| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o.

Częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o.

Czy spółka z o.o. może działać bez pełnego pokrycia kapitału zakładowego? Z takim pytaniem zwrócił się do mnie przedsiębiorca, który w odpisie z KRS jednej ze spółek spotkał się z taką adnotacją. Czy możliwe jest częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o?

W dokumentach handlowych, w odpisach KRS lub na stronach internetowych spółek akcyjnych widnieje czasami informacja o kapitale zakładowym wskazująca jego statutową wysokość oraz informacja o tym, w jakiej wysokości został on pokryty. Zwykle wygląda to następująco kapitał zakładowy 100.000 zł wpłacony w całości albo kapitał zakładowy 500.000 zł, kapitał wpłacony 200.000 zł.

Nie oznacza to, że akcjonariusze nie są zobowiązani do wnoszenia wkładów. Są, ale zasady ich wnoszenia ukształtowane są inaczej niż w przypadku spółki z o.o. W spółce akcyjnej akcje obejmowane za wkład pieniężny powinien być przed zarejestrowaniem spółki pokryty przynajmniej w 1/4. Pozostała część może być zatem wniesione już po zarejestrowaniu spółki w terminach określonych w statucie. Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że nie powinno być to odkładane w nieskończoność. Wkłady niepieniężne powinny być wniesione najpóźniej w ciągu roku od zarejestrowania spółki. Dlatego uzasadnione jest informowanie kontrahentów o faktycznym pokryciu kapitału zakładowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

W przypadku spółek z o.o. kapitał zakładowy powinien być pokryty w całości już w chwili zarejestrowania spółki. Wszyscy członkowie zarządu zgłaszając spółkę do KRS, składają oświadczenie (pod rygorem odpowiedzialności karnej), że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały wniesione przez wszystkich wspólników w całości. Jeśli brak będzie takiego oświadczenia, sąd rejestrowy nie powinien dokonać rejestracji spółki.

Z czego zatem wynika wzmianka w KRS o niepokryciu kapitału zakładowego spółki z o.o.? Czy może być to omyłka sądu? Nie. Taką wzmiankę możecie znaleźć przy spółkach rejestrowanych drogą elektroniczną. Ze względów technicznych zasady wnoszenia wkładów do e - spółek wyglądają nieco inaczej. Do spółki zakładanej przez Internet możemy wnieść jedynie wkłady pieniężne (wniesienie aportu wymaga późniejszej zmiany umowy spółki). Wpłata na rachunek spółki nastąpić powinna w terminie 7 dni od dnia jej zarejestrowania. Ponieważ w dacie rejestracji kapitał zakładowy spółki może nie być jeszcze pokryty, w odpisach z KRS takich spółek możecie znaleźć informację Kapitał nie został pokryty lub że został pokryty tylko częściowo.

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego

Czy to oznacza, że kapitał zakładowy spółek z o.o. może nie zostać wniesiony, lub być wniesiony tylko częściowo. Nie, nie powinno mieć to miejsca. Jest to sytuacja przejściowa, a wspólnicy powinni uzupełnić wkłady jak najszybciej. Zarząd ma obowiązek w ciągu 7 dni od rejestracji złożyć w KRS oświadczenie, że wkłady w całości są już w spółce. Jeśli to jednak nie nastąpi, sąd nie może rozwiązać spółki, ale powinien podejmować kroki motywujące zarząd i wspólników do szybkiego uzupełnieni wkładów (np. poprzez nakładanie grzywien na spółkę).

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Autor: Katarzyna Stabińska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »