| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Tematy > VAT

Temat: VAT

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.

Czy nabycie biletów w międzynarodowym transporcie lotniczym jest importem usług?

Aktualizacja: 04.04.2016

Spółka świadczy usługi międzynarodowego transportu samochodowego towarów. Zdarza się, że występuje konieczność zapewnienia transportu lotniczego dla kierowców na trasach z Polski do innych krajów członkowskich UE lub odwrotnie. Spółka korzysta wtedy z usług zagranicznych linii lotniczych. Linie lotnicze wystawiają na rzecz Spółki faktury bez zawartego na nich zagranicznego podatku VAT. Czy w tej sytuacji Spółka powinna rozpoznać import usług? »

Czy wystąpi WNT jeżeli dostawca towarów nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej?

Aktualizacja: 29.03.2016

Spółka otrzymała zlecenie na transport towarów z Czech do Polski. W związku z tym, Spółka zamierza nabyć kontener w Czechach od przedsiębiorcy zagranicznego pochodzącego spoza Unii Europejskiej (który nie jest zidentyfikowany dla potrzeb VAT na terenie UE i nie posiada nr VAT UE). Po zakończeniu transportu kontenery zostaną sprzedane w Polsce innemu podmiotowi. Wobec powyższego Spółka ma wątpliwość czy transakcję zakupu kontenera może uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz czy powinna ją wykazać w deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej? Spółka dowiedziała się, że sprzedawca jest osobą prawną, która prowadzi stałą działalność handlową na terenie Czech, obejmującą sprzedaż kontenerów, jednakże z nieznanych przyczyn sprzedawca nie zarejestrował się dotąd jako podatnik podatku od wartości dodanej w Czechach. »

Przemieszczenie własnych towarów do magazynu w państwie trzecim a VAT

Aktualizacja: 24.03.2016

Czy wywóz towarów własnych z terytorium Polski do magazynu podatnika w państwie trzecim stanowi czynność opodatkowaną VAT oraz czy sprzedaż tych towarów z ww. magazynu podatnika podlega VAT w Polsce. »

Jak rozliczać dostawy towarów – skutki w VAT

Aktualizacja: 09.03.2016

Jedną z czynności, które podlegają opodatkowaniu VAT, jest dostawa towarów. Ustawodawca definiuje dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ). Jednocześnie wprost wymienia czynności, które należy zakwalifikować jako dostawy towarów opodatkowane VAT. »

Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT

Aktualizacja: 22.02.2016

Polska Spółka X, producent maszyn przemysłowych zobowiązała się dokonać dostawy części zamiennych na rzecz kontrahenta z Japonii. Towary mają zostać przetransportowane do zakładu nabywcy w Tokio. W związku z powyższym, Spółka X zamówiła usługę od niemieckiej firmy spedycyjnej polegającą na dokonaniu odprawy celnej eksportowej. Odprawa została dokonana 10.01.2016 r. Jak rozliczyć na gruncie VAT i wykazać w deklaracji VAT-7 usługę nabytą od kontrahenta z Niemiec? »

Właściwa stawka VAT dla odsprzedaży usług międzynarodowego transportu towarów

Aktualizacja: 19.01.2016

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Od polskiej firmy spedycyjnej nabyłem usługę transportu towaru z Polski do Rosji. Otrzymałem tylko fakturę z wykazaną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Czy w przypadku odsprzedaży tej usługi na rzecz polskiego kontrahenta, mogę zastosować stawkę podatku w wysokości 0%? »

Właściwość urzędu skarbowego dla rozliczeń VAT po zmianach od 2016 r.

Aktualizacja: 16.01.2016

Na podstawie Ordynacji podatkowej, od 1 stycznia 2016 r. miejsce prowadzenia działalności gospodarczej nie będzie decydować o ustaleniu właściwości urzędu do rozliczeń VAT. »

Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT

Aktualizacja: 16.10.2015

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT). »

Czy podatnik musi zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT UE?

Aktualizacja: 16.10.2015

Mimo że sprzedaż towarów jest dokonywana na rzecz odbiorców z terytorium Unii Europejskiej, do których towary są wysyłane lub transportowane, to nie powoduje ona u podatnika obowiązku rejestracji jako podatnika VAT UE. »

Warunki stawki podatku VAT 0% dla usług transportu międzynarodowego

Aktualizacja: 16.10.2015

Nasza firma (polski podatnik) planuje rozpocząć działalność w zakresie świadczenia usług transportu międzynarodowego towarów na rzecz polskich kontrahentów. Usługi te będą związane z transportem towarów m. in. z USA i Kanady do Polski. W zależności od zlecenia zakres usług będzie obejmował organizację transportu morskiego, kolejowego lub drogowego. Jakie dokumenty należy posiadać aby zastosować do tego rodzaju usług stawkę VAT 0%? »

Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Aktualizacja: 15.10.2015

Sprzedaję towary używane (części samochodowe), stosując procedurę VAT marża. Jestem zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Jak prawidłowo ujmować na kasie fiskalnej transakcje sprzedaży podlegającej procedurze marży? »

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących pojazdów pogrzebowych?

Aktualizacja: 09.10.2015

Posiadam pojazdy pogrzebowe (karawany) wykorzystywane w związku ze świadczeniem tych usług. Nie wykorzystuję tych samochodów w żaden inny sposób. Proszę o informację, czy od wydatków związanych z tymi samochodami mogę odliczać pełny VAT? Czy muszę w tym celu prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu? »

Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?

Aktualizacja: 08.10.2015

Wpłacamy zaliczki na samochody. Część z nich spełni warunek VAT-1, ale samochody te nie zostały jeszcze wyprodukowane. Czy możemy odliczać VAT z faktur zaliczkowych? Kiedy i w jakiej kwocie możemy odliczyć VAT? Czy trzeba czekać na przeprowadzenie badania technicznego? »

Czy można odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Aktualizacja: 08.10.2015

Od lutego 2015 r. wykorzystuję w działalności samochód osobowy, którego nie wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. Jaką kwotę VAT mogę odliczyć od jego naprawy i paliwa? Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu? »

Czy sprzedaż motocykla może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Aktualizacja: 07.10.2015

Nasza spółka jest czynnym podatnikiem VAT. 13 listopada 2013 r. wykupiliśmy z leasingu motocykl, któ­ry wykorzystywany jest wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych związanych z prowadze­niem działalności. Motocykl został ujęty w ewidencji środków trwałych. Od nabytego motocykla odliczyli­śmy 60% VAT wynikającego z faktury. W 2015 r. zamierzamy sprzedać motocykl i zastosować zwolnienie od VAT. Czy możemy to zrobić, jeżeli przy zakupie motocykla odliczyliśmy 60% VAT naliczonego? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Augustyn

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »