| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Kiedy warto zastrzec w umowie zadatek?

Kiedy warto zastrzec w umowie zadatek?

Zadatek uznawany jest za skuteczną metodę zabezpieczenia wykonania umowy. Uznaje się, że stanowi on jedną z form odszkodowania na wypadek niewykonania przez drugą stronę umowy. Często jednak kontrahenci nie doceniają znaczenia zadatku, i roli jaką może odegrać, zwłaszcza w sytuacji gdy jedna ze stron nie wykonuje umowy.

Czym jest zadatek

Zadatek to kwota pieniężna lub rzecz, którą jedna ze stron daje drugiej stronie przy zawieraniu umowy. Kontrahenci w zwyczaju wręczania zadatku słusznie dostrzegają, że jest on uwidocznieniem i potwierdzeniem zawarcia danej transakcji. Zatem zwyczajowo wręczenie zadatku oznacza po prostu zawarcie przez strony umowy. Warto też podkreślić, ze strony same w umowie mogą opisać także inną funkcję, jaką zadatek w zawieranej umowie ma spełnić. W przypadku, gdy strony same nie określą tej roli zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu Cywilnego.

Przeczytaj także: Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

Co gdy strony zastrzegą w umowie zadatek nie ustalając jego funkcji?

W takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 394 Kodeksu Cywilnego. Ma on istotne znaczenie w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron. W takiej sytuacji strona, która otrzymała zadatek może od umowy odstąpić bez wyznaczania drugiej stronie dodatkowego terminu do odstąpienia. Dodatkowo otrzymany zadatek może zachować dla siebie.

Wręczając zadatek należy liczyć się z tym, że w przypadku gdy nie wykonamy umowy cała kwota przepadnie. Zatem wręczając zadatek warto skalkulować czy kwota ta nie jest dla nas zbyt wysoka, i czy jesteśmy w stanie zapłacić takie odszkodowanie w przypadku niewykonania przez nas umowy.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Czasem wręczenie zadatku może się bardzo opłacać

Wręczenie zadatku może się opłacać, gdy strona, która go otrzymała wycofała się z wykonania umowy. W takim przypadku kontrahent, który sam wręczył zadatek może teraz wystąpić do drugiej strony umowy z żądaniem sumy dwukrotnie wyższej.

Zanim zdecydujesz się na wręczenie zadatku, zastanów się co się może zdarzyć gdy twój kontrahent nie wykona umowy. Nie zawsze bowiem kwota podwójnego zadatku będzie w stanie pokryć poniesioną przez ciebie szkodę. Jeżeli z twoich obliczeń wynika, że szkoda jaką możesz ponieść przez to, że kontrahent nie wykona umowy może być znacznie wyższa niż suma dwu krotności wręczonego przez ciebie zadatku, wtedy uznać należy, że zadatek nie będzie stanowił korzystnej formy odszkodowania.

Zawierając umowę, strona A wręczyła stronie B kwotę 10 tys. Ustalają przy tym,, że kwota ta stanowi zadatek. Strona A postanowiła ostatecznie zrezygnować z transakcji i zażądała zwrotu 10 tys. Czy żądanie strony, która zrezygnowała z umowy jest uzasadnione? Nie, strona, która wręczyła zadatek i zrezygnowała z umowy musi liczyć się z tym, że kwota zadatku przepada.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zanim zdecydujesz się na wręczenie zadatku, zastanów się co się może zdarzyć gdy twój kontrahent nie wykona umowy.
Zanim zdecydujesz się na wręczenie zadatku, zastanów się co się może zdarzyć gdy twój kontrahent nie wykona umowy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK