| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Co zwalnia komisanta z odpowiedzialności?

Co zwalnia komisanta z odpowiedzialności?

Prowadzenie komisu wiąże się nie tylko z wysokim ryzykiem gospodarczym, ale i odpowiedzialnością komisanta za wady fizyczne i prawne rzeczy. Czy komisant ma możliwość by uniknąć tej odpowiedzialności?

Odpowiedzialność komisanta za wady fizyczne i prawne rzeczy

Zgodnie z art. 770 Kodeksu cywilnego, komisant nie będzie ponosił odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne rzeczy, jak również za jej wady prawne, jeżeli przed zawarciem umowy podał to do wiadomości kupującego. Jednakże wyłączenie odpowiedzialności nie dotyczy wad rzeczy, o których komisant wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

Czy odpowiedzialność komisanta może zostać wyłączona?

Charakter ustawowego określenia odpowiedzialności komisanta nie pozwala na jej wyłączenie czy też ograniczenie na drodze umowy stron. Jest to przepis bezwzględnie obowiązujący. Co najwyżej odpowiedzialność komisanta może zostać rozszerzona.

Przeczytaj również: Kiedy można odstąpić od umowy sprzedaży?

W jaki sposób komisant może zwolnić się z odpowiedzialności za wady rzeczy?

Aby komisant został zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi musi o tym poinformować nabywcę przed albo przy zawarciu umowy. Informacja taka musi być udzielona najpóźniej przy zawieraniu umowy i może nastąpić w dowolnej formie, jednak jej adresatem musi być kupujący. Poinformowanie kupującego o wadach po zawarciu umowy nie jest wystarczające i nie zwalnia komisanta z odpowiedzialności za wady rzeczy.

Pan Grzegorz prowadzi komis. Na drzwiach komisu wywiesił tablicę z informacją, że sprzedawane w komisie rzeczy mogą mieć wady fizyczne lub prawne. W ocenie pana Grzegorza taka informacja zwalnia go z odpowiedzialności za rzeczy fizyczne i prawne sprzedawanych rzeczy. Czy ta forma podania informacji o wadach rzeczy jest wystarczająca do uniknięcia przez pana Grzegorza odpowiedzialności z tego tytułu?
Nie. Zgodnie z treścią art. 770 Kodeksu cywilnego komisant nie będzie ponosił odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne rzeczy, jak również za jej wady prawne, jeżeli przed zawarciem umowy podał to do wiadomości kupującego. Podanie do wiadomości kupującego oznacza złożenie oświadczenia skierowanego do kupującego – konkretnego adresata, zatem ogólna i abstrakcyjna informacja nie jest wystarczająca. Pan Grzegorz aby skutecznie mógł zwolnić się od odpowiedzialności, informację o wadach powinien przekazać kupującemu. Sama informacja skierowana do ogółu nie jest wystarczająca.

Polecamy wzory umów sprzedaży >>

Do umowy sprzedaży rzeczy ruchomej, zawartej przez komisanta z osobą fizyczną, która nabywa rzecz w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodową, stosuje się przepisy o sprzedaży konsumenckiej.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Charakter ustawowego określenia odpowiedzialności komisanta nie pozwala na jej wyłączenie czy też ograniczenie na drodze umowy stron.
Charakter ustawowego określenia odpowiedzialności komisanta nie pozwala na jej wyłączenie czy też ograniczenie na drodze umowy stron.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK