gdy roszczenia rozpatruje sąd wskazany przez kodeks i żaden inny sąd nie może orzekać w takiej sprawie. Mówiąc jeszcze prościej oznacza to, że powód nie może kierować się w takich sprawach właściwością ogólną a pozew może wnieść jedynie do sądu określonego w przepisach prawa.

Dla przykładu sprawy dotyczące nieruchomości rozpatruje tylko i wyłącznie sąd miejsca położenia nieruchomości.

Zobacz: Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Umowa prorogacyjna

Umowa prorogacyjna to prawnicze określenie umowy, w której strony postanawiają, że spory między nimi rozpatrywać będzie wybrany przez nie sąd.

Zgodnie z art. 46 k.p.c. strony mogą się umówić na piśmie poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporu mogącego w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustalenie właściwości rzeczowej sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy sprawę w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy czy okręgowy.
Ustalenie właściwości rzeczowej sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy sprawę w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy czy okręgowy.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK