| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu?

Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu?

Z prawa pierwokupu można skorzystać w dwóch przypadkach: po pierwsze jeżeli ustawa przewiduje taką możliwość, a po drugie, gdy czynność prawna zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej.

Co może być źródłem prawa pierwokupu?

Jeżeli prawo to przysługuje na mocy szczególnej ustawy (np. ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawie o partnerstwie publicznoprawnym czy ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych) – zastosowanie znajdą właściwe przepisy tych ustaw. W przypadku jednak, gdy sprawa ta nie jest uregulowana przepisami szczególnymi, stosuje się niżej przedstawione zasady. Prawo pierwokupu zastrzec można także w umowie sprzedaży, zamiany, darowizny, czy w umowie spółki. Zastrzeżenie prawa pierwokupu w umowie następuje zazwyczaj przez wprowadzenie do umowy dodatkowej klauzuli.

Zastrzeżenie prawa pierwokupu nieruchomości wymaga w każdym przypadku pod rygorem nieważności zachowania formy aktu notarialnego. 

Porównaj: Wzorce w umowach między przedsiębiorcami

Na czym polega prawo pierwokupu?

Prawo pierwokupu zastrzegane np. w umowie sprzedaży rzeczy dla danej osoby, oznacza, iż rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią. Osoba uprawniona do skorzystania z prawa pierwokupu może z niego skorzystać jedynie w ciągu określonego terminu. Kodeks cywilny określa, że w przypadku, gdy prawo pierwokupu zastrzeżone zostało co do nieruchomości – termin ten wynosi miesiąc, w przypadku zaś, lub innych rzeczy - w ciągu tygodnia od otrzymania zawiadomienia o sprzedaży (oczywiście gdy nie zastrzeżono innych terminów). Jeżeli uprawniony skorzysta z prawa pierwokupu, umowa sprzedaży, jaka miała być zawarta między zobowiązanym a osobą trzecią zostaje zawarta między uprawnionym a zobowiązanym (chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej).

Polecamy serwis Mała firma

W jaki sposób uprawniony do pierwokupu może z prawa tego skorzystać?

Aby skorzystać z przysługującego prawa do pierwokupu należy złożyć odpowiednie oświadczenie woli zobowiązanemu. Jak powinno wyglądać oświadczenie woli o skorzystaniu z prawa pierwokupu? W przypadku przedmiotów, których sprzedaż nie wymaga zachowania szczególnej formy, oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu można wyrazić w dowolnej formie, o ile strony w umowie nie wprowadziły innego wymogu co do formy złożenia takiego oświadczenia. Jedynym obostrzeniem w tym przypadku będzie to, aby oświadczenie to było wyrażone w taki sposób, aby nie było wątpliwości, iż uprawniony wykonuje swoje prawo. W określonych przypadkach oświadczenie to powinno być złożone w szczególnej formie - wówczas jeżeli jej zachowania wymaga sprzedaż przedmiotu objętego prawem pierwokupu.

Strony w umowie sprzedaży zastrzegły prawo pierwokupu samochodu osobowego na rzecz Firmy X, nie wprowadzając innych dodatkowych zastrzeżeń. Strona zobowiązana z prawa pierwokupu postanowiła zbyć samochód osobie trzeciej, o czym poinformowała uprawnioną z tytułu prawa pierwokupu Firmę X przesyłając zawartą z osobą trzecią umowę i wzywając uprawnioną Firmę X do złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu. Uprawniona Firma X dnia następnego po upływie miesiąca od otrzymania zawiadomienia, złożyła oświadczenie, iż zamierza skorzystać z prawa pierwokupu. Czy Firma X nabyła samochód w wykonaniu prawa pierwokupu? Nie. Niestety, strony nie określiły w umowie terminu, w ciągu którego należało skorzystać z prawa pierwokupu, zatem zastosowanie znalazł 7 dniowy termin określony w ustawie.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią.
Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK