REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

W 2008 roku inwestorzy zagraniczni ulokowali na Ukrainie ponad 10,9 mln dolarów, z czego około 80 proc. inwestycji pochodziło z krajów Unii Europejskiej. Polskie firmy także coraz odważniej wyruszają na podbój tego rynku.

Podatek VAT w Rosji

Wbrew ryzyku politycznemu przedsiębiorcy zagraniczni coraz bardziej doceniają rynki wschodnie. Rosja, jako jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków zbytu przyciąga także polskich inwestorów, którym towarzyszy rosyjski system podatkowy.

W poszukiwaniu inwestora

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z pomocy inwestorów publicznych i prywatnych. W 2008 roku poziom inwestycji na rynku funduszy podwyższonego ryzyka był drugim, co do wielkości wynikiem w historii. Europejskie Stowarzyszenie Private Equity i Venture Capital Association (EVCA) podaje, że w ub.r. inwestycje w tym sektorze wyniosły 628 mln euro.

Konkurencyjność w kryzysie

Kryzys gospodarczy sprawił, że wiele firm ratując sytuację finansową tnie koszty produkcji, redukuje zatrudnienie albo skraca czas pracy. Nie wiele traktuje kryzys, jako możliwość zajęcia lepszych pozycji startowych w walce o klienta po wyjściu z recesji. Przedsiębiorstwa często przejmują strategię przetrwania, zapominając o tym, że po ciężkim okresie nadejdzie ożywienie. Eksperci radzą, by firmy myślały przyszłościowo, szukały okazyjnych fuzji i przejęć i nie bały się zmian modeli biznesowych.

REKLAMA

UKE vs. TP, wynik za 2 tygodnie

Za dwa tygodnie okaże się, czy dojdzie do podziału Telekomunikacji Polskiej. Wszystkim stronom wczorajszego spotkania w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej zależy jednak na porozumieniu.

Jak założyć firmę w Rosji?

Choć największymi inwestorami w Rosji od lat pozostają Cypr, Holandia, Luksemburg i Wielka Brytania, Polacy też już doceniają ten rynek. W 2008 roku suma polskich inwestycji w tym kraju wyniosła 596 mln dol. Rynek jest tam ogromny, a formalności przy zakładaniu firmy nie bardziej uciążliwe niż w Polsce.

Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Duża część małych firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw kończy działalność po pierwszych trzech latach. Przyczyniają się do tego często prozaiczne błędy, których bardzo łatwo jest uniknąć.

Które biuro tłumaczeń wybrać?

Rozpoczęła się współpraca z obcojęzycznym kontrahentem, prowadzone są rozmowy, negocjacje handlowe, przez ręce przewijają się dziesiątki stron dokumentów, które trzeba dać do przetłumaczenia. Niby prosta sprawa, ale od tych kilku kartek papieru, od jednej rozmowy może zależeć sukces bądź porażka firmy.

REKLAMA

Najważniejszy pierwszy rok - czyli ile żyją firmy?

Główny Urząd Statystyczny cyklicznie prezentuje badania małych i mikro- przedsiębiorstw. Z suchych danych statystycznych można wysnuć bardzo ciekawe i praktyczne wnioski. Statycznie najczęstszą nową firmą jest jednoosobowa działalność osoby fizycznej, która prowadzi sklepik. Jeżeli przetrwa pierwszy rok działalności (udaje się to 70% nowych firm) ma większą szansę na sukces w dalszych latach.

Jak chronić dobra osobiste?

Problem ochrony dóbr osobistych dotyczy zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych. Przedsiębiorcy (zarówno indywidualni jak i spółki) powinni szczególnie znać zasady tej ochrony, bo brak reakcji na naruszanie tych dóbr może doprowadzić do utraty renomy niezbędnej dla funkcjonowania na każdym rynku.

Ubieganie się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne przez pracodawcę niepełnosprawnego

Kto i na jakiej podstawie może ubiegać się o refundację? Jaki wniosek składać? W jakiej formie?

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

AMD kontra INTEL

Odwieczna walka dwóch gigantów o koronę trwa nadal. Obie firmy mające swój początek pod koniec lat 70-tych w Kalifornii mają swoich zwolenników jak i zaciekłych wrogów. Procesor jest sercem każdego komputera i każdy użytkownik chciałby dokonać najlepszego wyboru – oto małe zestawienie tańszych modeli.

Służebność przesyłu – instytucja oraz procedura ustanowienia

Wiele urządzeń przesyłowych (służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej) wybudowanych na prywatnych gruntach ma nieuregulowany stan prawny. Sytuacja taka prowadziła w wielu przypadkach do konfliktów między właścicielami nieruchomości a przedsiębiorstwami przesyłowymi, które nierzadko swój finał znajdowały przed sądem. Dzięki wejściu w życie nowych przepisów powstała szansa, aby dotychczasową praktykę w tym przedmiocie zmienić, a stan prawny uzdrowić . Przedsiębiorców ta kwestia powinna zainteresować tak jak innych właścicieli nieruchomości, na których znajdują się takie urządzenia.

Jak może reklamować się przedsiębiorca?

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym wprowadziła nowy standard w ochronie praw konsumentów na linii przedsiębiorca - konsument. Jeżeli konsument stanie się ofiarą nieuczciwej praktyki rynkowej, może podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony swoich uprawnień.

Samozatrudnienie a podatek liniowy

Niezłożenie oświadczenia w urzędzie skarbowym z zachowaniem ustawowego terminu spowoduje niemożność rozliczenia dochodów podatkiem liniowym.

Wskaźniki dla przedsiębiorców

Prezentujemy zestaw aktualnych wskaźników potrzebnych przedsiębiorcom w codziennej działalności. Wskaźniki są sukcesywnie uaktualniane.

Gdzie mogą szukać wsparcia finansowego innowacyjni przedsiębiorcy?

Prezentujemy listę istniejących możliwości pozyskania finansowania przez nowoczesnych przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne technologie.

Pożyczka na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym

Mali i średni przedsiębiorcy zamierzający realizować innowacyjne inwestycje powinni zainteresować się pożyczką udzielaną przez PARP.

Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku

Konsumenci coraz częściej szukają towarów ekologicznych, czy przyjaznych środowisku. Ale jak sprawdzić, że mamy do czynienia z takimi właśnie produktami.

Badanie rynku usług tłumaczeniowych

Jakość, czas i cena - te 3 czynniki mają największy wpływ na decyzję o wyborze konkretnego biura tłumaczeń – pokazują wyniki badań zrealizowanych na zlecenie ATET Euro – Tłumacze przez firmę PCPT Diagram. Badanie odbyło się metodą CAWI, czyli przy pomocy ankiety internetowej, w dniach od 4 grudnia 2008 do 26 stycznia 2009 r., na przypadkowej próbie 134 osób.

Druki i formularze dla przedsiębiorcy

Prezentujemy wzory pism i druków potrzebnych do zakładania firm oraz w bieżącej działalności gospodarczej.

Wzory umów niezbędne przedsiębiorcy

Przedsiębiorca w swojej działalności zawiera najróżniejsze umowy. Prezentujemy sprawdzone wzory umów, które przydadzą się każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą.

Dotacje dla przedsiębiorców mieszkających na wsi i w małych miasteczkach

Jesteś osobą mieszkająca na wsi lub w małej miejscowości i planujesz otworzyć własną działalność gospodarczą. A może masz już niewielką firmę i chciałbyś ją rozwinąć. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 5 maja uruchamia dotacje w sam raz dla Ciebie – Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw (w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013).

Finansowanie MSP - pieniądze potrzebne jak powietrze

Skutki kryzysu finansowego dotykają w szczególny sposób małe i średnie firmy. Mimo to na rynku jest cały czas szereg możliwości finansowania działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy potrzebują kredytu, a banki poręczeń

Małym przedsiębiorcom z krótkim stażem trudno jest uzyskać kredyt bankowy. O sytuacji kredytowej małych firm pisze Główny Analityk firmy doradczej Gold Finance.

Kwiaciarnia - Biznes plan

W planowaniu każdej działalności gospodarczej niezbędne będzie przygotowanie dobrego biznes planu. Bezwzględnie pomoże Ci to w dalszych działaniach, a jeśli masz zamiar ubiegać się o kredyt, biznes plan będzie od Ciebie wymagany, jako jeden z niezbędnych do przedstawienia bankowi dokumentów.

Obowiązki przedsiębiorców handlujących sprzętem AGD w zakresie ochrony środowiska

Importuję telefony komórkowe spoza Unii Europejskiej, jakie mam obowiązki wobec ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym?

Kiedy jednoosobowa firma może ogłosić upadłość i jakie są tego konsekwencje

Z upadłością kojarzone są zazwyczaj duże przedsiębiorstwa. Czy ogłosić upadłość mogą także osoby fizyczne prowadzące np. sklep spożywczy czy zakład fryzjerski?

Nowe zasady ubezpieczeń społecznych osób prowadzących działalność gospodarczą i jednocześnie wykonujących pracę nakładczą

ZUS przypomina, że w związku z wejściem w życie art. 9 ust. 2b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od 1 marca 2009 r. zmianie uległy zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy nakładczej i prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak odliczać VAT od paliwa do samochodów po wyroku ETS

Jak odwołać się od niekorzystnej interpretacji podatkowej?

Prowadzę firmę i wystąpiłem 3 miesiące temu o wydanie interpretacji podatkowej w pewnej kwestii VAT-owskiej. Niedawno dostałem wreszcie interpretację ale uważam, że jest błędna. Gdzie mam się odwołać od tej interpretacji? Czy mam złożyć jakieś zażalenie?

Nagrania poczty głosowej

Jakie informacje powinny znaleźć się w nagraniu poczty głosowej? Czego unikać w takich nagraniach?

Co nowego w kasach fiskalnych?

Prowadzę sklep ogólno-spożywczy. Zgodnie z obowiązkami prawnymi rejestruję sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Od mojego znajomego, innego kupca dowiedziałem się, że nie dawno wprowadzono pewne zmiany prawne dotyczące kas fiskalnych. Chciałbym się dowiedzieć na czym te zmiany polegają i czy będą one mnie dotyczyły?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2009 roku

Minimalne wynagrodzenie wskazuje minimalną kwotę brutto, jaką pracodawca musi zapłacić pracownikowi.

Własna spółka z o.o. już za 5000 zł

Mali przedsiębiorcy mogą od 8 stycznia 2009 r. wybierać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na równi z indywidualną działalnością gospodarczą.  Tego dnia weszła bowiem w życie  nowelizacja kodeksu spółek handlowych z 23 października 2008 r.. Nowe przepisy przewidują m.in. obniżenie minimalnego kapitału zakładowego spólki z o.o. aż do 5 tys. zł  - obecnie jest to 50 tys. zł. Znikł też przymus przekształcenia spółki cywilnej w jawną po przekroczeniu określonego poziomu obrotów.

Czy zakup opon zimowych do samochodu wykorzystywanego w działalności można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Prowadzę działalność gospodarczą. Kupiłem w grudniu opony zimowe do samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności (środek trwały). Czy mogę ten wydatek zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Kontrola skarbowa u przedsiębiorcy

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, twoja działalność może zostać skontrolowana przez organy kontroli skarbowej. Powinieneś zatem znać zasady tej kontroli.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec konsumenta?

Wielu przedsiębiorców kieruje swoją ofertę handlową do konsumentów. Przepisy w sposób szczególny chronią konsumentów i ułatwiają im dochodzenie roszczeń. Jakie zatem obowiązki przedsiębiorcy wynikają z praw konsumentów ?

Kupujemy monitor LCD

Na zakup monitora LCD może sobie dziś pozwolić praktycznie każdy, kto dysponuje kwotą rzędu kilkuset złotych. Jeszcze kilka lat temu tego typu produkt był dobrem luksusowym, na które stać było nieliczne grono użytkowników komputerów. Przed zakupem monitora LCD warto zbadać rynek i sprawdzić, który z oferowanych modeli najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.

Kupujemy PDA

Urządzenie typu PDA (ang. Personal Digital Assistant) nazywane również palmtopem, przyda się każdemu zapracowanemu użytkownikowi. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu sprawdź, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Kupujemy pendrive

Pendrive, czyli przenośna pamięć flash to ze wszechmiar przydatne urządzenie, które przyda Ci się w wielu sytuacjach. Zanim jednak udasz się do sklepu na zakupy, sprawdź na jakie parametry pendrive'a powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Netbook - obiekt pożądania

Nowa kategoria komputerów przenośnych zdobywa uznanie użytkowników na całym świecie. Mniejsze od typowych notebooków komputery określone mianem netbooków można kupić już za około 1000 złotych. Szczególnie chwalą je sobie ludzie będący w ciągłym ruchu, potrzebujący dostępu do swoich dokumentów oraz bezprzewodowego Internetu. Dziś każdy chce mieć netbooka.  

Kupujemy odtwarzacz MP3

Dzisiejsze odtwarzacze MP3 to wielofunkcyjne i tanie urządzenia, które nie tylko pozwalają na słuchanie muzyki, lecz również oglądanie zdjęć, filmów oraz nagrywanie notatek głosowych.  Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu sprawdź na co zwracać szczególną uwagę.

Przedsiębiorca na studiach

Jeżeli jednak jesteś przedsiębiorcą, to musisz wiedzieć, że wydatki na Twoje dokształcanie (np. studia, nauka języka, kursy dokształcające) możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak tylko wtedy, gdy nabywana wiedza lub umiejętności mogą zostać wykorzystane w Twojej działalności.

Mazury dla przedsiębiorczych

W północno-wschodniej Polsce pierwsze konkursy o fundusze UE już się zakończyły. Spóźnialscy mają jeszcze szansę powalczyć o pieniądze na inwestycje w październiku 2008 oraz w 2009 roku.

Gdy nie masz ochoty na alkohol?

Podczas służbowych spotkań często pojawia się alkohol. Jest dodatkiem do jedzenia, rozluźnia atmosferę, sprawia przyjemność. Jeśli nie należysz do miłośników mocniejszych trunków lub nie lubisz ich w nadmiarze – nie musisz się do tego zmuszać.

REKLAMA