| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Co warto wiedzieć o umowie dostawy?

Co warto wiedzieć o umowie dostawy?

Przez umowę dostawy dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny.

Kto może zawrzeć umowę dostawy?

Zarówno dostawcą jak i odbiorcą mogą być osoby prawne, jak i fizyczne. Jednak dostawcą nie może być konsument. Nie ma przeszkód, aby odbiorcą był konsument czyli osoba fizyczna, która zamawia i nabywa rzeczy oznaczone tylko co do gatunku w celu niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą ani zawodową. Jeżeli nabywcą będzie konsument to taka sytuacja objęta będzie reżimem sprzedaży konsumenckiej.

Forma umowy 

Zgodnie z art. 606 kodeksu cywilnego umowa dostawy powinna być stwierdzona pismem. Nie oznacza to, że brak pisemnej umowy dostawy oznacza nieważność umowy. Jeżeli strony nie sporządzą umowy na piśmie w przypadku sporu sądowego sąd nie dopuści dowodu ze świadków ani dowodu z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności, chyba że obie strony wyrażą na to zgodę, lub zażąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma.

Porównaj: Jak sprawdzić kontrahenta?

Obowiązki dostawcy:

  • Strony mogą się umówić, że surowce lub materiały niezbędne do wykonania przedmiotu dostawy zostaną dostarczane przez odbiorcę. Jeżeli okaże się, że materiały lub surowce jakie dostarczył odbiorca są nieprzydatne do prawidłowego wykonania przedmiotu dostawy, wówczas dostawca ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym odbiorcę.
  • Strony mogą także umówić się, że wytworzenie zamówionych rzeczy nastąpi z surowców określonego gatunku lub pochodzenia. W takim przypadku dostawca powinien zawiadomić odbiorcę o przygotowaniu surowców do produkcji i jest obowiązany zezwolić odbiorcy na sprawdzenie ich jakości. 
  • Podobnie w przypadku zastrzeżenia w umowie, że wytworzenie zamówionych rzeczy nastąpi w określony sposób, dostawca jest obowiązany zezwolić odbiorcy na sprawdzenie procesu produkcji.

Jakie prawa ma odbiorca?

  • W przypadku, gdy dostawca opóźnia się z rozpoczęciem wytwarzania przedmiotu dostawy lub poszczególnych jego części tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je dostarczyć w czasie umówionym, odbiorca może nie wyznaczając terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do dostarczenia przedmiotu dostawy.
  • W przypadku, gdy w toku wytwarzania przedmiotu dostawy okaże się, że dostawca wykonuje ten przedmiot w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, odbiorca może wezwać dostawcę do zmiany sposobu wykonania wyznaczając dostawcy w tym celu odpowiedni termin, a po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu od umowy odstąpić.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK