| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Kto może ustanowić prokurenta?

Kto może ustanowić prokurenta?

Prokura to rodzaj pełnomocnictwa, którego udzielić może wyłącznie przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Tak stanowi Kodeks cywilny. Kogo jednak należy uznać za przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców? Czy chodzi tu zarówno o przedsiębiorców, którzy podlegają wpisowi do KRS jak i o osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które to z kolei wpisywane są do Ewidencji Działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy z Rejestru Przedsiębiorców KRS

Kodeks cywilny w art. 109 (1) stanowi, że prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokura, w odróżnieniu od pełnomocnika podlega ujawnieniu w rejestrze. Nie budzi żadnych wątpliwości, że za rejestr przedsiębiorców uznaje się rejestr przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) gdzie wpisowi podlegają:

  • spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna), spółki kapitałowe (spółka z o. o. i spółka akcyjna), oraz inne podmioty, które zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym, podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorców (np. spółdzielnie, spółdzielnie europejskie, spółki europejskiej, przedsiębiorstwa państwowe, oddziały przedsiębiorców zagranicznych działających na terytorium RP), a także
  • inne osoby prawne, które podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jeżeli tylko wykonują one działalność gospodarczą.

Przeczytaj także: Z którą umową do notariusza?

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegające wpisowi do Ewidencji Działalności Gospodarczej

Dotychczasowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie udzielały jednoznacznej odpowiedzi w kwestii prokury przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, dlatego spornym było czy prokury może udzielić także przedsiębiorca, który podlega wpisowi do prowadzonej przez gminę Ewidencji Działalności Gospodarczej. Obecnie ustawa także nie mówi o wpisie do EDG prokurenta, a jedynie o stałym pełnomocniku.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji powinien zawierać między innymi dane stałego pełnomocnika, uprawnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, o ile przedsiębiorca udzielił takiego pełnomocnictwa.

Zatem uznać należy, że w przypadku przedsiębiorców, którzy wpisywani są do EDG sytuacja nadal nie jest do końca jasna, bowiem z jednej strony Kodeks cywilny pozwala na udzielenie prokury przedsiębiorcy podlegającego wpisowi do rejestru przedsiębiorców, z drugiej zaś strony przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, rozróżniają rejestr przedsiębiorców (mówiąc w tym przypadku o rejestrze przedsiębiorców KRS) i Ewidencję Działalności Gospodarczej, określając, że do EDG wpisowi podlega stały pełnomocnik przedsiębiorcy, o ile przedsiębiorca takiego ustanowił.

Polecamy serwis Mała firma

Stowarzyszenie wpisane do KRS do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych oraz publicznych publicznych zakładów opieki zdrowotnej ustanowiło stałego pełnomocnika do prowadzenia swoich spraw obejmujące umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych. Czy pełnomocnik podlega zgłoszeniu do KRS?
Nie. w przypadku gdy stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, prokura nie może być ustanowiona. Stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą, podlegając także wpisowi do rejestru przedsiębiorców KRS może ustanowić prokurenta. W przypadku gdy ustanowiony został prokurent do wniosku o wpis dołącza się uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu, wzory podpisów prokurenta.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK