| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Zwłoka w wykonaniu zobowiązania i jej konsekwencje - porada

Zwłoka w wykonaniu zobowiązania i jej konsekwencje - porada

Zwłoka w wykonaniu zobowiązania i jej konsekwencje od lat towarzyszą współpracy gospodarczej. W praktyce często zdarza się, że jeden z kontrahentów opóźnia się z wykonaniem swojego świadczenia, narażając drugą stronę na straty. Ekspert radzi jak poradzić sobie ze zwłoką w wykonaniu zobowiązania i jej konsekwencjami.

Zakaz anatocyzmu

Zakaz anatocyzmu to inaczej zakaz pobierania odsetek od odsetek. Od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy. Omawiany przepis nie dotyczy jednak pożyczek długoterminowych udzielanych przez instytucje kredytowe.

Kara umowna

Warto zastrzec w umowie, że konsekwencją niewykonania świadczenia w umówionym terminie będzie konieczność zapłacenia kary umownej. Możliwość taka wynika z art. 483. § 1 kodelsu, zgodnie z którym można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna).  Jednak dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się z zobowiązania przez zapłatę kary umownej. 

Zgodnie z art. 484. § 1 w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły. 

W kodeksie cywilnym wprowadzono jednak pewne rozwiązania, które zabezpieczają przed nadużywaniem instytucji kary umownej. Mianowicie jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej; to samo dotyczy wypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana.

Polecamy: Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?

Czy wierzyciel może być w zwłoce?

Kodeks cywilny przewiduje sytuacje, kiedy w zwłoce pozostaje wierzyciel. Określa również jej konsekwencje. W razie zwłoki wierzyciela dłużnik może żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.  Może również złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego. Wierzyciel dopuszcza się zwłoki, gdy bez uzasadnionego powodu bądź uchyla się od przyjęcia zaofiarowanego świadczenia, bądź odmawia dokonania czynności, bez której świadczenie nie może być spełnione, bądź oświadcza dłużnikowi, że świadczenia nie przyjmie. 

Zwłoka w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej

Ogromna część umów w obrocie gospodarczym to umowy wzajemne, tzn. takie, w których świadczenie jednej ze stron jest odpowiednikiem świadczenia drugiej. Do umów wzajemnych znajdą w znacznej części zastosowanie zasady omówione wyżej. Kodeks cywilny przewiduje jednak dla tej kategorii umów pewne odrębności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK