REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W poszukiwaniu mistrza - mentoring

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Mentoring.
Mentoring.

REKLAMA

REKLAMA

Już w mitologii greckiej pojawia się pojęcie mentora, pierwotnie oznaczało ono imię przyjaciela Odyseusza. Mentor pod nieobecność króla Itaki miał dbać o wykształcenie i wychowanie jego syna - Telemacha. Imię Mentor z czasem stało się synonimem życzliwego doradcy, opiekuna i nauczyciela, osoby godnej zaufania, będącej podobnie jak mistrz - wzorcem do naśladowania. Na tym rozumieniu pojęcia mentor opiera się definicja współczesnego mentoringu.

Mentoring

REKLAMA

Mentoring jest dobrowolną i niezależną od służbowej hierarchii relacją partnerską między uczniem i nauczycielem. Jest bezinteresowną pomocą niesioną drugiej osobie w doskonaleniu umiejętności zawodowych. Ma za zadanie wspomóc rozwijanie i odkrywanie potencjału ucznia-pracownika, motywowanie go do pracy, wskazywanie jego mocnych i słabych stron, realną ocenę szans oraz wyznaczanie celów i weryfikacja osiągnięć podopiecznego.

REKLAMA

Wiele firm propaguje mentoring, przydzielając nowo zatrudnionemu  pracownikowi mentora. Osoba ta ma za zadanie wprowadzenie nowicjusza w obszar nowych obowiązków oraz zaznajomienie podopiecznego z funkcjonowaniem firmy. Mentoring przez wielu specjalistów uznawany jest za technikę rozwoju osobistego pracownika. Jednak mentor od coacha różni się tym, że jego pomoc jest darmowa, a co najważniejsze - daje on gotowe rady, oparte na własnym doświadczeniu. Coach natomiast zadaje jedynie pytania mające naprowadzić nas na odpowiedź i zmusić do myślenia.

Zobacz również: Coaching drogą do celu

Powodami, dla których szukamy osobowego wzorca w życiu zawodowym jest na początku kariery chęć doskonalenia klasyfikacji, w późniejszym etapie chęć awansu, a w momencie, w którym mamy wrażenie, że osiągnęliśmy wszystko - mentor swoim życiem zawodowym może dać nam odpowiedź na pytanie „co dalej?”.

Relacja mistrz – uczeń

Aby mentoring miał sens, między mistrzem a uczniem musi nawiązać się nić zaufania, muszą być otwarci i życzliwi dla siebie. Jedynie osobie, którą obdarzamy zaufaniem jesteśmy w stanie zwierzać się ze swoich wątpliwości, problemów, dylematów. Oczywiście nie tylko w pracy szukamy osoby, w której będziemy mieć oparcie. W życiu codziennym również warto mieć swojego mistrza i nauczyciela. Osobę, która  nie tylko podzieli się z nami swoją życiową mądrością, ale także pokaże, jak żyć, i z uwagą wysłucha naszych życiowych rozterek. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez swojego mentora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cechy mistrza

REKLAMA

Nie ma zdefiniowanych kryteriów, które stwierdzą, kto może zostać mentorem, a kto absolutnie się nie nadaje. Jednak każdy mentor bezwzględnie powinien posiadać doświadczenie. Jeśli chodzi o mentora w pracy, musi to być osoba z autorytetem, która odniosła sukces zawodowy na polu, w którego obszar dopiero nieśmiało wchodzimy. Mentor powinien mieć ponadto silną osobowość, budzić szacunek, posiadać umiejętność wywierania wpływu oraz co oczywiste - wyższy status zawodowy od swego ucznia. Mentor to osoba, która chętnie podzieli się z nami swoją receptą na sukces, triumfami, jak również porażkami, i zdradzi czekające na nas niebezpieczeństwa.

Mentor nie musi być osobą, którą znamy osobiście. Istnieje również nowocześniejsza forma mentoringu -  e-mentoring. Uczeń w  przestrzeni wirtualnej buduje partnerską relację ze swoim mistrzem, komunikując się za pomocą internetu. W e-mentoringu dodatkową korzyścią jest fakt, że mentor może być osobą, która zdobyła doświadczenie za granicą i posiada wiedzę o zupełnie unikalnej nowej dziedzinie nie rozwiniętej w polskiej przestrzeni.

Zobacz również: Czym jest tutoring?

Coś za coś?

Wydawać by się mogło, że relacja mistrz-uczeń jest układem, w którym tylko mistrz daje coś od siebie. Jednak osoba, która została wybrana spośród pracowników na mentora zostaje w ten sposób doceniona, zyskuje nobilitację i szacunek przełożonych. Ponadto jako mentor może poszerzać swoje zdolności dydaktyczne i interpersonalne, a nawet wpłynąć na przyszły kształt firmy. Pracownik posiadający swojego mentora już na starcie czuje się doceniony,  bezpieczny, co wpływa na jego motywację do pracy. Relację mistrz-uczeń śmiało można porównać do narzucającej się relacji wywodzącej się kultury japońskiej. Obie strony układu mają względem siebie pewne obowiązki. Mistrz ma za zadanie wprowadzić ucznia w arkana sztuki-zawodu, chronić go i edukować, natomiast uczeń powinien okazywać szacunek swemu nauczycielowi i respektować jego uwagi.

Korzyści mentoringu

Oprócz tego, że mentoring w wielu firmach funkcjonuje jako sposób wdrażania nowego pracownika, niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze umożliwia następstwo prawne stanowisk. Do maksimum wykorzystuje potencjał pracowników, w ten sposób przygotowując przyszłych następców, umożliwiając obsadzenie stanowisk w firmie najlepszymi pracownikami. Taka forma wdrażania pracownika ogranicza do minimum koszty związane ze szkoleniami zewnętrznymi oraz oszczędza czas związany z organizacją procesów rekrutacyjnych.

Mimo że wielu z nas uważa się za samowystarczalnych, w pełni samodzielnych ludzi, to nie potrafimy żyć bez ludzi, którzy swoją rada wskażą nam dobry kierunek. Po prostu lubimy mieć oparcie w drugiej, mądrzejszej od nas, osobie. Chyba każdy z nas chciałby mieć swojego mistrza…

Polecamy serwis: Szkolenia

Gabriela Janczur

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA