REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Leasing

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zamiast leasingu firmy wybierają najem samochodów

Firmy coraz częściej wybierają długoterminowy najem samochodów do firm zamiast nabywania aut w leasing. W II kwartale roku ten sposób finansowania floty w przedsiębiorstwach wzrósł o 12,8 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Rozliczenie faktury za leasing samochodu

Z uwagi na znaczące korzyści podatkowe związane z leasingiem, jest to obecnie jedna z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców form nabycia środków trwałych. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje leasingu – bardziej popularny leasing operacyjny oraz rzadziej wybierany leasing finansowy. Rodzaj leasingu warunkuje sposób rozliczenia faktury, otrzymanej od leasingodawcy.

Pensjonat - finansowanie

Chcąc otworzyć działalność gospodarczą, czy to w postaci pensjonatu, czy innej formie, warto rozważyć różne możliwości jej finansowania.

Odliczanie VAT od leasingu samochodu – jak wygląda obecnie?

Samochód wzięty w leasing daje specyficzne możliwości jeśli chodzi o odliczanie VAT. Bierze się to głównie z faktu, że zamiast raty kredytu (bez VAT) przedsiębiorca spłaca w związku z samochodem ratę leasingową, która zawiera w sobie VAT. Oprócz tego ponosi koszty samochodu, takie jak wydatki na paliwo, serwis i części, które także zawierają w sobie podatek. W jaki sposób można go odliczać?

REKLAMA

Leasing czy zwykły zakup - czyli jak nabyć samochód osobowy na firmę?

Leasing czy zakup firmowego samochodu? Używanie samochodu osobowego w działalności gospodarczej to obecnie pewien standard, gdyż to nie tylko ułatwia dojazd do klientów, ale także usprawnia załatwianie bieżących spraw oraz pozwala zaoszczędzić czas - oczywiście jeżeli nie utkniemy w korkach. Przedsiębiorcy, nabywając nowy środek transportu, często zastanawiają się, czy korzystniejszy będzie zakup na fakturę, czy może jednak użytkowanie pojazdu na podstawie umowy leasingu. Odpowiedź rzecz jasna zależy głównie od indywidualnych warunków danej osoby, jednakże przy podejmowaniu decyzji warto znać możliwości, jakie dają obie z dostępnych form zakupu.

Leasing samochodów – zmiany w odliczaniu VAT

Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów. Zmiany dotyczą również umów leasingu samochodu, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Jakie zmiany obowiązują przedsiębiorców, którzy leasingują samochody?

Firma leasingowa to dobry pomysł na biznes

Działalność firm leasingowych nie opiera się wyłącznie na leasingu samochodów. Bardziej popularny okazuję się być leasing maszyn i urządzeń. Ze statystyk wynika, iż ten sektor przedsiębiorstw odnotował znaczny wzrost na rynku budowlanym. Warto zastanowić się nad rozpoczęciem takiej działalności.

Jak będzie wyglądał leasing samochodu po 1 kwietnia 2014 roku?

Już 1 kwietnia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące odliczania VAT-u od samochodów. Zmiany dotyczą również leasingu tzw. aut z kratką. Jak po 1 kwietnia 2014 r. będzie wyglądała w tym przypadku możliwość odliczenia VAT-u od rat leasingowych i co z umowami zawartymi przed tym terminem?

REKLAMA

Nowe zasady rozliczania podatku VAT od samochodów już w marcu

Nowe zasady rozliczania podatku VAT od samochodów i ich użytkowania mogą zacząć obowiązywać już w marcu. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Nowa ustawa ma uporządkować rynek pojazdów firmowych o masie do 3,5 tony.

Rośnie popularność laesingu w Polsce

W 2013 roku sfinansowano środki trwałe o wartości ponad 35 miliardów złotych. To o 13 procent więcej niż rok wcześniej, wynika to z opublikowanego raportu Związku Polskiego Leasingu.

Leasing tańszy od kredytu?

Przedsiębiorca, który postanowi nabyć drogie auto firmowe może zaoszczędzić nawet 20 tys. zł w przypadku leasingu w zamian za kredyt. Czy zawsze leasing bardziej się opłaca?

Nagrody Fleet Leader 2013 rozdane!

Podczas V Ogólnopolskich Targów Branży Flotowej - Fleet Market 2013, które odbyły się 19 listopada br. w Warszawskim Centrum EXPO XXI, jak co roku zostały wręczone statuetki Fleet Leader 2013 dla osób i przedstawicieli branży flotowej. Są to najważniejsze wyróżnienia branżowe przyznawane przez kapitułę, w skład której wchodzą przedstawiciele partnerów magazynu „Fleet”.

Leasing operacyjny czy kupno samochodu firmowego?

Przedsiębiorcy często stoją przed wyborem leasing operacyjny samochodu a jego nabycie. Mając na uwadze istotny wpływ wyboru metody finansowania środków trwałych na koszt finansowy, w tym przede wszystkim samochodów osobowych o wartości przekraczającej równowartość 20.000 euro, warto porównać dwie najbardziej dostępne metody finansowania: leasing operacyjny i nabycie samochodu finansowane kredytem bankowym.

Podatek VAT od samochodów - odliczenie

Odliczenie podatku VAT od samochodów z kratką i od paliw do nich możliwe jest na mocy wyroku TS w sprawie Magoora. Odliczenie jest jednak czasowo ograniczone ustawą do końca 2013 roku. Jak obecnie wygląda możliwość odliczenia podatku VAT od samochodów?

Leasing towarów używanych

Leasing operacyjny towarów używanych, mimo że ich dostawa może być zwolniona od VAT, podlega co do zasady opodatkowaniu podstawową stawką VAT. Jak wygląda opodatkowanie leasingu towarów używanych?

Odszkodowanie na rzecz finansującego a podatek VAT

Umowa leasingu może się wiązać z koniecznością wypłaty odszkodowania na rzecz finansującego – chociażby w związku z niewywiązywaniem się przez korzystającego z obowiązków wynikających z umowy. Czy odszkodowanie na rzecz finansującego jest opodatkowane podatkiem VAT?

Opłata początkowa przy umowie leasingu

Opłata początkowa to zaangażowanie kapitałowe korzystającego na początku umowy leasingu. Opłata ta stanowi udział własny korzystającego w finansowaniu środka trwałego. Opłata początkowa zalicza się do kosztów uzyskania przychodów korzystającego.

Leasing jako dostawa towarów

Na gruncie ustawy o VAT dostawa towarów to również wydanie towarów na podstawie umowy leasingu zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Podatek VAT od leasingu prawa użytkowania wieczystego gruntów

Prawo użytkowania wieczystego może być przedmiotem umowy leasingu. W jaki sposób leasing prawa użytkowania wieczystego gruntów jest traktowany na gruncie podatku VAT?

Leasing jako świadczenie usług

Czynności wykonywane przez finansującego na gruncie umowy leasingu operacyjnego i finansowego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednak umowa leasingu może być traktowana w dwojaki sposób na potrzeby podatku VAT – raz jako świadczenie usług, kiedy indziej jako dostawa towarów.

Skrócenie umowy leasingu zawartej z przedsiębiorcą

Skrócenie umowy leasingu zawartego z przedsiębiorcą wynika najczęściej z chęci dokonania wcześniejszej spłaty wartości początkowej przedmiotu umowy i dokonania oszczędności na odsetkowym elemencie finansowania. Z drugiej strony, jeśli przychody korzystającego zaczynają się kształtować na niższym poziomie niż pierwotnie oczekiwany, może on być zainteresowany wydłużeniem okresu trwania umowy, co spowoduje obniżenie wartości miesięcznych rat leasingowych.

Wpływ rodzaju leasingu na zobowiązania podatkowe

Leasing traktowany był przede wszystkim jako narzędzie służące optymalizacji podatkowej, co wynika głównie z możliwości oferowanych przez leasing operacyjny na gruncie podatkowym. Jaki jest wpływ rodzaju leasingu na zobowiązania podatkowe?

Umowa leasingu – aspekty cywilnoprawne

W świetle przepisów ustaw o podatkach dochodowych przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną tak w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty i prawo użytkowania wieczystego.

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki jest to usługa polegająca na finansowaniu używania rzeczy przez konsumentów, a więc osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Z jakich powodów leasing konsumencki nie cieszy się w Polsce dużą popularnością?

Leasing w przepisach rachunkowych

Zasady ujmowania leasingu w polskich przepisach rachunkowych oparte są na Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 17 (MSR 17). Jakie są zasady ujmowania należności i zobowiązań wynikających z umów leasingowych od strony rachunkowej?

Przedłużenie lub skrócenie leasingu finansowego

Po upływie podstawowego okresu leasingu finansowego strony umowy mają możliwość przedłużenia umowy leasingu finansowego. Możliwe jest również skrócenie czasu jego trwania. Kiedy może być zmieniony okres obowiązywania umowy leasingu finansowego?

Leasing konsumencki - kto może zawrzeć?

Już 2 lata istnieje leasing konsumencki. Polega on na tym, że korzystającym z przedmiotu leasingu może być również osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, czyli konsument. Jakie kryteria musi spełniać konsument, aby mógł zawrzeć umowę leasingu konsumenckiego?

Leasing budynków i lokali

Leasing budynków i lokali może być zwolniony od podatku VAT. Kiedy możliwe jest zwolnienie z podatku VAT leasingu budynków i lokali?

Releasing - ponowna umowa leasingu środka trwałego

Releasing, czyli ponowna umowa leasingu danego środka trwałego, może być zawarty w celu dalszego korzystania z przedmiotu leasingu. Przy releasingu suma opłat przewidzianych w umowie leasingu będzie odpowiadała co najmniej wartości rynkowej środka trwałego z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.

Cesja umowy leasingu

Cesja umowy leasingu wiąże się z przeniesieniem praw i obowiązków dotychczasowego korzystającego na nowego korzystającego. Czy cesja umowy leasingu powoduje przerwanie okresu trwania umowy leasingu?

Przedmiot umowy leasingu

Przedmiotem umowy leasingu mogą być przede wszystkim rzeczy materialne. Tak stanowi kodeks cywilny. Jednak zgodnie z ustawami podatkowymi przedmiotem leasingu mogą być również wartości niematerialne. Co może być przedmiotem umowy leasingu?

Leasing a podatki dochodowe

Definicje leasingu na potrzeby podatków dochodowych znajdują się zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jak i fizycznych. Jak definiowany jest leasing na gruncie ustaw o podatkach dochodowych?

Leasing operacyjny samochodów osobowych

Najpopularniejszym przedmiotem leasingu operacyjnego są samochody, w tym samochody osobowe. Z jakimi niekorzystnymi dla przedsiębiorcy zjawiskami podatkowymi mamy do czynienia w przypadku leasingu operacyjnego samochodów osobowych?

Leasing czy kredyt na zakup firmowego auta?

Drogi samochód zdecydowanie bardziej opłaca się wziąć w leasing, niż kupić go na kredyt. W przypadku auta o wartości 180 tys. zł różnica na korzyść leasingu sięga prawie 18 tys. złotych.

Leasing pracowniczy - optymalizacja kosztów

Jeszcze pięć lat temu praca tymczasowa dotyczyła wyłącznie pracowników fizycznych. Obecnie z tej formy zatrudnienia korzysta coraz więcej firm poszukujących pracowników biurowych i specjalistów niższego szczebla.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE korzystny dla branży leasingowej

17 stycznia 2013 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygn. C-224/11), który pozytywnie rozstrzygnął spór jaki od wielu lat toczył się pomiędzy polskimi firmami leasingowymi a fiskusem. W artykule przedstawiamy komentarz Związku Polskiego Leasingu dotyczący tego wyroku.

Jak podatkowo rozliczyć wstępną opłatę leasingową?

Wstępna opłata leasingowa wnoszona jest przez leasingobiorcę zanim jeszcze leasing zostanie uruchomiony. Rozliczenie wstępnej opłaty leasingowej może przysporzyć wiele problemów. W jaki sposób prawidłowo rozliczyć wstępną opłatę leasingową?

Kantor internetowy dobrym rozwiązaniem dla firm z branży TSL

Coraz więcej firm transportowych i spedycyjnych przekonuje się do kantorów internetowych. Dzięki kantorom internetowym mogą obniżyć koszty prowadzenia działalności. Z kantorami internetowymi przedsiębiorcy są w stanie zaoszczędzić setki tysięcy złotych rocznie.

Leasing - alternatywa dla zakupu gotówkowego

Leasing to w praktyce najlepszy sposób na pozyskanie środka trwałego bez poniesienia jednorazowo nakładów finansowych. Jest to niezawodny element finansowy przy problemach z przepływami gotówkowymi.

Leasing dla nowych firm – poradnik

Leasing dla nowych firm jest skutecznym sposobem finansowania pozwalającym na odroczenie lub uniknięcie jednorazowej płatności. Dowiedz się na czym polega leasing dla nowych firm.

Wykup auta osobowego po leasingu - rozliczenie

Umowa leasingu operacyjnego to jedna z najpopularniejszych forum zakupu samochodów przez firmy. Ekspert podpowiada jak należy rozliczyć wykup auta osobowego po leasingu.

W którym banku opłaca się sfinansować zakup używanego samochodu?

Jak zdobyć środki na własny samochód, jeżeli nie stać nas na zakupy w salonie? Eksperci podpowiadają, do którego banku udać się po kredyt na używany samochód i jaki rodzaj finansowania wybrać.

Czy leasing konsumencki jest korzystniejszy od kredytu?

Jakie są perspektywy rozwoju leasingu konsumenckiego w Polsce, czy może on być dobrą alternatywą dla kredytu? Na to pytanie odpowiada Daniel Mrozek, odpowiedzialny w Spółkach Leasingowych BZ WBK za rozwój oferty produktowej.

Zalety leasingu konsumenckiego

Dzięki leasingowi konsument zyskuje nowego partnera przy zakupach dóbr konsumpcyjnych. I warto podkreślić, że jest to partner często z kilkunastoletnim, a nawet w kliku przypadkach już dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku. Zalety leasingu konsumenckiego przybliża p. Andrzej Sugajski, Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu.

Leasing konsumencki a kredyt

Mała popularność leasingu konsumenckiego jest efektem bariery mentalnej klientów indywidualnych. Dla wielu z nich najważniejsze jest poczucie, że samochód jest ich własnością, a nie jak w przypadku usługi leasingu – własnością firmy leasingowej. Klienci indywidualni dopiero uczą się tego, że można w pełni korzystać z auta, nie posiadając go na własność.

Jak rozliczyć ubezpieczenie leasingowanego auta?

Zaliczenie składek na ubezpieczenie leasingowanego auta nie jest uzależnione od kwestii własności. Ubezpieczenie za samochody leasingowane będzie więc zaliczane do kosztów uzyskania przychodów analogicznie jak w przypadku samochodów będących własnością przedsiębiorcy.

Jak sfinansować własną działalność gospodarczą?

Zakładasz własną firmę? Potrzebujesz środków na jej rozkręcenie? Eksperci podpowiadają, jakie możliwości finansowania zaoferuje Ci bank.

Umowa leasingu - porada

Umowa leasingu to rozwiązanie, które służy firmom w sytuacji utrudnionego dostępu do kredytu. Umowa leasingowa pozwala sfinansować m.in. firmową flotę. Z finalizowaniem umowy leasingu wiąże się jednak kilka ważnych kwestii, o których warto pamiętać.

Jak biegły rewident przeprowadza badanie sprawozdania finansowego w spółce z o.o.?

Ekspert wyjaśnia w jaki sposób biegły rewident bada sprawozdanie w spółce z o.o., w przypadku gdy jednostka dokonała wprowadzenia składników majątku wykorzystywanych na podstawie umowy leasingu finansowego.

CFM coraz popularniejszy w Polsce

Rynek CFM w Polsce jest stosunkowo młody, jednak konsekwentnie rośnie. Na koniec ubiegłego roku 13,8 tys. firm korzystało z outsourcingu floty samochodowej. W sumie było to ponad 132 tys. aut.

REKLAMA