| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Członek zarządu, zgodnie z art. 201 par 4 k.s.h. jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej . Wynikiem powołania jest nawiązanie stosunku organizacyjnego, który nie musi być jedynym stosunkiem, jaki wiąże członka zarządu i spółkę.

Umowa o pracę

 Odwołanie członka zarządu nie pozbawia go roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu, więc zgodnie z art. 203 k.s.h. można z nim nawiązać umowę o pracę. Zawierana umowa, z powodu braku regulacji w k.s.h., będzie umową o pracę zgodną z brzmieniem art. 22 par. 1 k.p., więc poprzez jej zawarcie pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Poza tym rodzi się obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie chorobowe, a wszystkie inne aspekty podlegają rygorom zawartym w k.p.

W przypadku zatrudnienia członka zarządu uzyskane przez niego wynagrodzenie będzie podlegało opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Umowy cywilnoprawne

Członek zarządu może wykonywać swoje obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych np. umowy o świadczenie usług, zlecenie, kontrakt menadżerski itp. Przy zawieraniu umów tego rodzaju obowiązuje zasada swobody umów co do praw i obowiązków stron. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to jego wysokość i zasady wypłaty powinny być określone w treści umowy.

Osoby zatrudnione na takich zasadach objęte są obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, lecz dobrowolnie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Uzyskane wynagrodzenie przez członka zarządu z tytułu zawarcia umowy zlecenia lub kontraktu menadżerskiego, umowy o  zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o którym mówi art. 13 ustawy o podatku dochodowym.

Trwają prace nad kolejnymi ułatwieniami w prowadzeniu firmy

Łączenie stanowisk

Członek zarządu nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Przepis ten nie dotyczy jednak łączenia stanowisk polegającego na tym, że udziałowiec spółki z o.o. staje się również pracownikiem spółki na podstawie umowy o pracę. W takim wypadku może on brać udział w zgromadzeniu wspólników nie łamiąc zakazu zawartego w art. 214 k.s.h.

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Orzecznictwo

Sąd Najwyższy zaznaczył w wyroku z 7 kwietnia 2010r. (sygn. akt II UK 357/09), że umowa o pracę nie może być nawiązana pomiędzy spółką z o.o. a jej jedynym wspólnikiem i jednocześnie jedynym członkiem zarządu, ponieważ nie zachodzi tu element podporządkowania pracownika pracodawcy. W takiej sytuacji nie istnieje ekwiwalentność świadczeń między pracodawcą a pracownikiem. SN dopuszcza natomiast, aby spółka z o.o. zawarła umowę o pracę z członkiem zarządu i jednocześnie jednym z dwóch jej wspólników, o ile przy zawieraniu tej umowy zachowane będą elementy konstrukcyjne stosunku pracy.

W wyroku z 12 maja 2011 r. (sygn. akt II UK 20/11) SN stwierdził, że podległość wobec pracodawcy wyraża się w respektowaniu uchwał wspólników i wypełnianiu obowiązków płynących z k.s.h.

SN uchwale z 16 maja 2012 r. (sygn. akt  III PZP 3/12) zaznacza on, że ustanie stosunku korporacyjnego, co do zasady nie powoduje ustania stosunku pracy , ponieważ oba stosunki prawne są od siebie niezależne, choć pozostają w funkcjonalnym związku.

Czy prokurent może zastąpić zarząd spółki z o.o?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »