| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Kim jest idealny trener?

Kim jest idealny trener?

Bardzo często, gdy przedstawiam się, jako trener, pada pytanie: „.. a jakiej dyscypliny sportu?” Pytanie dość zasadne, bo zawód trenera – szkoleniowca istnieje na rynku od niedawna. To profesja, która wraz z gospodarką rynkową i potrzebą ciągłego rozwoju firmy weszła w krąg usług.

Kompetencje trenerskie a jakość szkolenia

Właściwie do połowy lat osiemdziesiątych kadra menadżerska niewiele się uczyła po ukończeniu studiów, a najważniejszym szkoleniem w firmie był kurs BHP. Przeżycia z tych doświadczeń płynące na długo zniechęciły wiele osób do szkoleń. Jednak transformacja i konkurencja na rynku, wejście firm zagranicznych z innym sposobem myślenia na temat potrzeb firmy i pracowników, spowodowały, że szkolenie się jest ważnym elementem rozwoju firmy.

Dzisiaj wiele osób pracujących w sektorze publicznym i prywatnym coraz częściej uważa koncepcję „organizacji uczącej się” za idealny wzorzec struktury i zachowań organizacji XXI wieku. Jeden z głównych twórców koncepcji organizacji uczącej się Peter Senge, twierdzi, że każda organizacja- mała, średnia, czy duża- będzie musiała stworzyć własny jej wzorzec, żeby dobrze funkcjonować. Tylko osoby, które aktywnie kierować będą swoim procesem uczenia się, mają szansę na sukces.

Organizacja ucząca się oparta jest o rozwój kompetencji, czyli połączenia wiedzy umiejętności i odpowiednich postaw. Żeby pozyskać nowe wiadomości wystarczy przeczytać książkę, artykuł w internecie, ale żeby potrafić to zastosować w działaniu i mieć odpowiednią ku temu motywację, z tym jest trudniej. Jak mówią trenerzy, trudno nauczyć się jazdy na rowerze z książki, a jeszcze trudniej przy jej pomocy wygrać wyścig kolarski. Książki są oczywiście w procesie kształcenia kompetencji potrzebne, ale często niewystarczające. I tu wkracza na scenę trener. Trener- szkoleniowiec to osoba kształtująca kompetencje. Można przeczytać w literaturze, jakie zachowania zwiększą skuteczność sprzedaży, ale to na warsztacie z trenerem nauczysz się jak to stosować w kontakcie z klientem.

Oczywiście trener, trenerowi nie równy. Żeby zdobyć ten zawód trzeba przejść cykl szkoleń, często długi i żmudny, a także mieć wiele doświadczeń i z zakresu umiejętności biznesowych, społecznych, ale też psychologicznych, socjologicznych i pedagogicznych.

Przeczytaj także: Czy warto szkolić pracownika?

Kim jest idealny trener? 

To osoba, której kompetencje merytoryczne, jak i dydaktyczne są na wysokim poziomie. Szkolenia z takim trenerem to doświadczenie rozwoju i czysta przyjemność. Osiąga on zakładane cele, zaś uczestnicy przekonują się do tej formy podnoszenia kwalifikacji. Trener idealny pasjonuje się tym, co robi, lubi pracować z ludźmi i cieszy go możliwość aktywnego dzielenia się swoją wiedzą. Taki trener bada i doskonale wyczuwa potrzeby grupy. Ma umiejętność angażować uczestników do procesu uczenia się. Zachowuje odpowiednie proporcje pomiędzy stwarzaniem dobrej atmosfery pracy, a systematyczną realizacją zaplanowanego materiału.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK