REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe firmy mogą mieć większy dostęp do szkoleń

Obiegowe postrzeganie szkoleń dofinansowywanych z funduszy unijnych nie przekłada się na opinie na ich temat deklarowane w badaniu.
Obiegowe postrzeganie szkoleń dofinansowywanych z funduszy unijnych nie przekłada się na opinie na ich temat deklarowane w badaniu.

REKLAMA

REKLAMA

Małe przedsiębiorstwa wciąż przegrywają ze średnimi jeśli chodzi o liczbę szkolonych pracowników. Jedną z głównych barier w podnoszeniu kwalifikacji pozostają finanse.

Według najnowszych badań MillwardBrown SMG/KRC, przeprowadzonych na zlecenie PARP, małe przedsiębiorstwa wciąż pozostają w cieniu średnich, jeśli chodzi o liczbę szkolonych pracowników. Główną barierą w dostępie do różnych form podnoszenia kwalifikacji pozostają w dalszym ciągu finanse. Zaradzić temu mogą coraz popularniejsze szkolenia dofinansowywane z funduszy unijnych. Niestety, aż ponad 80 proc. najbardziej potrzebujących małych firm z takiej formy pomocy do tej pory nie skorzystała.

REKLAMA

Optymistyczne prognozy

O ile prawie 98 procent pracowników przedsiębiorstw zatrudniających ponad 50 osób, przeszło jakiekolwiek szkolenie w ciągu dwóch ostatnich lat, o tyle w przedsiębiorstwach mniejszych szkolono niecałe 77 proc. Finanse są jedną z głównych barier stojących na przeszkodzie rozwijania wiedzy i umiejętności pracowników. Na rynku są dostępne szkolenia dofinansowane z funduszy unijnych, które znacznie redukują koszty wysyłania pracowników na szkolenia. Mimo to, małe firmy dwa razy rzadziej korzystają z takiej pomocy niż średnie przedsiębiorstwa. 

Polecamy: Jak wybrać dobre szkolenie?

Są jednak dobre wieści. Jeśli wierzyć w deklaracje ankietowych przedsiębiorstw, w przyszłości ma się to zmienić – 27,7 proc. menedżerów małych firm deklaruje chęć korzystania z dostępnych na rynku szkoleń dofinansowywanych w ramach EFS-u w ciągu najbliższego roku. To o dwa punkty procentowe więcej wskazań, niż w przypadku średnich przedsiębiorstw.

Prawda o szkoleniach EFS

REKLAMA

Obiegowe postrzeganie szkoleń dofinansowywanych z funduszy unijnych nie przekłada się na opinie na ich temat deklarowane w badaniu. Połowa ankietowanych przedsiębiorców uważa, że szkolenia dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego mają prestiżowy charakter.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedna czwarta zarządzających, którzy wzięli udział w badaniu Millward Brown/SMG KRC wyraża zdanie, że firmy biorące udział w szkoleniach dofinansowywanych przez EFS, szybciej się rozwijają. Anna Świebocka – Nerkowska z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości twierdzi, że w każdej branży zdarzają się geniusze i szarlatani, a szkolenia nie są wyjątkiem od tej reguły. Andrzej Jania z Polskiej Izby Firm Szkoleniowych dodaje, że firmy szkoleniowe podlegają normalnym prawom rynku i to klienci weryfikują dobre i złe usługi edukacyjne.

Korzyści na wyciągnięcie ręki

Otwarte szkolenia dofinansowywane z Europejskiego Funduszu Społecznego są idealnym rozwiązaniem szczególnie dla firm mikro i małych zatrudniających kilka osób. Pracownicy mogą indywidualnie podnosić kwalifikacje, a w trakcie szkoleń wymieniać się wiedzą i doświadczeniem z innymi uczestnikami.

– Szkolenia współfinansowane ze środków EFS praktycznie nie różnią się poziomem od szkoleń komercyjnych – uważa Maciej Matulka z firmy Rabugino.

- A korzyści jest wiele, tak jak w przypadku innych szkoleń: począwszy od bardziej zmotywowanego pracownika, przez wiedzę, umiejętności i inspiracje wyniesione z zajęć i wykorzystane w pracy, po zdobycie nowych, często wymiernie korzystnych, kontaktów dla firmy – dodaje.

Polecamy: Dlaczego warto inwestować w szkolenia pracowników?

REKLAMA

Na rynku są dostępne dofinansowywane szkolenia otwarte. Firmy zatem nie muszą wyważać otwartych drzwi i przygotowywać odrębnych wniosków. Wszystkie aktualne szkolenia i studia podyplomowe współfinansowane z funduszy unijnych znajdują się na stronie www.inwestycjawkadry.pl. Przyjazna wyszukiwarka pozwala szybko znaleźć odpowiednie szkolenie (temat, miejsce, termin). Korzystanie z bazy jest bezpłatne – zarówno dla zainteresowanych uczestniczeniem, jak i dostawców szkoleń czy studiów podyplomowych.

Źródło:
„Projekt badawczy „Podnoszenie kwalifikacji pracowników sektora MSP”. Badanie przeprowadzone przez instytut MillwardBrown SMG/KRC na próbie 800 właścicieli
i członków kadry kierowniczej przedsiębiorstw zatrudniających do 250 osób – marzec 2010 r.

Inwestycjawkadry.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA