| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > Coaching > Jak przeprowadzić analizę sytuacji problemowej metodą Empsy?

Jak przeprowadzić analizę sytuacji problemowej metodą Empsy?

Metoda Empsy przyjmuje za punkt wyjścia szeroki kontekst sytuacyjny i wymaga wnikliwego zrozumienia związanych z nim kwestii. Zgodnie z metodą Empsy każda sytuacja problemowa składa się z czterech następujących po sobie elementów: źródła, czynników psychologicznych, wyniku, wzmocnienia. Po wzmocnieniu pętla może wrócić do nowego źródła lub do nowych czynników psychologicznych.

Źródło jest to bodziec istniejący w otoczeniu człowieka np. „ktoś źle mnie traktuje”. Źródło wpływa na czynniki psychologiczne (stan umysłu i emocje) np. „źle się czuję w wyniku takiego traktowania”. Wynikiem jest pewne zachowanie – reakcja na bodziec. Kontynuując przykład ze złym traktowaniem, wynikiem może być np. krzyk.

Wzmocnieniem jest z kolei reakcja otoczenia na wynik – krzyk jako negatywne zachowanie powoduje, że krzycząca osoba jest postrzegana negatywnie, a więc przyciąga kolejne negatywne zachowania ze strony innych osób.

Przeczytaj także: Coaching - dobra inwestycja czy stracone pieniądze?

Analiza sytuacji problemowej (prowadząca do jego rozwiązania) zgodnie z metodą Empsy polega na:
(1) uchwyceniu źródła – konkretne zdefiniowanie zachowania skierowanego do osoby szukającej rozwiązania problemu,
(2) wspieraniu czynników psychicznych – sterowania swoimi emocjami w danej sytuacji,
(3) monitoring nowych wyników – czy zmiana emocji wytworzyła nowe zachowania,
(4) monitoring wzmocnienia – czy nowe zachowanie wywarło efekt na otoczeniu, czy był to efekt pożądany.

Polecamy serwis Sekretariat

Pierwszy etap analizy jest stosunkowo prosty. Tak samo trzeci i czwarty. Najtrudniej jest przejść etap drugi, ponieważ zwykle nie posiadamy umiejętności nazwania konkretnych emocji które w danej chwili odczuwamy, a także nie wiemy jak możemy emocjami sterować. Jest to jednak możliwe do opanowania.

Fragment pochodzi z książki „Psychologia coachingu” Ho Lawa, Sary Ireland, Zulfiego Hussaina (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pierwszy etap analizy jest stosunkowo prosty. Tak samo trzeci i czwarty. Najtrudniej jest przejść etap drugi, ponieważ zwykle nie posiadamy umiejętności nazwania konkretnych emocji które w danej chwili odczuwamy, a także nie wiemy jak możemy emocjami sterować.
Pierwszy etap analizy jest stosunkowo prosty. Tak samo trzeci i czwarty. Najtrudniej jest przejść etap drugi, ponieważ zwykle nie posiadamy umiejętności nazwania konkretnych emocji które w danej chwili odczuwamy, a także nie wiemy jak możemy emocjami sterować.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK