| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Czy klauzule dotyczące przetwarzania danych osobowych są obowiązkowe?

Czy klauzule dotyczące przetwarzania danych osobowych są obowiązkowe?

W dobie dynamicznego rozwoju usług internetowych i usług świadczonych za pośrednictwem Internetu, każdego dnia konsumenci zawierają tysiące umów, których integralną częścią są wzorce umowne. Usługodawcy lub sprzedawcy internetowi w formularzach, czy kwestionariuszach, które mają charakter wzorców umownych zawierają klauzulę zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Niejednokrotnie takie klauzule zawierają standardową zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla realizacji danej umowy.

Tymczasem, zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celu wykonania umowy nie jest potrzebna. W celu legalnego przetwarzania danych osobowych koniecznym jest spełnienie co najmniej jednego z warunków określonych w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r o ochronie danych osobowych. Zgodnie z punktem trzecim ustępu 1 art. 23, wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych koniecznych do realizacji umowy lub niezbędnych do podjęcia działań przed zawarciem umowy, jest niepotrzebne.

Jeżeli zatem dany przedsiębiorca - administrator danych, przetwarza dane osobowe przyszłego kontrahenta i ma zamiar wykorzystywać je jedynie w celu wykonania umowy, nie ma obowiązku zwracać się o zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy należy zawrzeć taką klauzulę?

Dopiero w sytuacji, w której przedsiębiorca zamierza wykorzystać dane osobowe klienta do innych celów (w szczególności chodzi tu o przekazywanie innym podmiotom gospodarczym czy wykorzystywanie w celach reklamowych.), nie spełniając przy tym żadnego z warunków określonych w ustawie o ochronie danych osobowych, o zgodę taką musi się zwrócić.

Mając natomiast na uwadze okoliczność związaną z tym, że przedsiębiorcy często łączą klauzulę zgody na przetwarzanie danych osobowych dla realizacji zawieranej umowy i klauzulę zgody na wykorzystywanie danych osobowych klienta do innych celów – co może stwarzać poczucie niejako konieczności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w takim szerokim zakresie - należy zwrócić uwagę na zagrożenia z tym związane.

Z definicji zgody w art. 7 pkt. 5 ustawy o ochronie danych osobowych wynika, że zgoda jest oświadczeniem woli, którego treścią jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych składającego oświadczenie; zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści. Oświadczenie woli o wyrażaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych musi być zgodne z zamiarem takiej osoby. Wyrażający zgodę nie może czuć się zmuszony do jej wyrażenia.

Stąd też stwierdzić należy, że przedsiębiorca, który zamierza przy zawieraniu umowy uzyskać zgodę na przetwarzanie danych innych niż koniecznych do wykonania umowy, powinien wyodrębnić klauzulę zgody od oświadczenia woli, którego treścią jest chęć związania się warunkami zawieranej umowy. W żaden sposób nie można utożsamiać woli zawarcia umowy ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych w innych celach iż niezbędnych do jej wykonania. Do takich też wniosków doszedł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 listopada 2001 roku, sygn.. akt: II SA 2748/00.

Zobacz również: Umowa zawarta przez telefon - czy przedsiębiorca może uniknąć jej skutków?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »