| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Wypłata dywidendy rzeczowej w spółce z o.o.

Wypłata dywidendy rzeczowej w spółce z o.o.

Zysk spółki wynikający ze sprawozdania finansowego może zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy dla uprawnionych wspólników spółki z o.o. Oprócz formy pieniężnej dywidenda może być wypłacana w formie rzeczowej. Jakie skutki wywołuje wypłacenie dywidendy w formie rzeczowej?

Dywidenda wypłacona osobie fizycznej stanowi dla tej osoby przychód z kapitałów pieniężnych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 updof, od którego spółka jest zobowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy według stałej stawki 19% (art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 updof), czyli bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania. Uzyskana przez wspólnika dywidenda podlega opodatkowaniu niezależnie od formy, w jakiej została wypłacona. Niezależnie zatem od tego, czy wspólnik otrzymał dywidendę w formie pieniężnej czy w formie rzeczowej, to spółka jako płatnik ma obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy.

INFORLEX.PL Księgowość i Kadry poleca artykuł Wypłata dywidendy rzeczowej w spółce z o.o.

Artykuł szczegółowo opisuje skutki jakie ma wypłata dywidendy w formie rzeczowej, m.in.:

  • Dywidenda w formie rzeczowej a podatek dochodowy
  • Wypłata dywidendy w formie rzeczowej a powstanie przychodu podatkowego po stronie spółki dokonującej jej wypłaty
  • Dywidenda w formie rzeczowej a VAT
  • Dywidenda rzeczowa w księgach rachunkowych spółki wypłacającej wraz z przykładami księgowań

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »