| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Zgoda wspólników na zobowiązanie przekraczające wysokość kapitału zakładowego

Zgoda wspólników na zobowiązanie przekraczające wysokość kapitału zakładowego

Kodeks spółek handlowych wprowadził mechanizm kontroli zarządu w sytuacjach zaciągania wysokich zobowiązań w imieniu spółki. Pozbawił go jednak z czasem sankcji.

Kodeks zakłada kontrolę wspólników

Jeśli członkowie zarządu chcą zaciągnąć zobowiązanie lub rozporządzić prawem, którego wartość przekracza dwukrotność kapitału zakładowego spółki z o.o. – muszą mieć na to zgodę zgromadzenia wspólników (wyrażoną w formie uchwały). Tak stanowi art. 230 kodeksu spółek handlowych. Jednak czym skutkuje brak zgody? W stosunku do ważności czynności prawnej- niczym.

Art. 17§1 nie stosuje się…

Wspomniany powyżej artykuł ksh zakłada w § 1, że czynność prawna dokonana bez wymaganej ustawą zgody wspólników- jest nieważna (chyba, że zostanie później konwalidowana). Wyłączenie stosowania powyższego artykułu w stosunku do wspomnianych zobowiązań, skutkuje, że nie możemy mówić w przypadku braku zgody o sankcji nieważności. Każda czynność podjęta w ten sposób jest skuteczna i ważna.

Zobacz: Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?

Nie wyłącza to jednak odpowiedzialności – na linii zarząd – spółka. Wspólnicy mogą dochodzić naprawienia szkody wyrządzonej taką decyzją zarządu – zakładając, rzecz jasna, że szkoda powstanie i można przy pisać im winę. W drodze powództwa można dochodzić odszkodowania od członków zarządu na rzecz spółki za działanie na jej szkodę.

Wyrażanie zgody na zaciąganie ww. zobowiązań można wyłączyć w umowie spółki (pierwotnie lub poprzez zmianę). Jest to celowe w spółkach o minimalnym (5.000 zł) lub bardzo niskim kapitale zakładowym.

Zakup nieruchomości może być nieważny

Kodeks spółek handlowych przewiduje jeszcze jedną sytuację związaną z zakazem zaciągania wysokich zobowiązań przekraczających kapitał zakładowy – bez zgody wspólników. Art. 229 ksh, stanowi, że umowa o nabycie dla spółki nieruchomości albo udziału w nieruchomości lub środków trwałych za cenę przewyższającą jedną czwartą kapitału zakładowego, (nie niższą jednak od 50 000 złotych), zawarta przed upływem dwóch lat od dnia zarejestrowania spółki, wymaga uchwały wspólników.

Zobacz: Kontrola wspólnika nad większymi transakcjami spółki

Zgoda nie jest wymagana, jeśli umowa ta była przewidziana wprost w umowie spółki (lub została do niej wprowadzona później).

Brak wyłączenia art. 17 Kodeksu spółek handlowych, oznacza, że tego typu transakcja dokonana bez zgody wspólników wyrażonej w uchwale będzie nieważna- o czym powinien również wiedzieć potencjalny kontrahent.

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zgoda wspólników nie jest wymagana, jeśli umowa ta była przewidziana wprost w umowie spółki (lub została do niej wprowadzona później).
Zgoda wspólników nie jest wymagana, jeśli umowa ta była przewidziana wprost w umowie spółki (lub została do niej wprowadzona później).

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »