Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zamówienia publiczne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zamówienia publiczne.
Kiedy tryb negocjacji bez ogłoszenia i zamówienia z wolej ręki?
Aktualizacja: 29.11.2011
Zamawiający, zgodnie z Prawem zamówień publicznych, może w określonych okolicznościach sięgnąć po tryb negocjacji bez ogłoszenia i zamówienia z wolej ręki. Kiedy jest do tego uprawniony? »
Na czym polega niedopuszczalność subiektywnej oceny ofert?
Aktualizacja: 30.11.2011
Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji i istotnych warunków zamówienia. W specyfikacji istotnych warunków należy obowiązkowo zamieścić opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty, a także podanie znaczenia tych kryteriów oraz sposobu oceny ofert. Jakie mechanizmy jeszcze zapobiegają subiektywnej ocenie ofert? »
Kiedy oferta w zamówieniu może zostać odrzucona?
Aktualizacja: 12.12.2011
Jeżeli treść złożonej oferty nie spełnia wymogów treści specyfikacji i istotnych warunków zamówienia, zostanie odrzucona przez zamawiającego na podstawie przesłanek ustawowych. Musi on jednak podczas oceny zgodności uwzględnić całą treść oferty. »
Przesłanki nieważności umowy o udzielenie zamówienia publicznego
Aktualizacja: 29.11.2011
Prawo zamówień publicznych zawiera katalog okoliczności, których zaistnienie powodować może stwierdzenie nieważności umowy w sprawie udzielenia zamówienia publicznego. Jakie to okoliczności? Przeczytaj. »
Od kiedy umowa o udzielenia zamówienia zostaje uznana za nieważną?
Aktualizacja: 29.11.2011
Sankcją wadliwości umowy w sprawie udzielenia zamówienia jest tzw. nieważność względna (unieważnialność). Możliwe jest wyznaczenie konkretnego momentu, w którym umowa ta staje się nieważna i tym samym nie wywołuje skutków prawnych. Jaki to moment? Przeczytaj. »
Względna nieważność umowy o udzielenie zamówienia - porada
Aktualizacja: 30.11.2011
Tak zwana "duża nowelizacja" ustawy Prawo zamówień publicznych zmieniła charakter nieważności umowy w sprawie udzielenia zamówienia. Początkowo bezwzględna, obecnie względna. Jakie znaczenie ma zmiana dla przedsiębiorców? »
Kiedy można odrzucić ofertę w zamówieniach publicznych?
Aktualizacja: 29.11.2011
Prawna dopuszczalność odrzucenia oferty przez zamawiającego uzależniona jest od spełnienia określonych warunków. O jakich przesłankach mowa? Przeczytaj. »
Na co zwrócić uwagę przy warunkach udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia?
Aktualizacja: 30.11.2011
Ustawa nowelizująca Prawo zamówień publicznych z dnia 2 grudnia 2009 r. wprowadziła zmiany w zakresie warunków udziału w postępowaniu. Jakie nowe rozwiązania przyjął ustawodawca? Na co zwrócić szczególną uwagę? »
Na kim spoczywa ciężar dowodu w postępowaniu o udzielenie zamówienia?
Aktualizacja: 30.11.2011
Spełnienie warunków umożliwiających wzięcie udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, w razie potrzeby udowodnić musi wykonawca. Jakie reguły rządzą ciężarem dowodu w przypadku zamówień publicznych? Przeczytaj. »
Jakie są warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia?
Aktualizacja: 09.12.2011
Warunki udziału w postępowaniu odnoszą się do właściwości podmiotowej wykonawcy. Od ich spełnienia uzależniony jest udział wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. »
Jakie są skutki ogłoszenia orzeczenia KIO w procesie udzielania zamówienia?
Aktualizacja: 29.11.2011
Dotychczas Krajowa Izba Odwoławcza podczas ogłaszania orzeczenia odczytywała zarówno sentencję, także uzasadnienie. Nowelizacja z dnia 2 grudnia 2009r. wprowadziła jednak zmiany w procedurze. Jak orzekanie przebiega obecnie? »
Jakie są zasady nakładania kary finansowej w procesie udzielania zamówień publicznych?
Aktualizacja: 30.11.2011
Ustawą nowelizującą Prawo zamówień publicznych wprowadzono nową instytucję prawną w postaci kary finansowej nakładanej przez Krajową Izbę Odwoławczą (sąd okręgowy). Kara finansowa nakładana jest w dwóch wysokościach – do 10% i do 5% wartości wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w zawartej umowie. »
Jak rozpoznawane jest odwołanie w procesie udzielenia zamówienia?
Aktualizacja: 30.11.2011
Nowelizacja Prawa zamówień publicznych dokonana ustawą z dnia 2 grudnia 2009 r. wprowadziła liczne zmiany w systemie środków ochrony prawnej. Modyfikacje wynikały przede wszystkim z konieczności dostosowania obowiązujących przepisów do regulacji unijnych. Jakie zmiany dotyczyły zasad rządzących rozpoznawaniem odwołania? »
Jak poprawnie wnieść odwołanie?
Aktualizacja: 13.12.2011
Wykonawca, który ma zamiar wnieść odwołanie musi się mieć na baczności. Niedopatrzenie może skutkować nieuwzględnieniem odwołania. Jakich czynności formalnych należy dokonać? Poniżej przytaczamy poradę Urzędu Zamówień Publicznych. »
Jakie są wymogi formalne odwołania od wadliwej czynności zamawiającego?
Aktualizacja: 30.11.2011
Aby odwołanie od wadliwej czynności zamawiającego zostało uwzględnione powinno być nie tylko właściwie uzasadnione, ale także spełniać określone przez Pzp wymogi formalne. Jakie są zasady poprawnego formułowania odwołań? »