| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Określenie firmy oraz zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji

Określenie firmy oraz zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji

Z chwilą zawarcia umowy spółki z o.o. lub dokonania jednostronnej czynności prawnej - w odniesieniu do jednoosobowej spółki z o.o. - powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „w organizacji”.

Interesującą i jak dotąd sporną kwestią była możliwość zmiany umowy spółki z o.o. przed jej zarejestrowaniem. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 2 lutego 2009 r. (sygn. akt II CSK 489/08) wskazał, iż zmiana umowy spółki z o.o. „w organizacji” jest możliwa jedynie poprzez zmianę umowy spółki, która podjęta będzie w formie aktu notarialnego.

Orzeczenie to jednoznacznie rozwiało wątpliwości dotyczące możliwości wprowadzania zmian w umowie spółki w formie uchwały, co ma istotne znaczenie praktyczne. Zmiana umowy dokonywana w formie aktu notarialnego podejmowana jest jednogłośnie przez wszystkich wspólników. Natomiast uchwała, której przedmiotem byłaby zmiana umowy spółki, byłaby podejmowana - o ile umowa spółki nie stanowiłaby inaczej - większością 2/3 głosów. Ponadto dokonanie zmiany umowy spółki z o.o. w organizacji w niewłaściwej formie może być przyczyną odmowy wpisania jej do rejestru.

Zobacz: Umorzenie udziałów a wyłączenie wspólnika w spółce z o. o.

Oznaczenie "w organizacji" nie powinno być częścią firmy określoną w umowie

Dla niektórych przedsiębiorców, problematycznym może być również obowiązek dodawania do firmy spółki z o.o. - przed jej zarejestrowaniem - dodatkowego oznaczenie „w organizacji”. Nie powinno się zatem umieszczać dodatku „w organizacji” już w umowie spółki, przy określaniu jej firmy.

Gdyby bowiem tak określono firmę spółki to sąd rejestrowy musiałby wpisać firmę z tym dodatkiem. Taka sytuacja byłaby zaś niedopuszczalna, ponieważ spółka „w organizacji” istnieje do momentu jej wpisu w KRS.

Utrzymanie tego dodatku w stosunku do spółki zarejestrowanej, wprowadzałoby wiec w błąd co do jej „stadium rozwoju”. Wystarczającym wydaje się zatem dodawanie określenia „w organizacji” do firmy jaką posługuje się spółka, zawsze gdy występuje ona w obrocie.

W ten sposób wypełniony będzie cel wprowadzenia takiego obowiązku, czyli informowanie kontrahentów spółki „w organizacji”, iż mają do czynienia z podmiotem o charakterze tymczasowym.

Zobacz serwis: Postępowanie rejestrowe

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

aplikant adwokacki z Kancelarii Adwokackiej Connexus

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiana umowy dokonywana w formie aktu notarialnego podejmowana jest jednogłośnie przez wszystkich wspólników.
Zmiana umowy dokonywana w formie aktu notarialnego podejmowana jest jednogłośnie przez wszystkich wspólników.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK