| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Co musi zawierać umowa pośrednictwa?

Co musi zawierać umowa pośrednictwa?

Umowa pośrednictwa należy do grona umów, których przygotowanie może wymagać duże wysiłku od zawodowych prawników. Jakie elementy powinna zawierać w świetle Standardów Zawodowych, ustawy o gospodarce nieruchomościami i innych aktów prawnych? Ekspert radzi jak skonstruować profesjonalną umowę pośrednictwa.

Umowa pośrednictwa a ustawa o ochronie danych osobowych

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o ochronie danych osobowych z 1997 r.  przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych. W związku z tym w umowie pośrednictwa zamieszcza się klauzulę, zgodnie z którą: zamawiający wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji niniejszej umowy i w zakresie do tego niezbędnym zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 101 poz. 926 ze zm.).

Umowa pośrednictwa a kodeks cywilny

Do umowy pośrednictwa, jak do każdej innej umowy cywilnoprawnej, znajdzie zastosowanie cały szereg przepisów kodeksu cywilnego. Przytoczenie ich wszystkich wykracza poza zakres niniejszego artykułu.

Należy zwrócić szczególną uwagę na art. 385. § 1 kodeksu, zgodnie z którym postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny. 

Z uwagi na to, że za niedozwolone klauzule umowne Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w praktyce uznaje te, które zabezpieczają pośredników przed oszustwami ze strony klientów, postuluje indywidualne uzgadnianie takich postanowień.

Polecamy: Umowa o współpracy między firmami

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK