| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Cytaty i anegdoty dotyczące szkoleń

Cytaty i anegdoty dotyczące szkoleń

Poniżej zbiór cytatów i anegdot związanych ze szkoleniami.

Dlaczego umiejętność przyjmowania krytyki jest taka ważna? Dlatego że tylko akceptując własne słabości, będziesz mógł postawić się w sytuacji drugiej osoby, a jak powiedział Henry Ford: „Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością, jak z własnej”. Perspektyw jest jednak bardzo wiele. Skąd wiadomo, która z nich jest tą właściwą? Weźmy na przykład takie łóżko. Większości ludzi kojarzy się ono z bezpieczeństwem. Tymczasem Mark Twain trafnie zauważa, że: „Łóżko jest najniebezpieczniejszym miejscem na świecie. 80 procent ludzi w nim umiera”. Również tym statystykom nie powinieneś jednak do końca wierzyć, ponieważ powszechnie wiadomo, że „statystyki są jak bikini. To, co pokazują, jest interesujące, ale to, co skrywają, jest kluczowe” (Aaron Levenstein).

Zobacz: Czy wiesz jak szybciej nauczyć się języka?

Wiele osób wykorzystuje je jednak na swoją korzyść. Do osób tych należał między innymi Winston Churchill. Przemawiając kiedyś w parlamencie, zdumiał on swoich przeciwników, cytując z pamięci dziesiątki liczb. Po skończonej debacie jeden z sekretarzy zapytał go:
– Sir, jak pan mógł zebrać te wszystkie dane w tak krótkim czasie? My potrzebujemy pół roku, aby tego dokonać! – Możliwe – odpowiedział z uśmiechem Churchill. – I chyba tyle czasu będą musieli zużyć nasi przeciwnicy, aby udowodnić, że te dane są fałszywe.

Odbiegliśmy jednak od tematu mówienia – choć i to ma swoje zalety, bowiem: „Najtrudniej zbić argumenty kogoś mówiącego nie na temat” (Stefan Kisielewski). Wracając do perspektyw: najlepiej chyba odnieść się do prawa Balaniego, które mówi: „Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz”. I tu po raz kolejny Winston Churchill dostarcza nam trafnego przykładu. Gdy brytyjski premier złamał nogę, lekarz opiekujący się nim oświadczył: – Pańska noga mnie nie zachwyca, ale nie jestem nią też specjalnie zmartwiony! – Ja też bardzo bym się nie martwił, doktorze – odparł Churchill. – gdyby to właśnie pan złamał nogę.

Patrząc z perspektywy naszego rozmówcy, widzimy, że najciekawszym tematem do rozmowy jest… on sam. „Każdy pragnie zostać docenionym. Tak więc, jeśli doceniasz kogoś, nie trzymaj tego w tajemnicy” (Mary Kay Ash). Doceniamy drugą osobę nie tylko prawiąc jej komplementy, ale także okazując zainteresowanie. W tym celu musimy jednak przestać choć na chwilę mówić. Mimo że wiemy, jak ważne jest to dla naszych relacji z innymi osobami, pokusa mówienia często przeważa. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego że potrzeba zaimponowania rozmówcy jest niekiedy silniejsza niż chęć wywarcia dobrego wrażenia. „Człowiek uczyni wiele, by go lubiano, i uczyni wszystko, by mu zazdroszczono” (Mark Twain).

Mówiąc o sobie, chcemy także zaspokoić potrzebę bycia zrozumianym przez innych. Niestety, jeżeli nasi rozmówcy nie są gotowi, by nas wysłuchać – może się to obrócić przeciwko nam. Przekonała się o tym Marjorie Christie, kiedy podczas jednego ze swoich odczytów stwierdziła: – Od wieków kobiety są traktowane niesprawiedliwie i są niedoceniane przez mężczyzn. Czyż istnieje rodzaj cierpienia, który nie byłby ich udziałem?! – Tak – odezwał się z sali głos męski. – Kobiety nigdy nie cierpiały w milczeniu

Na koniec tej części – drobna porada organizacyjna. Aby cytaty wywarły pożądany skutek i zostały docenione przez uczestników, najlepiej przedstawić je w formie pisemnej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wykorzystania cytatów kontrowersyjnych lub sprzecznych z tym, co dotychczas mówiłeś. Twoja wypowiedź może wówczas zostać odebrana opacznie i wywołać negatywne reakcje wśród uczestników – zwłaszcza, jeśli nie zrozumieją dowcipu. Do zachowania formy pisemnej nie jest Ci potrzebny projektor multimedialny.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK