| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Czym jest wolontariat pracowniczy?

Czym jest wolontariat pracowniczy?

Wolontariat pracowniczy to w Polsce zjawisko coraz bardziej rozpowszechniane. Czym jest? Komu i dlaczego pomagamy? Te wszystkie pytania zadaje sobie każdy pracownik, któremu takie rozwiązanie jest proponowane.

Zgodnie z art. 2 pkt. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności użytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z dnia 29 maja 2003 r.), wolontariusz to „osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie”. Nie jest jednak zdefiniowane, czy jest to osoba fizyczna czy prawna. Zatem wolontariuszem może być zarówno pracodawca, jak i jego pracownicy.  Nie ma znaczenia, czy są oni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, czy jest to jedna z umów cywilno-prawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło). Nie jest też ważne stanowisko, które zajmują. Najważniejsza jest przecież chęć pomagania innym.

Punkt pierwszy: zadania 

Do wyboru mamy mnóstwo różnych form pomocy. Nieważne, czy jest to wsparcie powodzian, remont szpitala dziecięcego, udzielanie korepetycji dzieciom w świetlicach środowiskowych, czy opieka nad zwierzętami w schroniskach. Nie zawsze są to tylko jednorazowe akcje, najczęściej firmy zawiązują stałą współpracę i starają się organizować je cyklicznie. Jedną z form pomocy może być również wykorzystanie naszych własnych doświadczeń i specjalistycznych umiejętności tak, by przekazywać tę wiedzę tym, którzy chcą nasz zawód wykonywać w przyszłości. Ponieważ wolontariat ten nie obyłby się bez firmy, nazywamy go pracowniczym.

Zobacz: Obowiązki korzystającego wobec wolontariuszy

Punkt drugi: profity

Oprócz zapisów w regulaminie, dotyczących zasad wolontariatu, pracownicy dostają wsparcie od firmy w postaci pomocy finansowej, rzeczowej lub logistycznej. Ale przecież nie o samą materialną stronę chodzi. Dla pracodawcy to przede wszystkim sprawdzenie swojej załogi w zadaniach grupowych, ich organizacja i realizacja. Dla pracowników jest to motywacja do sprawdzenia siebie, swojej empatii, a także siły psychicznej i fizycznej. To również dobry czynnik integracyjny poprawiający relacje między zatrudnionymi, co z kolei usprawnia pracę i dobrze wpływa na atmosferę. Często wolontariat pokazuje różne zachowania, reakcje na ludzką niedolę, które w firmie są nie do wykrycia. Dlatego też pomaganie pozwala nam poznać naszych kolegów z pracy z całkiem innej strony.

Zobacz: Odpowiedzialność wolontariusza za zobowiązania

Punkt trzeci: przyciąganie

W dzisiejszych czasach absolwenci szkół wyższych poszukujący pracy nie są już usatysfakcjonowani pracowniczym laptopem bądź telefonem komórkowym. Chęć pomagania nie jest już tylko „trendy”, ale wychodzi z naszego serca i szacunku do innych. Młodzi, często bardzo dobrze wykształceni, ambitni, z ukończonymi szkoleniami, kursami, a także wolontariatami, nauczeni są od dziecka, że ciężka praca popłaca. Dlatego ważne jest dla nich rozwijanie się w wielu dziedzinach, a przy tym pomaganie innym. Firmy proponujące takie rozwiązania są magnesem przyciągającym tego typu kandydatów.

Rynek pracy, z roku na rok, zmienia swoje wymagania, ale także swoją oferty współpracy. Wolontariat pracowniczy jest jednym z przykładów, w którą stronę podąża ten świat. Chęć niesienia pomocy ma wymiar globalny, jest potrzebna w aspektach życia codziennego. Dlatego też firmy, które proponują swoim pracownikom wolontariat w zamian za jeden dzień wolny od pracy (płatny), są dobrze postrzegane. Robimy coś dobrego nie tylko dla innych, ale także dla siebie samych.

Zobacz: Wolontariat w ośrodkach pomocy społecznej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK