| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Agent na wyłączność

Agent na wyłączność

Kodeks cywilny w przepisach normujących umowę agencji przewiduje specjalną instytucję tzw. agencji wyłącznej. Dawniej agentem wyłącznym określało się agenta rejonowego ustanowionego dla "pewnego okręgu lub pewnego koła odbiorców". Agent taki mógł żądać dodatkowej prowizji nawet od umów, które zostały zawarte bez jego udziału, jeżeli klienci z którymi umowy zostały zawarte pochodzili o obszaru na którym agent miał wyłączność. Kogo dziś przepisy określają agentem wyłącznym?

O agencie wyłącznym mowa jest w art. 761 § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem agentem wyłączny to ten, któremu przyznano prawo wyłączności w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego. Określenie czy agent jest agentem wyłącznym powinno znaleźć się w treści umowy agencyjnej.

Samo powierzenie agentowi w umowie oznaczonego obszaru geograficznego lub grupy klientów nie jest jednoznaczne z przyznaniem agentowi także prawa wyłączności w odniesieniu do tego obszaru lub grupy klientów, pomimo, iż strony zawarły umowę na piśmie pod rygorem nieważności. Dlatego warto w celu uniknięcia ewentualnych sporów na tym tle jasno sprecyzować w umowie, że agentowi w stosunku do określonego obszaru lub grupy klientów (lub kombinacji tych dwóch opcji) przysługuje prawo wyłączności.

Przeczytaj: Faktoring a forfaiting

Dlaczego warto być agentem wyłącznym?

Agent wyłączny poza prawem do wynagrodzenie określonego w umowie, ma także prawo do prowizji od umów zawartych bez jego udziału.

Kiedy agent wyłączny może żądać wynagrodzenia od umów zawartych bez jego udziału?

  • jeżeli do zawarcia umowy z klientem doszło bez udziału agenta w czasie trwania umowy agencyjnej oraz gdy;
  • jeżeli umowa została zawarta z klientem z przydzielonego mu obszaru geograficznego lub grupy klientów.

Agent wyłączny może żądać prowizji od umów zawartych bez jego udziału w czasie trwania umowy agencyjnej z klientem z przydzielonego mu obszaru geograficznego nawet gdy strony w umowie wyłączyły prawo agenta wyłącznego do prowizji, wynika z to z bezwzględnie wiążącego charakteru przepisu przyznającego agentowi wyłącznemu prawo do prowizji tego tytułu.

Strony zawarły umowę agencyjną przyznając agentowi prawo wyłączności do określonego obszaru geograficznego w zakresie określonej grupy klientów. W umowie postanowiono jednak, że agentowi nie przysługuje wynagrodzenie od umów z tego obszaru zawartych w czasie trwania umowy agencyjnej bez udziału agenta. Czy postanowienie takie jest skuteczne? Nie. Prawo agenta wyłącznego do prowizji od umów zawartych bez jego udziału, ale w czasie trwania umowy agencyjnej z klientami z przydzielonego mu obszaru geograficznego lub grupy klientów, nie może zostać wyłączne w drodze umowy.

Porównaj: Zlecenie

reklama

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Agent wyłączny poza prawem do wynagrodzenie określonego w umowie, ma także prawo do prowizji od umów zawartych bez jego udziału.
Agent wyłączny poza prawem do wynagrodzenie określonego w umowie, ma także prawo do prowizji od umów zawartych bez jego udziału.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ECDDP Sp. z o.o.

Jedna z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »