| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Czy pracodawca odzyska pieniądze wyłożone na edukację pracownika?

Czy pracodawca odzyska pieniądze wyłożone na edukację pracownika?

Firmy, które decydują się na finansowanie edukacji pracowników nie będą mogły odzyskać pełnych kosztów poniesionych na szkolenie pracownika w przypadku, gdy pracownik po ukończeniu edukacji odejdzie z firmy.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu pracy pracodawca powinien podpisać z pracownikiem umowę szkoleniową w przypadku, gdy zamierza zobowiązać swojego pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu nauki (podnoszenia kwalifikacji zawodowych). Zgodnie z brzmieniem art. 103 (4) Kodeksu pracy pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie. Pracodawca musi jednak pamiętać, że postanowienia tej umowy nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy Kodeksu pracy zawarte w rozdziale dotyczącym kwalifikacji zawodowych pracowników.

Czy zawarcie umowy szkoleniowej jest obligatoryjne?

Pracodawca w świetle postanowień zawartych w Kodeksie pracy nie ma obowiązku zawierania tzw. umowy szkoleniowej, jeżeli nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu przez niego podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Przeczytaj także: Czy warto szkolić pracownika?

Czy umowa szkoleniowa chroni interesy pracodawcy?

Co do zasady zawarcie przez pracodawcę z pracownikiem umowy szkoleniowej, o której mowa w art. 103 (4) Kodeksu pracy ma na celu ochronę pracodawcy i zabezpieczenie jego interesów poprzez zobowiązanie pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu przez niego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W przypadku, gdy pracownik mimo zawarcia takiej umowy rezygnuje z pracy i wypowiada umowę o pracę – będzie na nim ciążył obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez firmę w postaci tzw. dodatkowych świadczeń, o których mowa w art. 103 (3) Kodeksu pracy. Zgodnie zaś z brzmieniem wyżej przywołanego przepisu pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Przy czym pracownik zobowiązany będzie zwrócić wyżej wskazane koszty, jakie poniósł pracodawca z tytułu dodatkowych świadczeń w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia w firmie po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie szkolenia.

Polecamy serwis Manager

Czy firma może liczyć na zwrot wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za czas szkolenia?

Jeżeli pracownik nie mógł świadczyć pracy z uwagi na fakt, że w czasie tym pobierał naukę w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, pracodawca nie będzie mógł żądać zwrotu poniesionych z tego tytułu kosztów.

reklama

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca w świetle postanowień zawartych w Kodeksie pracy nie ma obowiązku zawierania tzw. umowy szkoleniowej, jeżeli nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu przez niego podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Pracodawca w świetle postanowień zawartych w Kodeksie pracy nie ma obowiązku zawierania tzw. umowy szkoleniowej, jeżeli nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu przez niego podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »