Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wynajem. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wynajem.
Czy można zrzec się opodatkowania po dokonaniu wyboru formy ryczałtowej?
Aktualizacja: 19.04.2011
Podatnik posiada uprawnienie do zrzeczenia się z formy opodatkowania poprzez złożenie stosownego oświadczenia o zrzeczeniu się z uprzednio wybranej formy. W owym oświadczeniu należy określić datę oraz miejsce sporządzenia oświadczenia, oznaczyć strony oświadczenia – zarówno wnioskodawcę, jak i stosowny urząd skarbowy, treść oświadczenia oraz podpis wnioskodawcy. »
Jak napisać poprawnie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania?
Aktualizacja: 19.04.2011
Poszczególne etapy postępowania w zakresie wyboru odpowiedniej formy opodatkowania zależą przede wszystkim od tego, czy rozpoczynamy dopiero usługi najmu lub czy w dalszym ciągu kontynuujemy już prowadzoną działalność gospodarczą. »
Opodatkowanie najmu prywatnego
Aktualizacja: 19.04.2011
W wyniku zmiany nowelizacyjnej w dniu 1 stycznia 2010 r. wprowadzono jeden sposób opodatkowania najmu. Uprzednio istniały dwie stawki opodatkowania 8,5 proc. i 20 proc. Obecnie podatnicy niezależnie od przychodów z tytułu najmu stosują tylko jedną stawkę w wysokości 8,5 proc. »
Uprawnienia najemcy zawarte w umowie najmu rzeczy
Aktualizacja: 19.04.2011
Sporządzenie postanowień dotyczących uprawnień najemcy w umowie najmu rzeczy ma istotne znaczenia zarówno dla podmiotu wynajmującego, jak i najemcy. W przypadku powstania ewentualnych sporów – strony będą mogły odnieść się do postanowień umownych i na tej podstawie egzekwować swoje obowiązki oraz żądać przysługujących im uprawnień. »
Obowiązki najemcy z tytułu umowy najmu rzeczy
Aktualizacja: 19.04.2011
Precyzyjnie określenie w umowie najmu rzeczy obowiązków najemcy ma istotne znaczenia zarówno dla podmiotu wynajmującego, jak i najemcy. Wówczas, gdy powstaną spory – strony będą mogły odwołać się do postanowień umownych i na tej podstawie egzekwować swoje obowiązki oraz żądać przysługujących im uprawnień. »
Prawa wynajmującego zawarte w umowie najmu rzeczy
Aktualizacja: 19.04.2011
Na mocy zawartej umowy najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się uiszczać wynajmującemu umówiony czynsz we wskazanym w umowie terminie. Czynsz uzgodniony w umowie najmu może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. »
Jakie obowiązki spoczywają na wynajmującym rzecz z tytułu najmu?
Aktualizacja: 19.04.2011
W przypadku zniszczenia rzeczy, za które najemca nie ponosi odpowiedzialność - wynajmujący zobowiązany jest przywrócić rzecz do stanu poprzedniego. »
Warunki dokonania wypowiedzenia umowy w ramach najmu rzeczy
Aktualizacja: 19.04.2011
Wynajmującemu przysługuje prawo do dokonania wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia wówczas, gdy dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu za co najmniej dwa pełne miesiące lub bez zgody wynajmującego dokonuje zmian w najętej rzeczy – które są sprzeczne z umową oraz z jej przeznaczeniem lub naraża rzecz na uszkodzenie. »
Istotne postanowienia zawarte w umowie najmu rzeczy
Aktualizacja: 19.04.2011
W umowie najmu rzeczy należy oznaczyć datę i miejsce jej zawarcia, określić strony (wynajmującego i najemcy), treść umowy oraz podpisy stron. Wówczas, gdy wynajmującym jest przedsiębiorca – umowie najmu rzeczy – należy podać nazwę przedsiębiorstwa, numer z rejestru przedsiębiorców, ewentualnie w razie konieczności podmioty reprezentujące firmę. »
Co należy rozumieć przez umowę najmu rzeczy
Aktualizacja: 19.04.2011
Przedmiotem umowy najmu mogą być rzeczy ruchome oraz nieruchomości lub części składowe rzeczy. Jednakże poniżej zostaną poddane rozważaniom tylko rzeczy ruchome w ramach umowy najmu. »
Czy warto opodatkować najem ryczałtem?
Aktualizacja: 19.04.2011
Najemca uiszcza czynsz podatnikowi w wysokości 1000 zł miesięcznie z tytułu najmu. Podatnik wybrał formę opodatkowania ryczałtem. Od wysokości płaconego czynszu podatnik odprowadza podatek w wysokości 8,5 proc., co stanowi 85 zł miesięcznie. Czy forma opodatkowania wybrana przez podatnika jest korzystna? »
Czy wydatki na remont lokalu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Aktualizacja: 19.04.2011
Podatnik dokonał remontu lokalu mieszkalnego, który wynajmuje najemcy, przy tym chce wydatki poniesione na remont lokalu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Czy podatnikowi przysługuje taka możliwość? »
Wyższa emerytura za mieszkanie
Aktualizacja: 23.03.2011
Wiele starszych osób będących na emeryturze posiada mieszkanie, w centrum miasta, niejednokrotnie warte kilkaset tysięcy złotych. Przy tym pobierają niewysoką emeryturę, nie zapewniającą godziwego życia. Jak rozwiązać taką sytuację? Istnieje możliwość zamiany mieszkania na dwa mniejsze i wynajmowanie jednego z nich. »
Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony
Aktualizacja: 20.03.2011
W momencie, gdy strony zawarły umowę wynajmu mieszkania na czas określony, lecz nie ma w niej żadnego zapisu o wypowiedzeniu. Co zrobić w momencie, gdy jedna ze stron będzie chciała wypowiedzieć najem. »
Jakie ma znaczenie ustalenie daty uzyskania przychodu z tytułu najmu
Aktualizacja: 17.03.2011
Ustalenie daty uzyskania przychodu z tytułu najmu ma istotne znaczenie, gdyż istnieje różnica w dacie uzyskania przychodu pomiędzy prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach najmu a najmem prowadzonym jako odrębne źródło przychodu. »