REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa ramowa a umowa przedwstępna

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno umowa ramowa jak i umowa przedwstępna zawierane są w tym samym celu - zawarcia kolejnych umów między tymi samymi stronami w przyszłości. To podobieństwo wpływa na błędne przyjęcie, że o umowach tych można mówić wymiennie. Z prawnego punktu widzenia, istniejące między tymi umowami istotne różnice, nie pozwalają na takie uznanie.

Umowa ramowa

Na mocy umowy ramowej, strony niejako określają harmonogram przyszłych działań w zakresie zawierania kolejnych umów. Umowa ramowa określa co do zasady sposób zawierania umów wykonawczych, a także niektóre elementy treści tych umów. Postanowienia umowy ramowej w tym zakresie są raczej ogólne, choć wyjątkowo czasami zawierają także zobowiązanie do zawarcia określonych umów w przyszłości. Zatem uznać należy, że umowa ramowa co do zasady przystosowana jest do powtarzającego się w przyszłości zawierania umów wykonawczych do samej umowy ramowej.

REKLAMA

Zobacz: Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

Umowy ramowe zawierane są także na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych, ustawy która przewiduje, że tego umowy ramowe można zawierać przy zamówieniach publicznych jak i w przypadku zamówień sektorowych. W tym przypadku na mocy umowy ramowej ustala się warunki dla jednostkowych zamówień, jakie mają być udzielone w określonym czasie, a także warunki określające przedmiot zamówienia, cenę, kary umowne a także innego rodzaju postanowienia. Tego rodzaju umowa ramowa również nie może być uznana za umowę przedwstępną, bowiem nie nakłada obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej, a stanowi ona jedynie jeden z wielu etapów procedury udzielenia zamówienia publicznego.

Umowa przedwstępna

Z kolei istotą umowy przedwstępnej jest zobowiązanie jednej lub dwóch stron do zawarcia w określonej przyszłości oznaczonej umowy, nazywanej umową przyrzeczoną. Umowa przedwstępna uregulowana jest w przepisach Kodeksu cywilnego.

Porównaj: Realizacja świadczeń w umowach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnice między umową przedwstępną a umową ramową

  • umowa przedwstępna jest instytucją prawa uregulowaną w przepisach Kodeksu cywilnego, podczas gdy umowa ramowa jest umową nienazwaną;
  • z umowy przedwstępnej wynika zobowiązanie do zawarcia określonej umowy w przyszłości, zaś z umowy ramowej zobowiązanie takie nie wynika, mimo iż strony planują zawarcie dodatkowych umów wykonawczych.

Firma X dostarczająca swój towar do stałych odbiorców będących przedsiębiorcami, zawarła z każdym z odbiorców umowę określającą warunki i sposób dokonywania codziennych dostaw. Umowa ta nie określała ilości ani wartości codziennych dostaw. Jaki charakter ma zawarta umowa? Czym Firma X ma prawo na podstawie tej umowy dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej? Nie. Umowa, jaką zawała Firma X stanowi typowa umowę ramowa, w związku z czym uprawnienia szczególne związane z zawarciem umowy przedwstępnej Firmie X nie przysługują.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA