| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Skutki pracy na czarno w Niemczech przy umowach o dzieło

Skutki pracy na czarno w Niemczech przy umowach o dzieło

Problematyka pracy na czarno ma w Niemczech ogromne znaczenie. Szacuje się jej roczną wartość na 253 miliardy Euro. Pracą na czarno będzie również zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło bez faktury.

Trybunał Związkowy ( Bundesgerichtshof, Az.: VII ZR 6/13) skorygował  swoje dotychczasowe orzecznictwo i orzekł w wyroku z dnia 01.08.2013 r, że umowy o dzieło bez faktury naruszają § 1 ust.2 nr 2 ustawy o zwalczaniu pracy na czarno í nielegalnego zatrudnienia z dn. 23.07.2004r.*

Przewidziany w powyższym przepisie zakaz powoduje też, że umowa na podstawie § 134 BGB ( niem. Kodeks cywilny)** jest nieważna, jeżeli przedsiębiorca umyślnie narusza ten zakaz a zamawiający wiedząc o tym wykorzystuje to dla własnego dobra.

Trybunał Związkowy rozpatrywał  kasację od wyroku Wyższego Sądu Krajowego  ( Schleswig-Holsteinisches Oberlandesgericht, Az.: 1 U 105/11), który niejako zainicjował w tym zakresie zmianę orzecznictwa Trybunału Związkowego.  

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przedsiębiorca oferując świadczenia bez faktury, chodzi tutaj przede wszystkim o VAT, narusza też przepisy prawa podatkowego, mianowicie § 1,§13 i § 13a ustawy o podatku obrotowym i § 1 i §15 ustawy o podatku dochodowym. Zamawiający natomiast narusza § 370 niemieckiej ordynacji podatkowej ( oszustwo podatkowe), które w języku niemieckim określa się bardzo łagodnie jako skrócenie podatku ( Steuerverkürzung).

Jeden z profesorów zatytułował swój artykuł komentujący powyższy wyrok Trybunału Związkowego następująco: „ Czy pan/pani potrzebuje fakturę ?” ***

W następnym wyroku Wyższy Sąd Krajowy ( Schleswig-Holsteinisches Oberlandesgericht, Az.: 1 U 24/13  nawiązał do swojego dotychczasowego  orzecznictwa i orzekł jako sąd apelacyjny, że przy pracy na czarno przedsiębiorca nie ma roszczenia do wynagrodzenia.

W rozpatrywanym przez sąd apelacyjny przypadku chodziło o umowę o roboty elektroinstalacyjne.  Strony tej umowy umówiły się , że  na kwotę w wys. 13.800,-- EUR będzie wystawiona faktura , a reszta, chodziło tu o kwotę 5.000,-- EUR będzie zapłacona gotówką i bez faktury.

Po zakończeniu robót zleceniodawcy przelali na konto bankowe przedsiębiorcy 10.000,-- EUR a 2.300,-- EUR zapłacili gotówką bez faktury. Przedsiębiorca wniósł pozew o zapłatę 6.000,--EUR.

Zleceniodawcy dochodzili roszczeń odszkodowawczych z powodu wad wykonywanych robót elektroinstalacyjnych.

Problemy z ubezpieczeniem zdrowotnym w Niemczech

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »