REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. w przypadku bezskuteczności egzekucji

Monika Sawarska
Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).
Bezskuteczność egzekucji, jako jedna z przesłanek odpowiedzialności zarządu spółki z o.o. / fot. Fotolia
Bezskuteczność egzekucji, jako jedna z przesłanek odpowiedzialności zarządu spółki z o.o. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność za działania podejmowane w imieniu spółki, w szczególności za szkody wyrządzone spółce w wyniku prowadzonych działań lub zaniechania działania. W przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna członkowie zarządu poniosą solidarną odpowiedzialność za jej zobowiązania.

Na temat odpowiedzialności członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wypowiadano się już wielokrotnie. Poruszane zagadnienia dotyczyły jednak w szczególności charakteru tej odpowiedzialności, terminu przedawnienia roszczeń członków zarządu oraz przesłanek uwolnienia się przez zarząd od zobowiązań spółki sprecyzowanych w art. 299 §2 Kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh)

REKLAMA

Jak się jednak okazuje w praktyce, również i brzmienie art. 299 §1 ksh może nastręczać wiele trudności. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu:

Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.

Jednym z zarzutów, jakim może bronić się zarząd w trakcie postępowania sądowego, jest zatem wykazanie nienależytego przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego przez komornika, czyli próba wykazania, że nie została spełniona przesłanka bezskuteczności egzekucji, mimo, że postanowienie o takiej treści zostało wydane przez komornika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezskuteczność egzekucji

REKLAMA

Pytanie z jakich środków skorzystać winien komornik, przed wydaniem postanowienia o bezskuteczności egzekucji, by uchronić się przed zarzutem nienależytego wykonania obowiązków. Wydaje się, że przeprowadzenie przez komornika czynności terenowych w siedzibie, bądź w innym miejscu prowadzenia działalności przez spółkę, a także skierowanie przez komornika stosownych zapytań do samej spółki, urzędów i banków winno być wystarczające (ewentualnie wykonanie innych czynności wskazanych we wniosku wierzyciela). Nie ma podstaw do twierdzenia, iż komornik winien podejmować szczególne działania mające na celu wykrycie majątku dłużnika w sytuacji, gdy ten, majątek taki przechowuje w miejscu innym aniżeli wyżej wymienione chyba, że miejsca takie wskaże mu wierzyciel. Co więcej, sam zarzut nienależytego przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego nie jest wystarczający, pozwany bowiem musi wykazać, że spółka faktycznie taki majątek posiada, o czym mowa będzie jeszcze poniżej.

Z bezskutecznością egzekucji powinniśmy mieć do czynienia również w takich przypadkach, gdy suma wierzytelności innych wierzycieli i ich pozycja w kolejności zaspokojenia w stosunku do wierzyciela, który wystąpił z powództwem przeciwko członkom zarządu wskazują, że nawet gdyby komornik przeprowadził egzekucję ze składnika majątku, który należy do spółki, to i tak, wierzytelność powoda nie zostałaby zaspokojona.

REKLAMA

Jestem również zdania, że wierzyciel wykaże w sposób dostateczny stan bezskuteczności egzekucji w sytuacji, gdy inny wierzyciel przeprowadził egzekucję z określonych składników majątku spółki i okazała się ona bezskuteczna, czyli nie znaleźli się zainteresowani nabyciem tego majątku. Ewentualnie składniki te zostały zbyte i zaspokojony z nich został ten właśnie wierzyciel, zaś innych składników majątku spółka nie posiada. Obowiązkiem wierzyciela jest bowiem wykazanie stanu, w którym istnieją jego niezaspokojone zobowiązania, których nie można wyegzekwować od samej spółki, a w takiej sytuacji stan taki zaistnieje.

Należy jednak z drugiej strony mieć świadomość, że pozwany może bronić się argumentem, że spółka posiada majątek, który pozwala na zaspokojenie wierzyciela, nawet jeśli w momencie prowadzenia przez wierzyciela postępowania egzekucyjnego faktycznie takiego majątku nie posiadała. W ten sposób może zatem niejako „podważyć” postanowienie komornika.

Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Taki pogląd wyrażony został przede wszystkim w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 2006 r. (V CSK 319/06), w którym Sąd Najwyższy uznał, że:

Bezskuteczność egzekucji nie jest stanem niezmiennym, a wobec tego należy ustalić, czy taką bezskuteczność egzekucji roszczenia powódki wobec spółki można stwierdzić także na dzień zamknięcia rozprawy (w postępowaniu przeciw członkom zarządu prowadzonym na podstawie art. 299 k.s.h.).

Oznacza to zatem, że już po wytoczeniu powództwa, członkowie zarządu mogą przedstawić dowody, z których wynikać będzie, że spółka mimo że wcześniej majątku nie posiadała, to obecnie majątek taki już posiada i jest on wystarczający do zaspokojenia wierzytelności powoda. W takim przypadku sąd niestety oddali powództwo przeciwko członkom zarządu, nawet jeśli wierzyciel wytoczył powództwo w momencie, gdy spółka nie miała żadnego majątku.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi spółki z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA