REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać dobre szkolenie?

Edustacja.pl
Portal szkoleniowy
Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad własnymi potrzebami, odpowiedzieć sobie na pytanie Po co? Do czego konieczne jest mi to szkolenie, co chcę osiągnąć?
Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad własnymi potrzebami, odpowiedzieć sobie na pytanie Po co? Do czego konieczne jest mi to szkolenie, co chcę osiągnąć?

REKLAMA

REKLAMA

Każdy, kto chce pozostać konkurencyjny na rynku pracy, znaleźć nowe zatrudnienie bądź zmienić obecne na lepsze, powinien pamiętać o ustawicznym kształceniu w wybranych przez siebie dziedzinach.

To właśnie zaangażowanie w rozwój zawodowy powoduje naszą atrakcyjność dla obecnego bądź potencjalnego pracodawcy. Dawno skończyły się czasy, kiedy nauka kończyła się w szkole, a zawód wybrany na początku drogi pozostawał niezmienny aż do emerytury.

REKLAMA

Jaki z tego wniosek? Nauka to klucz do sukcesu! Każdy, kto decyduje się na podwyższanie swoich kwalifikacji staje przed trudnym zadaniem: jak wybrać szkolenie, na co zwrócić uwagę, co może być dla mnie istotne? Jest kilka czynników, o których warto pomyśleć, zanim zainwestujesz swój czas, pieniądze i zaangażowanie.

Moje potrzeby

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad własnymi potrzebami, odpowiedzieć sobie na pytanie Po co? Do czego konieczne jest mi to szkolenie, co chcę osiągnąć? Czy wynika to z moich potrzeb rozwoju osobistego, zawodowego, zapotrzebowania firmy? Czy chcę podnieść swoje kwalifikacje związane z obecnie wykonywaną pracą czy też zdobyć nowe po to, by ją dopiero znaleźć? Jeśli wynika to z moich osobistych pobudek, z pewnością będę w stanie zaangażować więcej sił na realizację zadania, dlatego warto już na początku zastanowić się, jakie korzyści wynikną dla mnie.

Dostosowanie do potrzeb firmy

Wybierając szkolenie zgodnie z określonym zapotrzebowaniem miejsca pracy, mogę dość konkretnie określić tematykę i zakres, polepszyć obszary, w których słabiej funkcjonuję, zwrócić uwagę co potrzebne jest firmie, a co może jeszcze nie do końca opanowałem? Jeśli wynika to z potrzeb firmy dla której obecnie pracuję, może jest szansa na częściowy lub całkowity zwrot kosztów, urlop szkoleniowy etc?

Umiejętności własne

Znajomość siebie, zakresu swoich umiejętności, wad i zalet to podstawa dobrego funkcjonowania zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Dzięki temu wiem w czym jestem dobry, w czym świetny, który kawałek mogę polepszyć, z jakimi sytuacjami poradzę sobie bez problemu, gdzie będę potrzebować wsparcia. Jak to sprawdzić? Istnieją liczne testy, dostępne również w Internecie, dzięki którym mogę się lepiej określić. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Asystentka też ma szansę na awans

Można skorzystać z książek, jak na przykład „Teraz, odkryj swoje silne strony” (Marcus Buckingham, Donald O. Clifton, wydawnictwo MT Biznes, 2003). Autorzy stworzyli program, który pomaga odkrywać swoje talenty, przekształcać je w mocne strony i dzięki temu osiągać sukcesy. Kluczem do okrycia siebie jest dostępny on-line test Profil StrengthsFinder, po wypełnieniu którego mogę przyjrzeć się swoim cechom i nauczyć się, jak wykorzystywać je w codziennym życiu.

Praktyka i przydatność

To, co powinno wyróżniać dobre szkolenie to praktyczne przygotowanie uczestnika do wykorzystania nowo nabytych umiejętności. Czystej teorii można nauczyć się siedząc w domu z książek. Oczywiście czasami łatwiej jest posłuchać kogoś niż samemu zgłębiać tajniki wiedzy, ale ważne jest abym miał świadomość czy chcę szkolić się, czy raczej wysłuchać wykładu. Twórczość i kreatywność prowadzącego z pewnością ułatwi mi zapamiętanie treści, a możliwość przećwiczenia umiejętności w warunkach sztucznych umożliwi łatwiejsze zastosowanie ich w realnej sytuacji.

Prowadzący

Prowadzący szkolenie też ma ogromne znaczenie. Nie znaczy to, że za każdym razem musimy wybierać tylko znane nam nazwiska (dajmy też szansę tym mniej znanym!), ale na pewno nie zaszkodzi zapoznanie się z ich dotychczasowym dorobkiem oraz praktyką. Szkolenie poprowadzone przez niezbyt kompetentną osobę może zniechęcić zarówno do kolejnych kursów jak i do samej treści!

Treść i sposób prezentacji

Tutaj zbyt wiele mówić nie trzeba. Treść musi być dostosowana do szeroko rozumianych potrzeb (moich, firmy, rynku pracy). Warto dokładnie zapoznać się z planem szkolenia, ilością godzin przeznaczonych na kolejne moduły, stosunkiem teorii do praktyki, sposobem prezentacji. Warto pamiętać przy tym, że człowiek najlepiej zapamiętuje przekazywane treści, jeśli wykorzystuje przy tym wszystkie zmysły, nie tylko słuch, ale i wzrok, węch, dotyk. Dobrze wybierać takie szkolenia, w czasie których będę używać swojej wyobraźni, będę motywowany do aktywności i twórczości oraz praktycznego ćwiczenia umiejętności zarówno w grupie jak i indywidualnie.

Koszty

REKLAMA

To temat dość szeroki, dotyczy finansów, czasu, zaangażowania, własnej motywacji. Koszty nie powinny przekraczać potencjalnych korzyści, choć te czasem trudno ocenić ze stu procentową dokładnością. Warto jednak zastanowić się, czy umiejętności, które przyniesie mi szkolenie będę w stanie wykorzystać, pośrednio lub bezpośrednio, teraz bądź też w niedalekiej przyszłości. Czy prowadzą mnie one do celu, który wcześniej obrałem?

Jeśli tak, to z pewnością warto! Koszty finansowe można zredukować na kilka różnych sposobów – osoby bezrobotne mogą skorzystać z kursów finansowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy (zarówno tych proponowanych przez PUP jak i określonych przez samego zainteresowanego - jeśli będzie w stanie uargumentować konieczność jego odbycia); liczne kursy są obecnie finansowane bądź dofinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny (informacje na ten temat można znaleźć w Internecie); można poszukać sponsora (wystarczy pomysł kogo w ten sposób mogę reklamować, komu może się to się jakiś sposób przydać); można też pomyśleć o barterowej wymianie usług (na przykład: korzystam ze szkolenia a w zamian za to szkolę innych bądź też dzielę się swoją wiedzą, umiejętnościami etc w innej dziedzinie). 

Polecamy: Jak zorganizować pracę w biurze?

REKLAMA

Jeśli chodzi o czas, cóż, muszę zastanowić się ile godzin mogę na to poświęcić, może oszczędzając cenne godziny wybiorę szkolenie w miejscu zamieszkania, może zamiast trzech spotkań po dwie godziny wybiorę spotkanie całodniowe, a może po prostu skorzystam ze szkolenia on-line?

Podsumowując zebrane tutaj informacje mogę stwierdzić, że wybór szkolenia powinien być zawsze decyzją przemyślaną, dostosowaną do moich możliwości, potrzeb, uwzględniającą posiadane umiejętności jak i te, których chciałbym się nauczyć, a przede wszystkim dostosowane do rynku pracy. Życie jest zbyt cenne i zbyt krótkie, aby poświęcać je na zadania, które nie przynoszą mi korzyści i satysfakcji, szczególnie tej osobistej, związanej z moim życiem, również zawodowym. Warto całe życie kształcić się i rozwijać swoje zdolności, głównie dla samego siebie, a pośrednio także dla swojej pracy. Z pewnością niemal każdy pracodawca doceni to i wynagrodzi!

Asteria Lutogniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA