| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Zakładanie spółki w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego ma stanowić pewne ułatwienie dla osób zamierzających założyć spółkę z o.o. Po wypełnieniu odpowiednich formularzy generowany jest wniosek o wpis do sądu rejestrowego. Czy rzeczywiście ten sposób stanowi ułatwienie również dla sądu? Jaka jest wysokość opłaty za wniosek? Jak prawidłowo go złożyć?

Dla osób, które chcą założyć spółkę z o.o. ustawodawca przewidział pewne ułatwienia. Poprzez specjalną platformę systemu teleinformatycznego znajdującą się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, spółkę z o.o. można założyć elektronicznie. Każdy z wspólników zobowiązany jest założyć konto użytkownika, aby dopełnić wszystkich formalności. Po sporządzeniu umowy spółki, podpisaniu jej oraz wypełnieniu wszystkich danych powstaje spółka z o.o. w organizacji. Aby zakończyć proces założenia spółki należy złożyć wniosek od wpis do rejestru sądowego. Wniosek generuje się automatycznie po wypełnieniu wszystkich formularzy. Podobnie jak przy tradycyjnej rejestracji, tak samo w trybie S24 konieczne jest wniesienie opłaty od wniosku o wpis.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Opłacenie wniosku o wpis do rejestru

Wniesienie opłaty od wniosku poprzedza etap jego wysłania do sądu rejestrowego. Opłatę wnosi się w wysokości 500 zł za pierwszy wpis do rejestru oraz 100 zł opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłaty dokonuje się poprzez system internetowej płatności E-Card. Brak płatności i obciążenia konta użytkownika blokuje możliwość wysłania wniosku. Zgodnie z art. 19 ust. 3b ustawy o KRS wniosek o wpis do rejestru spółki, złożony drogą elektroniczną i nieopłacony nie wywołuje skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.

Złożenie wniosku do sądu

Przed wysłaniem wypełnionego wniosku, każdy z wspólników ma możliwość weryfikacji jego treści (jeszcze na etapie generowania wniosku). Należy zwrócić uwagę na pewne nieprawidłowości, bowiem zgodnie z art. 164 § 1 kodeksu spółek handlowych to zarząd spółki kieruje do sądu wniosek o wpis spółki, który podpisują wszyscy członkowie zarządu. W przypadku rejestracji w trybie S24, końcowa procedura założenia spółki jest inna. Wspólnicy mogą bowiem powołać pełnomocnika, który złoży wniosek o wpis do sądu. Wymagane jest jednak wypełnienie przez niego oświadczenia wskazującego na fakt udzielenia pełnomocnictwa prze spółkę, osoby działające w jej imieniu, datę oraz zakres pełnomocnictwa.

Zobacz również: Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

W ramach trybu S24 istnieje również możliwość powołania prokurenta oraz wpisania oddziału spółki. Problem stanowi jednak wymóg udzielenia prokury w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a to powoduje spowolnienie całej procedury rejestracji spółki.

Rozpoznanie wniosku przez sąd

Przesłanie elektronicznych dokumentów do sądu nie wiąże się od razu z ich rozpatrzeniem. Sąd rejestrowy po otrzymaniu wniosku, drukuje i przedkłada referentowi wszystkie dokumenty do rozpoznania. W rezultacie dalsza procedura odbywa się w tradycyjny sposób – w formie papierowej.

W pierwszej kolejności sąd bada wymogi formalne złożonego wniosku za pomocą systemu teleinformatycznego. Jeżeli formularze nie zostały prawidłowo wypełnione, sąd zwróci wniosek na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o KRS.

Zobacz: Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »