Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu hipoteka. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące hipoteka.
Aktualizacja: 21.02.2011
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Ta instytucja jest już znana w wielu krajach Unii Europejskiej i daje szansę starszym osobom na to, aby mogły łatwiej uzyskać środki finansowe na godne życie i tym samym uniezależnić się od pomocy rodziny lub państwa. »
Aktualizacja: 21.02.2011
Hipoteka skarbowa jest szczególnym rodzajem hipoteki, jej głównymi beneficjentami są Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Stanowi rodzaj hipoteki przymusowej. »
Aktualizacja: 20.12.2012
Osoba ustanawiająca hipotekę powinna uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie jest na szczęście wysoki. »
Co trzeba wiedzieć kupując mieszkanie na rynku wtórnym?
Aktualizacja: 04.01.2011
Kupno mieszkania od poprzedniego właściciela wiąże się z dodatkowymi opłatami. Musimy pamiętać o kosztach jakie poniesiemy ustanawiając prawo do własności mieszkania. Warto sprawdzić czy nasz poprzednik uregulował płatność za rachunki. »
Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy
Aktualizacja: 13.10.2011
Prowadzenie działalności gospodarczej, co do zasady wiąże się z funkcjonowaniem w obrocie i zawieraniem umów z kontrahentami. Jeżeli zawierane umowy opiewają na wysoką wartość może mieć miejsce sytuacja, w której kontrahent będzie obawiał się o możliwości finansowe przedsiębiorcy, a tym samym możliwości realizacji umowy. W takim wypadku najlepszym sposobem będzie ustanowienie hipoteki kaucyjnej. »
Czy hipoteka przymusowa obciąża nowego właściciela nieruchomości?
Aktualizacja: 22.02.2011
Hipoteka przymusowa jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Zostaje wpisana w dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Co stanie się, jeżeli wniosek zostanie złożony, a zmieni się nabywca nieruchomości? »
Jak wykreślić wpis w księdze wieczystej o prawie odkupu
Aktualizacja: 06.10.2010
Do działu III księgi wieczystej wpisywane było prawo Agencji Nieruchomości Rolnych do odkupu nieruchomości zakupionych od Agencji. Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wszedł w życie 29 marca 2010 roku, wykonywanie tego prawa przez ANR jest niemożliwe. Jednak wykreślenie wpisu z ksiąg wieczystych jest wyjątkowo problematyczne… »
Niekonstytucyjne wpisy blokują obrót ziemią
Aktualizacja: 06.10.2010
Na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego za niekonstytucyjne uznane zostały przepisy umożliwiające Agencji Nieruchomości Rolnych odkup nieruchomości. Choć przepisy już nie obowiązują, jak się okazuje, właściciele tych nieruchomości mają znaczne problemy z usunięciem takiego wpisu z księgi wieczystej. »
Odwrócona hipoteka a renta dożywotnia
Aktualizacja: 09.09.2010
Powiększające się grono emerytów, których świadczenia emerytalne kształtują się na poziomie znacznie niższym od dotychczasowych wynagrodzeń za pracę, poszukuje alternatywnych źródeł finansowania. Ministerstwo finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, jednak prace nad nim znacznie się przedłużają. W związku z zaistniałą sytuacją, na rynku pojawiły się firmy, oferujące rentę dożywotnią w zamian za mieszkanie. »
Aktualizacja: 12.04.2012
Choć kredyt budowlano-hipoteczny nie różni się zasadniczo od zwykłego kredytu hipotecznego, należy jednak zwrócić uwagę na kilka odstępstw. Co ważne, kredyt ten może zostać przeznaczony nie tylko na budowę domu, ale i (ewentualnie) na zakup działki. »
Zabezpieczenie kredytu hipoteką
Aktualizacja: 24.08.2011
Hipoteka na nieruchomość jest dla banku najkorzystniejszym zabezpieczeniem terminowej spłaty kredytu. W przypadku niewypłacalności kredytobiorcy, hipoteka pozwala bankowi zaspokoić swoją wierzytelność właśnie z tej nieruchomości. »
Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?
Aktualizacja: 19.05.2011
Kupując mieszkanie często decydujemy się na wzięcie kredytu na wiele lat lub ustanowienie wysokiej hipoteki na nowym mieszkaniu. Hipoteka nie musi zamykać drogi do sprzedaży mieszkania. Oto kilka rad, które to ułatwią. »
Sprzedaż mieszkania z hipoteką nie taka trudna
Aktualizacja: 12.09.2014
Czy mieszkania obciążonego hipoteką nie można sprzedać do końca trwania umowy kredytowej? Wiele osób sądzi, że odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco i… nie mają racji. Dodatkowo formalności związane ze sprzedażą obciążonego mieszkania nie są tak skomplikowane jakby się mogło wydawać, choć jest parę rzeczy, które mogą ją utrudnić. »
Podział nieruchomości a hipoteka
Aktualizacja: 28.02.2011
Z instytucją hipoteki spotykamy się coraz częściej, ze względu na stale wzrastającą potrzebę zaciągania tzw. kredytów hipotecznych. Czym jest hipoteka i co się z nią dzieje w przypadku podziału nieruchomości? »
Hipoteka na lokalu spółdzielczym
Aktualizacja: 29.03.2010
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w obrocie jest traktowane podobnie jak własność lokalu. Podobnie jak prawo odrębnej własności lokalu można je obciążyć hipoteką. Inaczej jest w przypadku prawa lokatorskiego, które nie może być przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego. »
Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego
Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »