| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Co zrobić, gdy weksel zaginie?

Co zrobić, gdy weksel zaginie?

Zaginięcie weksla powoduje, iż prawie niemożliwe staje się wykonywanie z nim związanych. Powstające w związku z takimi zdarzeniami problemy pozwala rozwiązać instytucja umarzania utraconych dokumentów.

Umorzenie weksla możliwe jest na podstawie regulacji prawa wekslowego. Zgodnie z nim, w przypadku zaginięcia weksla możliwe jest wystąpienie do sądu miejsca jego płatności o
uznanie go za umorzony. Wniosek taki powinien zawierać:
- istotną treść weksla;
- uprawdopodobnienie jego utraty;
- interes prawny, który uzasadnia żądanie umorzenia.

Wpłynięcie wniosku do sądu warunkuje jego działanie polegające na wezwaniu za pośrednictwem ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym posiadacza zaginionego weksla do zgłoszenia się do sądu. Termin do okazania weksla sądowi został określony w tym przypadku na okres 60 dni.

Polecamy: Wybór sądu

Bieg terminu rozpoczyna się od dnia płatności weksla, a w przypadku, w którym wniosek zgłoszono po upływie terminu płatności lub gdy termin płatności weksla nie był oznaczony, od dnia ogłoszenia. Ostatni dzień terminu powinien zostać oznaczony w ogłoszeniu poprzez wskazanie daty kalendarzowej.

W sytuacji, w której w ciągu wskazanego terminu weksel nie zostanie okazany, sąd zobowiązany jest do wydania orzeczenia uznającego weksel za umorzony. Jeżeli jednak posiadacz weksla dokona zgłoszenia przed wydaniem orzeczenia, to wówczas sąd, po przeprowadzeniu przesłuchania zainteresowanych i po okazaniu weksla występującemu z żądaniem, umarza dalsze postępowanie.

Zarówno trasat, jak i wszyscy dłużnicy wekslowi wskazani przez żądającego umorzenia weksla, są zawiadamiani przez sąd o wszczęciu postępowania oraz jego wyniku.

W przypadku wszczęcia postępowania dłużnik wekslowy oraz trasat maja możliwość złożenia sumy wekslowej do depozytu sądowego i w związku z tym zwolnienia się od zobowiązania. Jeżeli po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania zapłacą weksel, to zgodnie z prawem wekslowym, czynią to na własne ryzyko.

Podmiotowi, który wystąpił z żądaniem umorzenia weksla przysługuje również uprawnienie do domagania się od akceptanta złożenia sumy wekslowej do depozytu sądowego albo zapłaty za zabezpieczeniem. Może to nastąpić dopiero jednak po ogłoszeniu wezwania o okazanie weksla i po terminie jego płatności.

Postępowanie o umorzenie weksla nie wyklucza możliwości prowadzenia poszukiwania zwrotnego skierowanego przeciwko wystawcy weksla oraz indosantom. Dopuszczalność podejmowania wskazanych działań jest uwarunkowana zachowaniem akceptanta, a w przypadku braku przyjęcia weksla, trasata, którzy powinni po wezwaniu złożyć sumę wekslową do depozytu sądowego lub dokonać zapłaty za zabezpieczeniem.

Polecamy: serwis Umowy

Wydane przez sąd orzeczenie uznające weksel za umorzony pozwala na wykonywanie
wszystkich prawa z niego przysługujących.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie o umorzenie weksla nie wyklucza możliwości prowadzenia poszukiwania zwrotnego skierowanego przeciwko wystawcy weksla oraz indosantom.
Postępowanie o umorzenie weksla nie wyklucza możliwości prowadzenia poszukiwania zwrotnego skierowanego przeciwko wystawcy weksla oraz indosantom.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK