| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Praca trenera pod lupą

Praca trenera pod lupą

Przychodzi czas, kiedy zdobytą przez nas wiedzę z powodzeniem zaczynamy wykorzystywać w praktyce. Intensywnie szukamy przydatnych informacji i rozwiązań oraz staramy się korzystać z każdej okazji do rozwoju. Jednak kiedy w codziennej pracy osiągamy dobre wyniki bez większego wysiłku, motywacja do podnoszenia kwalifikacji powoli zaczyna spadać.

Superwizja ma charakter jednorazowy lub odbywa się na przestrzeni dłuższego okresu czasu. Pierwszy z wymienionych przypadków odnosi się zwykle do klientów indywidualnych. Superwizor pojawia się na jednym ze szkoleń, albo na wybranym fragmencie konkretnego szkolenia, aby przyjrzeć się pracy trenera, a później omówić swoje spostrzeżenia i udzielić potrzebnej porady. Rozwiązanie to wydaje się korzystne dla osób, które nie zgromadziły jeszcze tak dużego doświadczenia lub nie są na stałe związane z jedną firmą organizującą szkolenia. W przypadku superwizji powtarzanych (zwykle kilka razy w roku) dobrze pracuje się ze stałą grupą trenerów. Dzięki temu możliwe jest bardziej kompleksowe zbadanie problemów oraz monitorowanie postępów w ich redukowaniu na przestrzeni kolejnych miesięcy. Tego typu superwizja często mobilizuje do podejmowania nowych wyzwań nawet pracowników, którzy w swym fachu wydawaliby się nie mieć sobie równych.

W superwizji znalazły swe zastosowanie kamery. Nie każda z analizowanych obserwacji musi być wykonana bezpośrednio przez superwizora. Dzięki rejestracji przebiegu szkolenia pozyskany materiał może być wielokrotnie odtwarzany, co znacznie ułatwia dostrzeżenie ewentualnych błędów czy niedociągnięć popełnianych w trakcie szkolenia. Również trener poddający się superwizji ma okazję zobaczyć siebie podczas pracy. Spojrzenie na własną działalność „z zewnątrz”, umożliwia uzyskanie niezbędnego dystansu do siebie i wykonywanej pracy. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele naszych zachowań pojawia się spontanicznie, na granicy naszej świadomości. Superwizor dokonuje analizy materiału i przekazuje spostrzeżenia swemu podopiecznemu, podczas gdy ten na bieżąco śledzi odtwarzany przebieg przeprowadzonego przez siebie szkolenia.

Korzyści płynące z superwizji

Każdy trener docenia wiedzę płynącą z nabytego samodzielnie doświadczenia zawodowego. Dlatego też tak często w środowisku szkoleniowym poruszany jest temat wymiany wiedzy, która przynosi znaczące korzyści każdej ze stron. Superwizja jest jedną z metod, która służyć ma właśnie temu celowi. Doświadczony trener wie doskonale, na co powinien zwrócić uwagę, kiedy przygląda się działaniom kolegi z branży. Informacje zdobyte dzięki własnej pracy umożliwiają udzielenie potrzebnej porady lub też ułatwiają wskazanie nowych kierunków rozwoju, które przyniosą najlepsze efekty osobie pragnącej podnosić swe kompetencje.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK