| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Kim jest idealny trener?

Kim jest idealny trener?

Bardzo często, gdy przedstawiam się, jako trener, pada pytanie: „.. a jakiej dyscypliny sportu?” Pytanie dość zasadne, bo zawód trenera – szkoleniowca istnieje na rynku od niedawna. To profesja, która wraz z gospodarką rynkową i potrzebą ciągłego rozwoju firmy weszła w krąg usług.

Ważnym kryterium oceny trenera jest jego specjalizacja. Są trenerzy, którzy szkolą w zakresie biznesu, inni kształtują głównie kompetencje społeczne, jeszcze inni pomagają zdobywać kompetencje niezbędne w organizacjach pozarządowych. Znam trenerów kształcących samorządowców, uczących przedsiębiorczości i rozwijających kompetencje wychowawcze. To, co ważne, to to, żeby mieli kwalifikacje do łączenia umiejętności merytorycznych i psychologicznych. Trudno sobie wyobrazić, że trener biznesu nie zna się na biznesie, a trener uczący umiejętności wychowawcze nie zna się na pedagogice. Właśnie takie połączeni daje szanse na dobrego fachowca.

Polecamy serwis Personel

Jak widać dobry trener to podstawa skutecznego szkolenia i polepszania efektywności pracy. Skąd wiedzieć, jakiego trenera wybrać?

  • Przejrzeć życiorys zawodowy. Tam zwrócić uwagę na wykształcenie, szkolenia podstawowe ( szkoły trenerów) kursy i treningi. Trener powinien cały czas się szkolić i rozwijać swoje kompetencje. Ważnym elementem pracy nad swoim warsztatem są superwizje. Oznacza to, że inny trener, często bardziej doświadczony czuwa nad standardami jego pracy. Istotny jest także przebieg pracy zawodowej i zakres prowadzonych przez niego szkoleń.
  • Rekomendacje. To informacja o opinii pracodawców, a czasami uczestników szkoleń. Może jest to mało wiarygodne źródło informacji o trenerze ( często są to ogólnie sformułowanie pochwały), ale wskazują na miejsca i zakres szkoleń.
  • Certyfikacja. To bardzo ważna informacja o kompetencjach trenerskich. Jest kilka ważnych miejsc certyfikacji, w których badane jest przygotowanie trenera do pracy warsztatowej. Większość certyfikacji zakłada odpowiednią ilość godzin szkoleń, doświadczeń i superwizji. Jeśli uzyskuje się rekomendację, oznacza to, że kompetencje trenera zostały zweryfikowane. Ważne miejsca weryfikacji to: Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polska Izba Firm Szkoleniowych, Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych, Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego, Grupa TROP, Matrik.

Jak widać trzeba poświęcić sporo pracy, aby zdobyć wysokie kompetencje w tym zawodzie i być certyfikowanym trenerem. Jednak tylko takich trenerów warto zatrudniać, żeby uzyskać oczekiwane, najwyższe efekty szkolenia swoich pracowników. Źle przeprowadzone szkolenie, to nie tylko wydatek i strata czasu, to także zniechęcony, zdezorientowany pracownik. Tego nie chce żaden pracodawca. Po dobrym szkoleniu pracownicy nie tylko potrafią wykorzystać nowe umiejętności w pracy, ale często są bardziej otwarci na własny rozwój i dalsze kształcenie. Ważnym dodatkowym efektem pracy kompetentnego trenera jest poprawa relacji i atmosfery między pracownikami firmy.

Lucyna Weroniczak, trener II stopnia PTP

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kurczab-Ligienza

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »