| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Przymusowego umorzenia udziałów dokonuje się bez zgody wspólnika. Jego istotą jest pozbawienie wspólnika praw udziałowych w spółce z o.o., co wiąże się z utratą praw i obowiązków majątkowych jakie przysługują wspólnikom. Umorzenie jest dopuszczalne jedynie, gdy umowa spółki tak stanowi i wymaga uchwały zgromadzenia wspólników.

  • uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego,
  • dowody należytego wezwania wierzycieli,
  • oświadczenie wszystkich członków zarządu stwierdzające, że wierzyciele, którzy zgłosili sprzeciw w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zgłoszenie obniżenia kapitału zakładowego do sądu rejestrowego jest warunkiem obligatoryjnym dla ważności dokonania obniżenia. Zgłoszenia dokonuje się w terminie 7 dni od dnia zaspokojenia roszczeń ostatniego z wierzycieli, nie później jednak niż w terminie 6 miesięcy od dnia powzięcia uchwały.

Zmiany w sądzie rejestrowym należy dokonać na druku KRS – Z3 wraz z załącznikiem KRS – ZE.

Zmiana wpisu w KRS podlega opłacie w wysokości 250 zł. Ponadto ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym należy opłacić w kwocie 100 zł.

Jakie opłaty należy uiścić składając wnioski do KRS?

Przymusowe umorzenie udziałów z czystego zysku

Przymusowego umorzenia udziałów można również dokonać z czystego zysku spółki bądź funduszu rezerwowego. W tym przypadku konieczne będzie jedynie podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników. Umowa spółki może jednak zakazywać przeznaczania środków z funduszu rezerwowego na umorzenie udziałów. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana umowy spółki, która pozwoli na pokrycie umorzonych udziałów z czystego zysku.

Za moment umorzenia udziałów będzie uważać się datę powzięcia uchwały o umorzeniu udziałów z czystego zysku za ostatni rok obrotowy.

W razie przymusowego umorzenia udziałów, wspólnik ma praco do wynagrodzenia w wysokości nie niższej od wartości przypadających na udziały aktywów netto.

Zaskarżalność uchwał zarządu i rady nadzorczej spółek kapitałowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK