| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > Coaching > Jak wybrać dobrego coacha?

Jak wybrać dobrego coacha?

Podjąłeś ważną decyzję - decydujesz się na współpracę z coachem. Teraz stoisz przed dylematem, którego wybrać, gdy na rynku tyle ofert. Stwarza to duże ryzyko, że wybierzesz osobę niekompetentną, bądź nieodpowiednią do twojego charakteru, problemu czy zawodu. W jaki sposób uchronić się przed niewłaściwym wyborem i jakimi kryteriami się kierować? Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które możesz wykorzystać przy wyborze coacha.

Kryzys

Często zdarza się sytuacja, że po 2-3 sesjach klient chce zrezygnować z pomocy coacha. Nie warto wtedy podejmować pochopnych decyzji. Jest to czas, kiedy nadchodzi pewnego rodzaju kryzys, zniechęcenie, brak wiary w skuteczność procesu. W wielu przypadkach to naturalny etap, który wymaga od ciebie konfrontacji z czymś nowym, niewygodnym i trudnym po to, aby móc dalej przejść do pozytywnych rozwiązań. Oczywiście możesz podjąć decyzję o zmianie coacha, ale pamiętaj, że nie wpływa to dobrze na proces. Dlatego, tak często, podkreśla się wagę „pierwszego wrażenia”.

Decyzja należy do ciebie

Podsumowując, podstawową rzeczą jaką możesz zrobić jako klient, jest sprawdzanie, sprawdzanie i jeszcze raz sprawdzanie. Nie bierz twierdzeń coacha za oczywiste czy prawdziwe, ale pytaj o szczegóły. Jeśli masz możliwość - skontaktuj się z jego dotychczasowymi klientami i poznaj ich opinie - upewniając się, że byli faktycznie klientami danego człowieka. Wybór coacha jest elementem istotnym, ponieważ ma on wpływ na efekt i jakość procesu. Kryteria mogą być różnorakie i trzeba każdorazowo uwzględniać indywidualne preferencje klienta, zleceniodawcy, a nawet temat, (zakres), coachingu - wiele istotnych elementów. Pamiętajmy, że trudno wszystkich coachów mierzyć jedną miarką, trudno porównywać dwóch różnych klientów i dwa procesy coachingowe.

Ile tylko kryteriów zdołamy określić, wymienić i opisać, najważniejszym pozostanie samo doświadczenie spotkania z coachem. Mamy swoje wewnętrzne kryteria doboru współpracowników, partnerów, znajomych, więc pewnie wypracujemy, (lub już mamy przynajmniej wstępne), kryteria dla doboru coachów. Każdy z nas wie więcej, niż myśli, że wie. Każdy czuje więcej, niż mu się wydaje, że czuje.

Stwórzmy sobie odpowiednią przestrzeń i zaufajmy nade wszystko sobie - swojemu sercu i intuicji. To jest najlepsze kryterium. Inwestujesz swój czas i pieniądze - zadbaj o to, by było to dla Ciebie dobrą inwestycją.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK