| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Kiedy możliwa jest sprzedaż na próbę?

Kiedy możliwa jest sprzedaż na próbę?

Stworzenie nabywcy możliwości przekonania się, że rzecz jest dla niego odpowiednia, może skutecznie zachęcić do jej nabycia. Przepisy Kodeksu cywilnego dopuszczają sprzedaż z zastrzeżeniem prawa własności, jednak dokonanie zastrzeżenia prawa własności nie jest możliwe w przypadku każdej sprzedaży.

Zgodnie z art. 589 Kodeksu cywilnego, jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym. Taka forma sprzedaży umożliwia kupującemu zbadanie rzeczy przed jego definitywnym nabyciem.

Zastrzeżenie prawa własności może dotyczyć sprzedaży rzeczy ruchomych oznaczonych co do tożsamości, jak również oznaczonych co do gatunku, jednak sprzedaż na próbę nie jest możliwa w odniesieniu do nieruchomości, zgodnie bowiem z art. 157 § 1 Kodeksu cywilnego własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu.

Polecamy: serwis Umowa-sprzedaż

Kiedy zastrzeżenie własności powinno być stwierdzone pismem?

Jeżeli sprzedana rzecz ruchoma ma być wydana jeszcze przed zapłatą ceny, to zastrzeżenie własności rzeczy powinno nastąpić w formie pisemnej. Przy czym, takie zastrzeżenie będzie skuteczne względem wierzycieli kupującego, jeżeli zastrzeżenie własności zostało dokonane na piśmie z datą pewną.

Wymóg daty pewnej oznacza konieczność poświadczenia daty dokumentu przez notariusza jako osobę zaufania publicznego. Przy czym, funkcję taką pełni również stwierdzenie dokonania czynności w jakimkolwiek dokumencie urzędowym lub umieszczenie na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki o dacie przez organ administracji publicznej.

Co gdy rzecz zostanie zużyta?

W razie zastrzeżenia prawa własności sprzedawca, odbierając rzecz, może żądać odpowiedniego wynagrodzenia za zużycie lub uszkodzenie rzeczy.

Czy zastrzeżenie terminu próby jest konieczne?

Strony powinny w umowie oznaczyć długość okresu próby, aby sprzedawca nie pozostawał zbyt długo w niepewności, co do zamiarów nabywcy. Jednak mimo braku takiego postanowienia umowy, sprzedawca uprawniony będzie do jednostronnego wyznaczenia kupującemu odpowiedniego terminu, powiadamiając go o tym. Sprzedaż na próbę albo z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego poczytuje się w razie wątpliwości za zawartą pod warunkiem zawieszającym, że kupujący uzna przedmiot sprzedaży za dobry. Jeżeli kupujący rzecz odebrał i nie złożył oświadczenia przed upływem umówionego przez strony lub wyznaczonego przez sprzedawcę terminu, uważa się, że uznał przedmiot sprzedaży za dobry.

Pobierz wzór: Umowa sprzedaży wierzytelności

Roszczenia sprzedawcy

W przypadku sprzedaży na próbę sprzedawca, mimo że rzecz sprzedał i wydał nabywcy, nie przestaje być jej właścicielem. W związku z powyższym, może wystąpić z roszczeniem windykacyjnym przeciwko kupującemu (po rozwiązaniu umowy sprzedaży).

Polecamy: serwis Umowa-pracownicy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »