REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ego ma wpływ na styl coachingu?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Wpływ ego na coacha.
Wpływ ego na coacha.

REKLAMA

REKLAMA

Ego jest jedną ze struktur osobowości, często utożsamianą z poczuciem własnego „ja”. Jaki wpływ ma ego na coacha?

Role

REKLAMA

W miejscu pracy to, kim jesteś, określa zajmowane przez ciebie stanowisko. Jest swego rodzaju rolą do odegrania, która, czemu nie można zaprzeczyć, ułatwia organizację pracy, określa funkcje i granice zajmowanego stanowiska. Mimo, że są to ustalenia umowne, przekładają się jednak na twoje zachowania w życiu codziennym. Dla wielu, poczucie tego, kim myślą że są, silnie determinuje działania.

Kontrola

Ludzie utrzymują poczucie komfortu poprzez kontrolę, jest to naturalne. Próbują przewidzieć, co może wydarzyć się w określonej sytuacji lub kreują rzeczywistość tak, aby ułożyła się zgodnie z ich oczekiwaniami. W panowaniu nad innymi ludźmi pomaga dyrektywny model zarządzania lub manipulacja. Dążenie do wyznaczenia rzeczom stałego miejsca sprawia, że potrzeba budowania bezpieczeństwa, unikania zmian i stałej kontroli jest w dużym stopniu kształtowana właśnie przez nasze ego.

Ego coacha

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas sesji coachingowej ego ma ogromny wpływ na naszą osobę. Świadome wybory nie są ograniczone przez subiektywne postrzeganie siebie lub przez to, jak jesteś widziany przez innych. Trzeba sobie uświadomić, że  wybory często są powodowe naszym wizerunkiem w czyichś oczach, jak również własnym przekonaniem, o tym kim jesteśmy.

Wejdź w obcy świat

Będąc coachem należy powstrzymać się przez wyrażaniem swoich wartości i przekonań w rozmowie coachingowej. Aby skutecznie nawiązać kontakt z drugą osobą musisz wyjść z własnego świata sztywnych wartości, spróbować zrobić to na jego warunkach. Postawienie się w czyjeś sytuacji jest kluczową metodą wywierania wpływu np. w przypadku kobiet jest to wrodzona skłonność do empatii.

Zobacz: Stawianie celów jako metoda samorealizacji i rozwoju

Właściwe. Niewłaściwe!

REKLAMA

Sygnałem, że ego przejmuje nad tobą kontrolę, jest pojawienie się nagłych emocji wywołanych błahymi sprawami. Jakże często strach i frustracja są spowodowane utratą kontroli. Stałość ego to świadomość tego, co jest właściwe, a co nie. Jeśli czujesz potrzebę działania według twoich przekonań i wyobrażeń to ego wywiera na ciebie silny wpływ.

Co zrobić w przypadku, kiedy osoba coachowana zacznie krytykować kogoś nam bliskiego, kogo lubimy i cenimy? Jak powinienem wyjść z sytuacji dobry coach nie dając się „ponieść” własnemu ego? Oczywistym jest, że należy uszanować poglądy drugiej osoby, zbadać je, zastanowić się nad nimi i ostatecznie podważyć w dalszym toku rozmowy. Jest to wyjście dość pokojowe, będące jednak na przekór własnemu „ja”. Częściej nie zgadzamy się czyjąś opinią i bez kompleksów przedstawiamy przeciwny pogląd. Jednak taka reakcja prawdopodobnie osłabi relację podopieczny - coach, ponadto może sprowadzić rozmowę na niepożądany tor. Innym rozwiązaniem jest zignorowanie zaistniałej sytuacji, jednak oznacza to zgodę na kwestię sprzeczną z naszym przekonaniem.

Jest to najgorsza opcja, gdyż „zdradzamy” własne poglądy i opinie na rzecz przypodobania się drugiej osobie. Możemy także zachować neutralną postawę i nie zareagować na krytyczną naturę uwagi. W ten sposób podtrzymamy kontakt z podopiecznym i spójność rozmowy. Nie oznacza to oczywiście, że coach musi wyzbyć się swoich przekonań wartości i sądów. Jednak dystansując się do opinii drugiej osoby zachowujemy profesjonalizm, pilnujemy właściwego kierunku rozmowy i sprawiamy, że osoba myśli samodzielnie.

Wpływ na uczenie się

Ego może ograniczyć twój samorozwój. Aby poczuć się wolnym i móc efektywnie rozwijać swój potencjał należy pozbyć się wyobrażeń o tym, kim jesteś teraz i jak dobrym jesteś w tym, co robisz. Trzeba zrezygnować ze złudnego myślenia, że dominacja jest twoją największą wartością. Świadomość tego, kim jesteś to początek dalszej drogi, ale może być także fałszywym startem i ograniczyć tę drogę lub pokierować ją w niewłaściwym kierunku.

Zobacz: Czym zajmuje się coach?

Sprawdź się

Aby sprawdzić jak silne mamy ego, możemy zadać sobie kilka pytań i zastanowić się nad własnym postępowaniem.

REKLAMA

Ważne jest, aby przemyśleć czy potrafimy do większości spraw podejść z dystansem i czy łatwo znosimy krytykę. Powinniśmy też uzmysłowić sobie jak bardzo przejmujemy się sytuacją, kiedy ktoś udowadnia nam, że nie mamy racji - dla wielu z nas jest to bardzo bolesne. Istotne jest również czy potrafimy śmiać się z siebie samych. Ważne jest także to, jak bardzo przejmujemy się tym, co o nas mówią inni oraz jakie jest nasze podejście do zajmowanego statusu i stanowiska. Warto zastanowić się czy potrafimy zaakceptować osoby o poglądach radykalnie odmiennych od naszych oraz czy łatwo wprawić nas w zakłopotanie.

Naturalnie nie na wszystkie z tych pytań potrafimy jednoznacznie i pozytywnie odpowiedzieć. Silne ego nie zawsze musi stanowić przeszkodę i ograniczać rozwój. W życiu należy znaleźć „złoty środek” i nie dać się manipulować przez nasze własne wygórowane mniemanie o sobie.

Pokieruj nim

Dobrzy coachowie potrafią przekroczyć własne ego i przejąć kontrolę nad swoimi reakcjami umiejąc nimi sterować. Wymaga to pracy nad ograniczeniami własnego myślenia oraz uelastycznieniem własnych reakcji, które są powodowane właśnie przez nasze ego.

Pamiętajmy, że obraz samego siebie może mieć negatywny wpływ na zdolność szkolenia innych osób. Dzieje się tak, gdyż nasze wyobrażenie o sobie jest obarczone mnóstwem założeń i przekonań na temat tego, co ważne i właściwe. Będąc silnie związanym i identyfikującym się z wykonywanym zawodem możesz zostać niewolnikiem zasad i granic przez niego narzucanych. Z pewnością nie pomoże ci to w kluczowych założeniach coachingu - równości, otwartości i łatwości w nawiązywaniu kontaktu z druga osobą. Uświadamiając sobie jaki wpływ ma nas ego jesteśmy w stanie powiększyć obszar naszej wolności wyborów, co wpłynie na elastyczność w kontakcie z drugim człowiekiem.

Zobacz serwis: Coaching

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA