REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. powołanych uchwałą wspólników

Jak rozliczać wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. powołanych uchwałą wspólników /fot. Fotolia
Jak rozliczać wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. powołanych uchwałą wspólników /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu pełniącemu tę funkcję na podstawie aktu powołania spółka z o.o. jako płatnik pobiera jedynie zaliczkę na podatek dochodowy. Nie ma natomiast obowiązku naliczania i opłacania składek ZUS. Wspomniane wynagrodzenie zalicza się do podatkowych kosztów uzyskania przychodu spółki.

Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych). Powołanie tworzy tzw. stosunek organizacyjny, charakteryzujący się tym, że pomimo stworzenia więzi prawnej pomiędzy stronami nie powoduje on w konsekwencji nawiązania stosunku pracy lub stosunku cywilnego. Poprzez samo powołanie uchwałą wspólników członka zarządu spółki prawa handlowego nie staje się on pracownikiem, zleceniobiorcą czy osobą prowadzącą działalność pozarolniczą. Potwierdzono to m.in. w wyroku Sądu Najwyższego z 26 listopada 2014 r. (sygn. akt II PK 162/13). To, czy omawiany stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członków zarządu oraz czy będzie on odpłatny, zależy od woli stron.

REKLAMA

Rozliczenie wynagrodzenia członka zarządu

REKLAMA

Wynagrodzenie wypłacane członkowi zarządu pracującemu jedynie w ramach powołania przez upoważniony do tego organ nie stanowi podstawy wymiaru składek ZUS. Wynika to z faktu, że akt powołania dokonany na mocy postanowień Kodeksu spółek handlowych nie jest wymieniony w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych jako tytuł do objęcia ubezpieczeniami ZUS. Takie stanowisko zajął ZUS np. w interpretacjach z 20 lutego 2015 r. (sygn. DI/100000/43/175/2015) oraz z 28 września 2016 r. (sygn. DI/100000/43/858/2016).

Powołanie członka zarządu uchwałą wspólników nie stanowi również tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Znajduje to potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Narodowego Funduszu Zdrowia, który przykładowo w decyzji nr 07/07/I/2014 opublikowanej na stronie internetowej www.nfz.gov.pl 17 marca 2015 r. wskazał, iż: brak jest podstaw do podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu przez członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełniącego tę funkcję jedynie na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników spółki.

Te same reguły obowiązują w przypadku, gdy osoba pełniąca funkcję członka zarządu wyłącznie na podstawie aktu powołania jest jednocześnie pracownikiem spółki, przy czym zakres czynności członka zarządu nie pokrywa się z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę. Tak wskazał ZUS w interpretacji indywidualnej z 30 kwietnia 2014 r. (sygn. WPI/200000/43/467/2014).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczać wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. powołanych uchwałą wspólników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W artykule przedstawiono również przykładowy wzór uchwały ustanawiającej wynagrodzenie dla członków zarządu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA