| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Różnice w opodatkowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowej

Różnice w opodatkowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowej

Przed rozpoczęciem działalności przedsiębiorca powinien szczegółowo przeanalizować dostępne formy prawne jej prowadzenia. W grę wchodzi w tym przypadku wiele czynników takich jak: organizacja przedsiębiorstwa, skala działania, wartość zawieranych zobowiązań, a także aspekty podatkowe. Niniejszy artykuł traktuje o podstawowych różnicach w opodatkowaniu spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Optymalna konstrukcja spółki komandytowej

Spółka komandytowa łączy w sobie dwie istotne cechy spółek kapitałowych oraz spółek osobowych:

  1. Możliwość ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania
  2. Opodatkowanie jedynie na poziomie wspólników

Najprostsza przykładowa struktura spółki komandytowej, stanowiąca połączenie powyższych cech, może wyglądać następująco:

  1. Spółka komandytowa posiada dwóch komandytariuszy w postaci osób fizycznych, których zobowiązania są ograniczone;
  2. Spółka komandytowa posiada jednego komplementariusza w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest nieograniczona;
  3. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca jedynym komplementariuszem posiada dwóch wspólników, którzy jednocześnie są również komandytariuszami spółki komandytowej.

W przypadku tej przykładowej struktury spółki komandytowej dwóch przedsiębiorców kontroluje działalność całej spółki i prowadzi jej sprawy. W celu ograniczenia odpowiedzialności przedsiębiorców do niezbędnego minimum, kapitał zakładowy komplementariusza nie powinien być zbyt wysoki. Koszty prowadzenia działalności w takiej strukturze będą znacznie wyższe niż koszty prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na konieczność prowadzenia księgowości dwóch podmiotów i ich obsługi prawnej. 

Zobacz: Odpowiedzialność komplementariusza w spółce komandytowej

PRZYKŁAD

Rozpatrujemy dwie struktury, które osiągają zysk do opodatkowania na poziomie 1.000.000 zł.:

  1. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca dwóch wspólników z takim samym udziałem w zysku (po 50%).
  2. Spółka komandytowa posiadająca dwóch komandytariuszy, z których każdy posiada 49%  udziału w zysku oraz jednego komplementariusza w postaci spółki z o.o., który posiada 2%  udziału w zysku.

W pierwszym przypadku sp. z o.o. zapłaci 190.000 zł podatku CIT, a następnie wspólnicy zapłacą 19% od wypłacanego zysku w postaci dywidendy. W konsekwencji do obu wspólników trafi kwota 656.100 zł.

W drugim zaś przypadku komandytariusze zapłacą podatek dochodowy od 98% zysku spółki, a więc do obu wspólników w konsekwencji trafi 793.800 zł., a więc o niemal 21% więcej niż w pierwszym przypadku (przy pominięciu zysku komplementariusza).

*W powyższym przykładzie pominięto koszty stałe utrzymywania struktury.

Czy warto założyć spółkę komandytową?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »