Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu spółki kapitałowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące spółki kapitałowe.
Jakie są konsekwencje łącznia spółek?
Aktualizacja: 14.10.2011
Łącznie się spółek polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki na rzecz innej w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejmowanej lub w wypadku kiedy minimum 2 spółki zawiązują nową spółkę, na którą przechodzą wszystkie aktywa i pasywa łączących się spółek. »
Aktualizacja: 03.01.2012
Suma komandytowa jest wartością określaną w umowie spółki- stanowi granicę odpowiedzialności komandytariuszy za zobowiązania spółki. »
Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy umowie spółki?
Aktualizacja: 25.11.2011
Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki jak i zmiany tych umów jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Co należy rozumieć przez zmianę umowy spółki? Co będzie podstawą opodatkowania w takim przypadku? »
Warunki stworzenia podatkowej grupy kapitałowej
Aktualizacja: 14.10.2011
Ustawodawca dopuszcza możliwość tworzenia tzw. podatkowych grup kapitałowych. Podatkowe grupy kapitałowe tworzy się dla celów podatkowych, a ich największą zaletą jest możliwość natychmiastowego pokrywania strat jednej spółki z dochodów pozostałych spółek. W praktyce okazuje się, że największym problemem przy tworzeniu podatkowych grup kapitałowych jest niemożliwość sprostania licznym i surowym warunkom, jakie spółki chcące utworzyć podatkową grupę kapitałową muszą spełnić. »
Kto może być wspólnikiem spółki z o.o.?
Aktualizacja: 14.10.2011
Wspólnikami sp. z o.o. mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które posiadają podmiotowość prawną, czyli tzw. ułomne osoby prawne. Do ułomnych osób prawnych zalicza się przede wszystkim osobowe spółki handlowe, takie jak spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna i partnerska. »
Najpopularniejsze rodzaje spółek w Polsce
Aktualizacja: 14.10.2011
W poniższym artykule przedstawimy krótkie porównanie omawianych form spółek, a także wskażemy, które formy prawne są najbardziej popularne w Polsce. »
Aktualizacja: 14.10.2011
W poniższym artykule przedstawiamy uregulowania Kodeksu spółek handlowych (dalej: „ksh”) dotyczące statutu spółki akcyjnej, trybu jego zmiany oraz zagadnienia związane z podwyższeniem i obniżeniem kapitału zakładowego. »
Skład, tryb powoływania i kompetencje oragnów spółki akcyjnej
Aktualizacja: 14.10.2011
Kodeks spółek handlowych (dalej: „ksh”) wśród organów spółki akcyjnej wymienia: zarząd, radę nadzorczą oraz walne zgromadzenie. Zgodnie z hierarchią ustanowioną w ksh omówienie organów spółki akcyjnej rozpoczniemy od zarządu. »
Aktualizacja: 12.09.2014
Uogólniając można stwierdzić, że prokurent z racji samego tylko faktu bycia prokurentem nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec osób trzecich za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność taką ponosi spółka, a następnie w szczególnych warunkach członkowie zarządu oraz likwidator. »
Aktualizacja: 20.10.2011
Cash pool jest stosunkowo złożonym narzędziem przeznaczonym dla grup kapitałowych- polega na skoncentrowaniu środków z indywidualnych rachunków bankowych podmiotów powiązanych, w celu ich łącznego zarządzania przy wykorzystaniu efektu skali (większy może więcej). »
W jaki sposób zmienić adres spółki z o.o. w KRS?
Aktualizacja: 11.09.2014
Zmiana adresu spółki z o.o. musi być zgłoszone do KRS, nie zawsze wymaga to jednak zmiany umowy spółki z o.o. (zakładając, że nie zmieniamy miejscowości, w której spółka ma siedzibę). »
Aktualizacja: 20.10.2011
Czy mogę zapoznać się ze wzorem podpisu osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu wpisanego do krs? W jaki sposób mam to zrobić? Czyjego wzoru podpisu nie znajdę w krs? »
Aktualizacja: 20.10.2011
Komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego przedstawiła projekt zmian w kodeksie spółek handlowych, mających wprowadzić zręby prawa holdingowego- obecnie, dużej luki w prawie handlowym. »
Wymogi Statutu Spółki Akcyjnej
Aktualizacja: 20.10.2011
Statut spółki akcyjnej jest podstawą jej funkcjonowania i niezbędnym elementem do jej powstania. Reguluje wszystkie istotne sprawy związane z prowadzeniem spółki akcyjnej. »
Działalność gospodarcza a dziedziczenie
Aktualizacja: 09.12.2011
Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą w wielu formach: samodzielnie, wspólnie z innymi osobami (spółka cywilna) czy w ramach odrębnego podmiotu jakim jest spółka prawa handlowego. Śmierć przedsiębiorcy i kwestie dziedziczenia po nim mogą jednak sprowadzić na spadkobierców wiele problemów. »
Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni
Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »