| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jak określić cenę w umowie sprzedaży?

Jak określić cenę w umowie sprzedaży?

Nie ulega wątpliwości, że dla zawarcia umowy sprzedaży konieczne jest uzgodnienie przez strony ceny, przy czym, nie zawsze cena wyrażona musi być konkretną kwotą pieniędzy. Jak zatem można określić cenę?

W świetle przepisów Kodeksu cywilnego umowa sprzedaży oznacza zobowiązanie sprzedawcy, by przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a po stronie kupującego zobowiązanie do odebrania rzeczy i zapłaty sprzedawcy ceny. Najłatwiejszym sposobem jest uzgodnienie ceny w umowie sprzedaży, jednak czasem może to nastąpić w inny sposób, opisany poniżej. 

Pobierz wzór: Potwierdzenie umowy sprzedaży

Cenę można określić przez:

- Uzgodnienie konkretnej kwoty w umowie sprzedaży. Warto jednak pamiętać, że samo wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży.

- Wskazanie podstawy do ustalenia ceny. Zgodnie z treścią art. 536 § 1 Kodeksu cywilnego cenę można określić przez wskazanie podstaw do jej ustalenia. Za taką podstawę uznać można kalkulację kosztów wyprodukowania kupowanej rzeczy – wówczas będzie to cena kosztorysowa, oszacowanie przez rzeczoznawcę, określenie wysokości ceny przez wskazaną w umowie osobę trzecią.

- Zastosowanie ceny urzędowej w przypadku niektórych towarów i usług, o których mowa w ustawie o cenach. Do umów sprzedaży, w których co najmniej jedna strona jest przedsiębiorcą ma także zastosowanie ustawa z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050). Ustawa określa zasady i tryb kształtowania cen towarów i usług, sposoby informowania o charakterystyce jakościowej oraz o cenach oferowanych towarów i usług oraz skutki nieprzestrzegania jej uregulowań.Co do zasady, w przypadku określenia cen zastosowanie ma zasada swobody umów, przy czym swoboda ta została ograniczona w wąskiej grupie przypadków (dla towarów i usług objętych specjalnym wykazem wydanym przez Radę Ministrów, dla produktów leczniczych i wyrobów medycznych objętych specjalnym wykazem wydanym przez ministra do spraw zdrowia oraz dla usług transportu zbiorowego objętych uchwałą odpowiedniej rady samorządu terytorialnego ).

Polecamy: serwis Umowa-finansowanie

- Zastosowanie ceny przyjętej w stosunkach danego rodzaju. Strony umowy sprzedaży nie konsumenckiej będą mogły zastosować cenę przyjętą w stosunkach danego rodzaju, jeżeli z okoliczności wynika, że miały na względzie właśnie taką ceną. Wówczas, zgodnie z art. 536 § 2 Kodeksu cywilnego, poczytuje się w razie wątpliwości, że chodziło o cenę w miejscu i czasie, w którym rzecz ma być kupującemu wydana. Zatem jeżeli strony w umowie sprzedaży uzgodniły, że nabywca - za dostarczony towar - zapłaci cenę rynkową z konkretnej późniejszej daty, lecz nie określiły miejsca ukształtowania się tej ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że chodziło o cenę w miejscu, w którym rzecz została nabywcy wydana (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 9 września 1998 r. I CKN 842/97).

Polecamy: serwis Umowa-sprzedaży

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »