| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Miejsce spełnienia świadczenia

Miejsce spełnienia świadczenia

Częstym problemem na jaki natrafiają przedsiębiorcy jest nieznajomość przepisów dotyczących miejsca spełnienia umownego świadczenia. Takich nieporozumień można uniknąć, wystarczy tylko znać podstawy prawne określone w kodeksie cywilnym. Ekspert podpowiada również, jak może być oznaczone miejsce spełnienia świadczenia.

Natomiast przez miejsce zamieszkania w rozumieniu 454 kc należy rozumieć konkretny lokal mieszkalny czy też dokładny adres. Warto podkreślić, że można to odpowiednio odnieść do siedziby osoby prawnej. Z kolei, gdy nieznany jest adres miejsca zamieszkania dłużnika lub wierzyciela, wówczas należy brać pod uwagę jego miejsce pobytu. 

Gdy miejsce spełnienia świadczenia jest nieznane

Dłużnik, jeżeli nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela, jest zobowiązany je ustalić. Wynika to z oddawczego charakteru długu pieniężnego.

Sąd Najwyższy w wyroku z  dnia 5 stycznia 2001r. (V CKN 185/2000) stwierdził, że skoro przedmiotem świadczenia jest dług pieniężny, to stosownie do treści art. 454 § 1 kc spełnienie świadczenia winno nastąpić w miejscu zamieszkania lub siedzibie przedsiębiorstwa wierzyciela. Oddawczy charakter długu pieniężnego sprawia mianowicie, iż dłużnik obowiązany jest świadczyć z uwzględnieniem zmiany miejsca zamieszkania bądź siedziby wierzyciela.

W konsekwencji obciąża takiego dłużnika obowiązek ustalenia aktualnego miejsca zamieszkania wierzyciela lub nowej siedziby jego przedsiębiorstwa. Spełnienie świadczenia z zaniechaniem aktów staranności, o których mowa, oznacza niewłaściwe wykonanie zobowiązania.

Zmiana miejsca zamieszkania przez wierzyciela

 Jeżeli jednak wierzyciel przy zobowiązaniu pieniężnym zmienił miejsce zamieszkania  lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania. Warto również zwrócić uwagę na Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 13 września 1985 r. (sygn. akt IV CR 225/85). Sąd Najwyższy orzekł, że skutki podania przez wierzyciela (pokrzywdzonego) niewłaściwego adresu lub zaniechania informowania dłużnika (PZU) o zmianie miejsca zamieszkania w trakcie załatwiania wniosku o przyznanie (wypłatę) należnych świadczeń (ubezpieczeniowych) obciążają wierzyciela, a nie dłużnika.

Polecane: Kiedy umowa jest nieważna?

Świadczenie mające związek z przedsiębiorstwem

Zgodnie z § 2 art. 454 kodeksu, jeżeli zobowiązanie ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela, o miejscu spełnienia świadczenia rozstrzyga siedziba przedsiębiorstwa. 

Miejsce świadczenia przy rozliczeniach bezgotówkowych

W praktyce obrotu gospodarczego coraz większe znaczenie uzyskuje obrót bezgotówkowy. Ten stan rzeczy wynika nie tylko z okoliczności, że jest to najwygodniejszy sposób dokonywania płatności, ale także z obowiązków wynikających z przepisów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK