| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Co musi zawierać umowa pośrednictwa?

Co musi zawierać umowa pośrednictwa?

Umowa pośrednictwa należy do grona umów, których przygotowanie może wymagać duże wysiłku od zawodowych prawników. Jakie elementy powinna zawierać w świetle Standardów Zawodowych, ustawy o gospodarce nieruchomościami i innych aktów prawnych? Ekspert radzi jak skonstruować profesjonalną umowę pośrednictwa.

Umowa pośrednictwa a Standardy Zawodowe

Postanowienia Standardów Zawodowych stanowią w znacznej części powtórzenie przepisów Ustawy o gospodarce nieruchomościami. W niektórych kwestiach jednak są od nich bardziej szczegółowe. I tak, zgodnie z § 19 Standardów, Pośrednikowi nie wolno reklamować - ogłaszać do sprzedaży, wynajmu lub innego obrotu tych nieruchomości, co do których nie zawarł uprzednio umowy pośrednictwa poza przypadkami, które wynikają z umów zawartych pomiędzy pośrednikami lub przedsiębiorcami.

Zgodnie z  § 17 pośrednik wykonuje czynności pośrednictwa na podstawie pisemnej umowy pośrednictwa zawartej z zamawiającym. W umowie zamieszcza się imię i nazwisko pośrednika odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie, jego numer licencji zawodowej oraz oświadczenie pośrednika o posiadaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. Zakres czynności pośrednictwa określa umowa. Paragraf  24 stanowi, że  pośrednik może wykonywać czynności pośrednictwa na rzecz obu stron transakcji pod warunkiem uzyskania ich pisemnej zgody.

  Z § 28 Standardów wynika natomiast niewymieniony w Ustawie o gospodarce nieruchomościami obowiązek pośrednika. Mianowicie przed zawarciem umowy pośrednictwa pośrednik ma obowiązek uzyskania od zamawiającego informacji o tym, czy nieruchomość nie jest przedmiotem zawartej uprzednio umowy z klauzulą wyłączności. Moim zdaniem dobrze jest, jeżeli takie oświadczenie zamawiającego zawarte jest w samej umowie pośrednictwa.

Umowa pośrednictwa a ustawa o cenach

Art. 3 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o cenach zawiera ustawową definicję ceny. Zgodnie z tym przepisem jest to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Cytowany przepis ma niezwykle istotne znaczenie dla umowy pośrednictwa. Chodzi mianowicie o to, że wynagrodzenie pośrednika bez względu na to, czy jest określone kwotowo czy jako określony procent, powinno być zawsze podane brutto. Nie można więc pisać w umowie, że klient ma zapłacić pośrednikowi 5000 zł. plus VAT albo 3 % plus VAT. Przepisów ustawy o cenach powinno się przestrzegać zarówno w umowach z konsumentami w rozumieniu kodeksu cywilnego, jak również z przedsiębiorcami. Dotyczy to zarówno umów negocjowanych indywidualnie, jak i zawieranych poprzez wzorce umowne. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Wyroku z roku 2006 XVII Ama 60/2006 stwierdził, że firmy muszą w podawanych cenach swoich towarów lub usług uwzględniać VAT i akcyzę. Dotyczy to również reklam.

Polecamy: Sprzeczność wzorców umownych w stosunkach obustronnie profesjonalnych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK