| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Dopuszczalność powołania członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Dopuszczalność powołania członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Przepisy prawa handlowego wprowadziły do polskiego porządku prawnego zasadę kadencyjności organów zarządzających i nadzorujących w spółkach kapitałowych. Uzasadnieniem takiego rozwiązania jest ochrona interesu wspólników, którzy poprzez możliwość poddania cyklicznej kontroli członków zarządu i ewentualnej wymiany składu tego organu, realnie wpływają na jakość zarządzania spółką.

Jak wynika to z art. 202 § 1 kodeksu spółek handlowych, zasadą jest wygaśnięcie mandatu członka zarządu z chwilą odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, oczywiście o ile umowa spółki nie stanowi inaczej.

Zgodnie z § 2 wskazanego przepisu: „W przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej”.

W obu przypadkach ustawodawca wprowadza ramy czasowe mandatu członków zarządu. Czy możliwe jest jednak powołanie członków zarządu na czas nieokreślony? Takie rozwiązanie wydaje się naturalne zwłaszcza w spółkach jednoosobowych, lub takich, gdzie faktycznie znacząca większość udziałów należy do jednego wspólnika jednocześnie sprawującego funkcję Prezesa Zarządu, nierzadko nazwaną tak, nieprawidłowo, nawet w jednoosobowym Zarządzie.

Przepisy odnoszące się do mandatu członka zarządu, tj. art. 202 § 1 i 2 k.s.h., mają dyspozytywny charakter, co oznacza, iż wspólnicy mogą swobodnie kształtować w umowie spółki zasady dotyczące długości kadencji zarządu.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Spór dotyczący czasu trwania kadencji członków zarządu powołanych uchwałą wspólników na czas nieokreślony, w sytuacji kiedy umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w tej kwestii milczy, rozstrzygnięty został uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 21 lipca 2010 r. sygn. III CZP 23/10. We wskazanej sprawie do Sądu Najwyższego zostało skierowane zagadnienie prawne następującej treści:

"Czy mandat członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygasa w terminie określonym w art. 202 § 1 k.s.h., jeśli w uchwale wskazano, że powołanie następuje na czas nieokreślony, a umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień dotyczących mandatu członka zarządu?"

Sąd Najwyższy w podjętej uchwale wskazał, że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa w terminie przewidzianym w art. 202 § 1 k.s.h. także wtedy, gdy według uchwały wspólników powołanie nastąpiło na czas nieokreślony. Zatem, jeśli umowa spółki nie zawiera postanowień w zakresie wygaśnięcia mandatu członka zarządu, zastosowanie znajduje reguła wyrażona w art. 202 § 1 k.s.h. i nawet uchwała wspólników o powołaniu członka zarządu na czas nieokreślony nie będzie w takiej sytuacji skuteczna. Dopiero zawarcie w umowie spółki postanowienia o dopuszczalności powoływania członków zarządu na czas nieokreślony, powoduje wyłączenie stosowania art. 202 § 1 k.s.h. i skuteczność uchwały mocą której członek zarządu zostanie powołany na czas nieokreślony.

Reasumując: jeśli umowa spółki przewiduje możliwość powołania członka zarządu na czas nieokreślony, uchwała powołująca członka zarządu na czas nieokreślony, podjęta w oparciu o taki zapis umowy spółki, będzie skuteczna.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK