| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Odpowiedzialność członka zarządu za składki niezapłacone przez spółkę

Odpowiedzialność członka zarządu za składki niezapłacone przez spółkę

Członek zarządu spółki z o.o. odpowiada własnym majątkiem za zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek, jeżeli zbyt późno złożył wniosek o ogłoszenie upadłości zadłużonej spółki, a egzekucja wobec niej okazała się bezskuteczna. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2016 r. (sygn. akt II UK 199/15).

W 1999 r. S. K. wraz ze wspólnikiem założyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy pełnili w niej funkcje członków zarządu. Od kwietnia 2000 r. spółka zalegała z opłacaniem składek ZUS, a zadłużenie z tego tytułu rosło przez kolejne lata.

W 2002 r. członkowie zarządu złożyli wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Zadłużenie spółki wynosiło wówczas ok. 700 000 zł, natomiast jej majątek – ok. 3000 zł. Wskutek tego postępowania ZUS w niewielkim zakresie zaspokoił swoje roszczenia względem zadłużonego płatnika.

W kwietniu 2004 r. postępowanie restrukturyzacyjne umorzono, bo spółka nie wywiązywała się z obowiązków wynikających z planu restrukturyzacyjnego. Miesiąc wcześniej spółka złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Został on oddalony z uwagi na brak środków na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. W lipcu 2004 r. byli wspólnicy założyli kolejną spółkę o takim samym zakresie działania i z podobnie brzmiącą nazwą.

ZUS rozpoczął dochodzenie zaległych składek na ubezpieczenia społeczne z majątku członka zarządu. Zdaniem ZUS zostały spełnione warunki przeniesienia odpowiedzialności na byłego członka zarządu za zadłużenie spółki – egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna, wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony zbyt późno, nie zaistniały inne przesłanki uwalniające S. K. od odpowiedzialności za długi spółki. S. K. odwołał się od decyzji ZUS i sprawa trafiła do sądu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy członek zarządu odpowiada za składki niezapłacone przez spółkę

W artykule m.in.:

  • Stanowiska sądów i Sądu Najwyższego
  • Wnioski z wyroku
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »