REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dotacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kompleksowa obsługa gmin - jak skorzytać?

Ideą tworzenia przez gminy programów rozwoju dróg gminnych jest stworzenie uzgodnionego społecznie planu inwestycji drogowych na terenie gminy. Plan ten ma przedstawić priorytetowe inwestycje drogowe i dopasować je do możliwości gminy. Co ważne inwestycje te mają odzwierciedlać potrzeby lokalnej społeczności w tym zakresie. Coraz częściej z pomocą dla gmin jeśli chodzi o przygotowanie takiego programu, przychodzą firmy doradcze, ponieważ przygotowanie naprawdę dobrego Programu Rozwoju Dróg Gminnych wymaga nie tylko wielkiego wysiłku, ale również dużej wiedzy.

Ekspert radzi: Jak środki unijne mogą zmienić firmę?

W powszechnej opinii na temat projektów unijnych wciąż pokutują mity z czasów, kiedy fundusze startowały w Polsce i nie zawsze były wykorzystywane rzetelnie, a wiele szkoleń miało wówczas jakość adekwatną do ceny – niską lub żadną. Dziś zmieniło się wiele, co potwierdzają osoby, które od kilku lat przygotowują projekty doradczo-szkoleniowe dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i zarządzają nimi.

Co to jest fundusz szwajcarski?

Program Szwajcarski, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię 10 nowym państwom członkowskim Unii Europejskiej, których akcesja nastąpiła 1 maja 2004 r., w tym także Polsce. Szwajcaria na mocy umów międzynarodowych, zawartych 20 grudnia 2007 r. w Bernie, przekazała na rzecz nowych członków ponad 1 mld franków szwajcarskich.

Jak poprawnie wypełnić formularz rekrutacyjny na samozatrudnienie?

Mieszkańcy województwa mazowieckiego mają obecnie niebywałą szansę na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie unijnej dotacji na założenie własnego biznesu. Wszystko, co muszą zrobić to złożyć poprawnie wypełniony formularz rekrutacyjny i wziąć udział w procesie selekcji. Najlepiej ocenieni kandydaci wezmą udział w cyklu szkoleń oraz będą mieli szansę skorzystać z pomocy finansowej nawet do 40 tys. złotych.

REKLAMA

Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Zwolnienie z pracy jest zawsze trudnym przeżyciem. Dlatego do osób zwolnionych lub zagrożonych zwolnieniem pomocną dłoń wyciąga Unia Europejska. W ramach projektu skierowanego do mieszkańców województwa mazowieckiego można dowiedzieć się jak założyć własny biznes i jak przezwyciężyć trudności związane z jego prowadzeniem. Dla najlepszych przewidziano także wsparcie finansowe, dzięki któremu będziemy mogli na przykład wyposażyć naszą firmę w niezbędny sprzęt i urządzenia. Wszystko, co trzeba zrobić to wziąć udział w rekrutacji. Warto się jednak pośpieszyć – przyjmowanie zgłoszeń trwa tylko do 14 lutego.

Jakie zmiany w traktacie lizbońskim

Niektóre państwa Unii Europejskiej uznały zmiany w traktacie lizbońskim za konieczne następstwo ostatnich wydarzeń związanych z kryzysem w Grecji. Państwem, które starało się przekonać do zmian były Niemcy. Udało się. Postulat zmiany traktatowej jest w przygotowaniu.

Czy dotacja unijna może być dziedziczona?

Dotacje unijne przyznane rolnikom na prowadzenie gospodarstw niskotowarowych mogą być dziedziczone przez ich spadkobierców. Właśnie weszły w życie zmienione przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Jak spełnić wymogi wzajemnej zgodności w gospodarstwach rolników?

Rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie dopłat bezpośrednich lub korzystają z unijnej pomocy zobowiązani są do przestrzegania tzw. zasad wzajemnej zgodności (cross compliance). Przestrzeganie tych zasad poddane jest unijnym kontrolom. Od stycznia tego roku ich zakres został zwiększony.

REKLAMA

Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w 2011 roku

Również w tym roku rolnicy zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji na modernizację gospodarstw rolnych będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy na ten cel w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jednak w odróżnieniu od poprzednich naborów zmieniły się priorytety i zasady przyznawania unijnej pomocy. O tym w szczegółach w dalszej części artykułu.

Jakie dotacje dla zwalnianych pracowników w województwie pomorskim?

Utrata pracy nie musi już spędzać snu z powiek. Może być szansą na zdobycie nowych kwalifikacji oraz na otrzymanie unijnej dotacji na założenie własnego biznesu. Takie możliwości oferuje Europejski Fundusz Społeczny w województwie pomorskim. Właśnie trwa rekrutacja uczestników projektu, którego celem jest wsparcie pracodawców i pracowników pomorskich firm przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne.

Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Rok 2011 będzie kolejnym rokiem wdrażania funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej 2007-2013. Będzie to kolejny rok w ramach, którego przedsiębiorcy będą mogli starać się o unijne dotacje dla swoich firm. Konkursy będą organizowane zarówno w ramach krajowych jak i regionalnych programów operacyjnych. Gdzie szukać dotacji dla przedsiębiorców w 2011 roku – o tym w artykule.

Jakie dotacje dla małopolskich powodzian?

Od 15 grudnia 2010 roku przyjmowane są zgłoszenia do udziału w unijnym projekcie „Damy radę! Otwieramy własny biznes”. Dzięki udziałowi w projekcie osoby poszkodowane w wyniku tegorocznych powodzi otrzymają kompleksowe szkolenie i doradztwo z zakresu przedsiębiorczości, a najlepsi również dotację w wysokości do 40 tys. złotych na założenie własnego biznesu.

Jakie są zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie” ?

Jednym z priorytetów Unii Europejskiej na lata 2007-2013 jest zagwarantowanie powszechnego systemu edukacji i szkoleń. Projekty odnoszące się do kształcenia ustawicznego realizowane są m.in. w ramach kilku Działań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, tj.: ,,Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego’’ oraz ,,Upowszechnienie uczenia się przez całe życie’’. Podobne cele mogą być realizowane m.in. w programie „Uczenie się przez całe życie”, czyli Lifelong Learnig Experience Programme (LLP).

Jak Unia Europejska wspiera przedsiębiorczych Warszawiaków

Jeśli jesteś absolwentem szkoły zawodowej lub uczniem ostatniej klasy takiej szkoły, mieszkasz w Warszawie i myślisz o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej – aplikuj już teraz o przyznanie unijnej dotacji w ramach projektu „Lepszy start dla zawodowca”. Dzięki udziałowi w projekcie oprócz wiedzy z zakresu przedsiębiorczości możesz otrzymać także wsparcie finansowe w wysokości do 40 tys. złotych.

Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

Zapadła długo oczekiwana przez polski rząd decyzja w sprawie przyznania środków finansowych na odbudowę infrastruktury zniszczonej w wyniku tegorocznych powodzi. Dodatkowa pula środków w wysokości ponad 100 mln euro będzie pochodzić z Funduszu Solidarności.

Jak poprawnie rozliczyć dotację na samozatrudnienie na Mazowszu

Wszystkie osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie „Kierunek – Własna Firma”, po pomyślnym ukończeniu etapu szkoleniowego, mają szansę otrzymać unijną dotację na założenie własnego biznesu. Wydatkowanie środków przyznanych w ramach dotacji musi jednak przebiegać zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji konkursowej.

Jak nawiązać współpracę zagraniczną dzięki unijnym dotacjom?

Udział w międzynarodowych targach i misjach gospodarczych może przyczynić się do nawiązania współpracy z zagranicznymi partnerami, a tym samym rozwoju naszej firmy. Z takiej możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego w ramach ogłoszonego dla nich konkursu. Do podziału pomiędzy mazowieckich przedsiębiorców jest kwota 2,5 mln euro.

Kolejny nabór wniosków do Działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych”

29 października 2010 roku PARP zamknęła I nabór wniosków o dofinansowanie do Działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach naboru wpłynęło aż 619 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania wynoszącą 1 971 231 133,71 PLN. Mimo, iż trwa jeszcze ocena tych wniosków, to już mówi się o kolejnym naborze do tego działania w roku 2011.

Jak otrzymać dotację na samozatrudnienie na Mazowszu

W czasach spowolnienia gospodarczego założenie własnego biznesu może być jedyną szansą na wyjście z bezrobocia. Dzisiaj taką szansę finansuje Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Kiedy należy składać wnioski o płatność?

Wypłata przyznanej dotacji następuje na podstawie składanych przez beneficjenta projektu wniosków o płatność. Zasady wypłaty środków unijnych są szczegółowo określone w postanowieniach umowy o dofinansowanie projektu unijnego.

Jaka jest różnica pomiędzy rzeczowym, a finansowym zakończeniem realizacji projektu?

Zobowiązanie do zakończenia realizacji projektu wynika z postanowień umowy o dofinansowanie projektu. Przez pojęcie zakończenia realizacji projektu rozumie się zarówno jego zakończenie pod względem finansowym jak i rzeczowym.

Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?

W obliczu globalnego ocieplenia Unia Europejska wspiera działania zmierzające do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Jednym z takich działań są projekty ekoinnowacyjne realizowane w ramach Programu Ramowego na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji, z budżetem wynoszącym prawie 200 mln euro. Warto zatem powalczyć o dotacje.

Zabezpieczenie realizacji umowy o dofinansowanie w mazowieckich projektach

Po podpisaniu umowy o dofinansowanie na beneficjencie projektu unijnego spoczywa obowiązek należytego zabezpieczenia jego realizacji. Zabezpieczenie ustanowione i wniesione przez beneficjenta ma na celu zapobiec nieuczciwemu wykorzystaniu środków unijnych.

Kiedy aneksować umowy o dofinansowanie mazowieckich projektów

Umowa o dofinansowanie określa wzajemne zobowiązanie stron do realizacji projektu oraz zasady wypłaty środków unijnych. Podczas realizacji projektu mogą wystąpić okoliczności zmuszające którąś ze stron do zmiany jej postanowień. Wprowadzenie zmian do umowy o dofinansowanie jest możliwe pod warunkiem zachowania pewnych zasad.

Jak powinna wyglądać umowa partnerska w projektach realizowanych na Mazowszu

Projekty unijne mogą być realizowane w partnerstwie z innymi podmiotami. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na taką współpracę są zobowiązani do zawarcia umowy partnerskiej. Umowa taka określa wzajemne zobowiązania stron oraz odpowiedzialność podczas realizacji projektu.

Unijne wsparcie dla zwalnianych pracowników na Mazowszu

Jak podnieść swoje kwalifikacje i zapewnić sobie sukces w biznesie? O tym między innymi dowiedzą się uczestnicy projektu „Samozatrudnienie skutecznym sposobem na bezrobocie", który startuje już w grudniu. Projekt realizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie i skierowany jest do osób zwolnionych z pracy lub zagrożonych takim zwolnieniem.

Unijne dotacje dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi - druga szansa

Pod koniec tego roku planowany jest kolejny, drugi nabór wniosków na odbudowę gospodarstw zniszczonych w tegorocznych powodziach. Rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków w pierwszym terminie mają szansę zrobić to w grudniu. W zależności od wielkości poniesionych szkód w gospodarstwie będzie można otrzymać na odbudowę nawet do 300 tys. złotych.

Kiedy może zostać rozwiązana umowa o dofinansowanie projektów w regionach

Rozwiązanie umowy o dofinansowanie projektu unijnego może być konsekwencją niewywiązywania się beneficjenta z jej postanowień. W takiej sytuacji na beneficjencie projektu ciąży obowiązek zwrotu przyznanej dotacji wraz z odsetkami.

Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego dostępne również dla małych firm

Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) postrzegane są najczęściej jako źródło finansowania dużych inwestycji o charakterze infrastrukturalnym, takich jak budowa autostrad czy oczyszczalni ścieków. Okazuje się jednak, że także mali i średni przedsiębiorcy mogą być beneficjentami tych kredytów.

Jak oprotestować wynik oceny projektów unijnych z Mazowsza

Wnioskodawca, którego projekt został negatywnie oceniony, ma prawo wniesienia środka odwoławczego, jakim jest protest. Aby protest został skutecznie wniesiony należy zachować kilka obowiązujących zasad.

Unijne dotacje na specjalistyczne doradztwo w zachodniopomorskim

Doradztwo w zakresie zarządzania firmą w warunkach globalnej gospodarki jest bardzo intratną dziedziną. Wszyscy wiemy, że wiedza kosztuje, a ta specjalistyczna szczególnie. W związku z tym zakup profesjonalnych usług doradczych może być znaczącą pozycją w rachunku każdej firmy. Ale już w grudniu przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego będą mogli otrzymać na ten cel nawet do 40 tys. złotych unijnej dotacji. Wszystko co trzeba zrobić to złożyć unijny wniosek.

Jakie kryteria decydują o wyborze projektów mikroprzedsiębiorców w lubelskim

Aby projekt mógł otrzymać unijną dotację musi spełniać określone kryteria zapisane w programie. Zgodność projektu z kryteriami jest badana na etapie oceny wniosków o dofinansowanie. W zależności od tego jest przyznawana punktacja, która w konsekwencji decyduje o przyznaniu unijnej pomocy.

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach– część II

Dotację na rozbudowę i modernizację działu B+R będzie można uzyskać w konkursie dla przedsiębiorców, który zostanie ogłoszony w grudniu br. To ostatnia w tym roku szansa na zdobycie unijnej kasy przez przedsiębiorców, chcących realizować swoje projekty na terenie województwa dolnośląskiego.

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach - część I

Jeszcze w grudniu br. rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu i modernizacji działów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach. Unijną dotację będzie można otrzymać na m.in. zakup urządzeń i aparatury oraz patentów i licencji niezbędnych do prowadzenia takiej działalności.

Unijne dotacje dla nowopowstałych przedsiębiorstw w województwie lubelskim - część II

Problemy związane z pozyskaniem kapitału zewnętrznego na inwestycje dotyczą prawie wszystkich przedsiębiorstw, ale najbardziej dotykają najmniejsze firmy w początkowym okresie ich funkcjonowania. Z pomocą dla takich przedsiębiorstw przychodzą władze województwa lubelskiego, które ogłosiły właśnie nabór wniosków o dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych na obszarze województwa lubelskiego.

Unijne dotacje dla nowopowstałych przedsiębiorstw w województwie lubelskim - część I

To ostatni dzwonek na otrzymanie unijnej dotacji dla mikroprzedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne na terenie województwa lubelskiego. Właśnie ruszył nabór wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Jak kwalifikować zakup środków transportu w projektach lubelskich przedsiębiorców – cześć II

Znamy już zasady kwalifikowania wydatków w przypadku zakupu nowego środka transportu. Jeżeli jednak zakup takiego pojazdu przewyższa nasze możliwości, może warto zastanowić się nad zakupem używanego środka transportu. One również mogą zostać uznane za wydatki kwalifikowane w projekcie i podlegać refundacji ze środków unijnych, ale pod warunkiem zachowania określonych zasad kwalifikowalności.

Jak kwalifikować zakup środków transportu w projektach lubelskich przedsiębiorców – część I

Na potrzeby realizacji projektu inwestycyjnego może zaistnieć konieczność zakupu samochodu ciężarowego. Czy w związku z tym koszty zakupu takiego pojazdu mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowany i zostać zwrócone ze środków unijnych? A jeśli tak to na jakich zasadach? Czy dotyczą one również pojazdów używanych? Na te jak i pozostałe pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym jest oznakowanie CE?

Oznakowanie CE jest jednym z elementów systemu ogólnego bezpieczeństwa produktów. Nie należy go jednak mylić z handlowym świadectwem jakości. Nie gwarantuje on również pochodzenia produktu z Unii Europejskiej. Co więc oznacza dla kupującego oraz co musi zrobić producent by umieścić go na swoim wyrobie?

Jak lepiej zarządzać firmą rodzinną?

Na to pytanie mają szansę uzyskać odpowiedź przedsiębiorcy firm rodzinnych, którzy wezmą udział w projekcie „Firmy rodzinne”, organizowanym przy współudziale Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dzięki kompleksowemu programowi uczestnicy dowiedzą się jak efektywniej zarządzać firmą rodzinną, jak stworzyć nową wizję rozwoju firmy oraz jak budować lepsze relacje z pracownikami.

Jak promować kujawskie produkty za granicą dzięki unijnym funduszom – część II

Przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego mają teraz niepowtarzalną szansę wypromowania swoich produktów na arenie międzynarodowej. Dzięki funduszom unijnym przeznaczonym na ten cel możemy nawiązać nowe znajomości, która w przyszłości zaowocuje stałą współpracą gospodarczą.

Jak promować kujawskie produkty za granicą dzięki unijnym funduszom – część I

Od 15 listopada 2010 roku przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego mogą składać wnioski o dofinansowanie dla projektów promujących regionalne i lokalne marki w kraju i za granicą. W zależności od typu projektu można otrzymać dofinansowanie z UE nawet do 100 tys. złotych.

Jakie dokumenty należy załączyć do umowy o dofinansowanie projektów celowych – część II

Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu celowego wnioskodawcy są zobowiązani do uzupełnienia dokumentów złożonych na etapie aplikowania o środki unijne. Spełnienie kryteriów kwalifikowalności projektu oraz wnioskodawcy musi nastąpić również podczas podpisywania umowy o dofinansowanie projektu.

Jakie dokumenty należy załączyć do umowy o dofinansowanie projektów celowych – część I

Po zakończeniu procesu oceny i zatwierdzeniu projektu do wsparcia zostaniemy poproszeni o dostarczenie dokumentów niezbędnych do podpisania umowy o dofinansowanie. Zgodnie z regulaminem konkursu mamy na to 14 dni.

Jak spełnić kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG – część II

Podczas oceny projektów celowych będzie badany poziom innowacyjności prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Oceniający to kryterium eksperci wezmą pod uwagę kilka elementów, które warto poznać przygotowując dokumentację aplikacyjną.

Jak spełnić kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG – część I

Wnioskodawca projektu celowego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka powinien zadbać, aby projekt w jak największym stopniu spełniał kryterium poziomu innowacyjności rezultatów prac badawczo-rozwojowych. W zależności od tego komisja konkursowa przyznaje punkty, które mogą decydować o przyznaniu unijnej dotacji.

Jak kwalifikować wydatki związane z przygotowaniem projektów w województwie łódzkim?

Na potrzeby skutecznego aplikowania o środki unijne wymagane jest przedłożenie niezbędnej dokumentacji projektowej. Czy koszty związane z jej przygotowaniem mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowany i zostać zrefundowane na podstawie wniosków o płatność?

Ponowna szansa dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego - część II

W ramach wznowionego naboru wniosków o dofinansowanie przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego mogą otrzymać dofinansowanie na projekty inwestycyjne, które poprawią system współpracy i zarządzania grupą i w konsekwencji przyczynią się do poprawienia konkurencyjności na rynku ponadlokalnym.

Ponowna szansa dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego - część I

Decyzją Zarządu Województwa Świętokrzyskiego został wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów inwestycyjnych realizowanych przez grupy przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego. W ramach naboru na realizację tego typu przedsięwzięć przeznaczono kwotę 18 mln PLN.

Jakie są wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców z Małopolski?

Nie wszystkie wydatki poniesione przez mikroprzedsiębiorców w związku z realizacją projektów inwestycyjnych będą mogły zostać uznane za kwalifikowane. W ramach poszczególnych kategorii wydatków istnieją ważne wyłączenia, o czym informuje potencjalnych wnioskodawców dokumentacja programowa.

REKLAMA