| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Cytaty i anegdoty dotyczące szkoleń

Cytaty i anegdoty dotyczące szkoleń

Poniżej zbiór cytatów i anegdot związanych ze szkoleniami.

Cytat możesz wydrukować na zwykłej kartce papieru i po zaprezentowaniu uczestnikom szkolenia powiesić na ścianie lub też zapisać go wcześniej na flipcharcie i odsłonić w odpowiednim momencie. Dobrym pomysłem jest także rozlosowanie ponumerowanych karteczek wśród uczestników szkolenia, z zastrzeżeniem, że mają ich nie otwierać. Kiedy dojdziesz do odpowiedniego miejsca, wymień numer cytatu, a jego odczytanie pozostaw osobie, która go wylosowała. Doda to całej sprawie tajemniczości i pozwoli zwiększyć zaangażowanie uczestników.

Jak jednak sprawić, by rozmówca chciał słuchać tego, co mówimy? Zdaniem Seneki Młodszego: „Jeśli chcesz być kochany, kochaj sam”. Zatem jeżeli chcesz być wysłuchany – wysłuchaj sam. Okazanie drugiej osobie zainteresowania oraz zaspokojenie jej potrzeby przynależności i uznania niesie korzyść również dla Ciebie samego, gdyż „Przyjemność dawania pamięta się dłużej niż przyjemność brania” (Chamfort). Żeby jednak słuchać, najpierw musisz przestać mówić. Dlatego tematem kolejnej części artykułu będzie milczenie. Serdecznie zapraszam Cię do lektury.

Zobacz: Kim jest idealny trener?

Zbawienne milczenie?

„Milczenie jest tak ciekawym tematem, że można o nim mówić godzinami.”
Jules Romains

Teraz razem skupimy się na jego przeciwieństwie, jakim jest milczenie. Poniższe cytaty możesz wykorzystać w trakcie różnorodnych szkoleń dotyczących komunikacji, zarządzania czy sprzedaży. Ale mam dla Ciebie także inną propozycję. Cytaty stanowią doskonałe aluzje dla zbyt gadatliwych uczestników szkolenia. Aluzje są łatwe do zrozumienia, a jednocześnie nie budzą naturalnego oporu i reakcji obronnych, jak to ma miejsce w przypadku krytyki i dawania rad. Zastosowań dla podawanych dzisiaj cytatów jest oczywiście znacznie więcej, ale tę kwestię pozostawiam już Twojej wyobraźni.

Wiele osób twierdzi, że milczenie jest lepsze od mówienia. Z pewnością mają oni mocne argumenty na potwierdzenie tej teorii: „Gdy się milczy, sytuacja staje się jasna”  (Albert Camus). Dlaczego? Ponieważ nie komplikujemy jej nadmiarem mówienia. Zazwyczaj „uboga myśl kryje się za kwiecistą mową” (Wang Cz'ung). Dlatego „błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa” (Julian Tuwim). „Milczenie jest nieskończenie wyższe od słów. Wszystkie słowa są stworzone po to, aby znaleźć ujście w milczeniu” (Camille Mauclair). Wyrażanie tych słów właśnie poprzez milczenie jest ponadto najbezpieczniejszym rozwiązaniem, gdyż „człowiek nie żałuje tylko tych słów, których nie powiedział” (Stefan Wyszyński).

Traktowanie milczenia tylko jako alternatywy dla mówienia byłoby oczywiście dla niego rażąco krzywdzące, gdyż ma ono wiele różnych zastosowań. Jego znaczenie w życiu publicznym zostało już dawno docenione. „Milczenie – skarb wszelkiej polityki: milcząc, nie urazisz; milcząc, zbędziesz; milcząc, wyrozumiesz; milcząc, dokażesz” (Andrzej Fredro). A najlepsze w tym wszystkim jest to, że Twój oponent nie będzie mógł wykorzystać Twojego milczenia przeciwko Tobie. Bo w końcu jak ma udowodnić to, co chciałeś powiedzieć przez swoje milczenie? Dlatego właśnie temu, o czym lepiej nie mówić, należy poświęcić dużo uwagi. Warto zapamiętać, że „dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć” (Charles de Tal-leyrand-Périgord).

Do zasady tej stosował się między innymi John Fitzgerald Kennedy, zwracając dużą uwagę na to, o czym w danej sytuacji powiedzieć, a co lepiej przemilczeć. Pewne spotkanie z wyborcami zaczął on następująco: „O mało się nie spóźniłem na spotkanie z wami. Ale jechałem taksówką z doświadczonym kierowcą, który wiedział, jak omijać korki uliczne. Zamierzałem dać mu wysoki napiwek i powiedzieć, żeby głosował na demokratów, ale wówczas przypomniałem sobie radę, którą dał mi kiedyś senator Green. Nie dałem mu więc żadnego napiwku i poprosiłem go, by głosował na republikanów”.

Milczenie odgrywa także ważną rolę w naszych relacjach z innymi ludźmi. „Piękna to rzecz, kiedy można z kimś pomilczeć” (Kurt Tucholsky). Takie milczenie cementuje związki międzyludzkie i pozwala się poznać głębiej, niż poprzez kurtynę słów skrywającą prawdziwe wnętrze. Jeżeli chcesz, aby druga osoba naprawdę Cię zrozumiała, słowa nie wystarczą„Nie wszystko da się wyrazić słowami, niektórych rzeczy lepiej wcale nie mówić” (Fiodor Dostojewski). Milczenie jest niezbędne, aby nawiązać głęboki kontakt z drugą osobą, gdyż „porozumiewamy się bez słów, a kłócimy się, mówiąc ich zbyt wiele” (Jadwiga Skibińska-Podbielska). „Milczenie w odpowiednim momencie jest ważniejsze i lepsze od wszelkich słów” (Plutarch). Decydując, kiedy nadszedł właściwy moment na milczenie, kieruj się intuicją. To właśnie dzięki niej odbierasz to, czego nie da się ubrać w słowa.

Większość z nas jednak boi się milczeć. Dlaczego? Ponieważ sądzimy, że jeśli nie będziemy mówić, to wydamy się innym ignorantami bądź osobami mało inteligentnymi. Uważajmy, żeby nie zostało to odczytane opacznie: „Lubię mówić o niczym... Jest to jedyna rzecz na której się znam” (Oscar Wilde). Dlatego nie obawiajmy się, że milcząc okażemy brak naszej wiedzy. „To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia” (Jonathan Carroll). Ludzie inteligentni i tak zauważą, że po prostu potrafimy zachowywać się taktownie, bo przecież „takt to sztuka przekonywania ludzi, że wiedzą oni więcej niż ty” (Raymond Mortimer).

Zobacz: Czy pracodawca odzyska pieniądze wyłożone na edukację pracownika?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK